Justitie: geen bewijs voor sabotage Nord Stream vanuit Polen
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse justitie wijst beweringen van de hand dat de sabotage van de Nord Stream-pijpleiding vanuit Polen zou zijn opgezet. Volgens het Poolse Openbaar Ministerie is daar geen enkel bewijs voor. De Amerikaanse krant The Wall Street Journal (WSJ) stelde eerder dat er een Poolse link was met de aanslag.
In die krant verscheen eerder deze maand dat Duitse onderzoekers wel degelijk bewijs bekijken over Poolse betrokkenheid. De krant wees op de Andromeda, een jacht dat gebruikt zou zijn om explosieven te plaatsen op de Nord Stream 1-lijn. Volgens WSJ vertrok het schip vanuit Duitsland, maar maakte het een tussenstop in Polen. Het Openbaar Ministerie zegt dat de Poolse grenswacht het jacht heeft geïnspecteerd en dat er tijdens het verblijf in Polen geen spullen zijn ingeladen. Er zou dus geen link zijn tussen de stop in Polen en de explosie van de pijplijn.
De Poolse justitie zegt dat er geen bewijs is dat de Andromeda überhaupt een rol speelde bij de ontploffing. Bovendien zouden er geen Polen aan boord zijn geweest, maar zes Bulgaren.
Na de explosie in september werd internationaal voornamelijk naar Rusland gewezen als schuldige, maar later schreven Duitse en Amerikaanse media over mogelijke betrokkenheid van Oekraïne. Deze maand berichtte The Washington Post dat de Amerikaanse inlichtingendienst al maanden voor de explosie wist van een Oekraïens plan. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft die beweringen "belachelijk" genoemd.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht binnen 24 uur een akkoord over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. Dat zei Kallas dinsdag op een persconferentie, net nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X meldde dat de Droezjba-pijpleiding is gerepareerd en weer kan worden gebruikt.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum wil dat er strengere controle komt op wapenbezit en er meer beveiliging komt bij toeristische trekpleisters. Ze sprak na een schietpartij in het tempelcomplex van de piramiden van Teotihuacán ten noordoosten van de hoofdstad Mexico-Stad.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Droezjba-pijpleiding die Russische olie naar Oost-Europa vervoert, is gerepareerd en kan weer in gebruik worden genomen. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een bericht op X.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar dringt er bij Iran en de VS op aan hun wapenstilstand te verlengen. Dit staat in een verklaring van zijn ministerie. De Verenigde Staten willen snel een tweede ronde directe onderhandelingen met Iran in Pakistan, dat als bemiddelaar optreedt.
5 uur geleden