Just Eat Takeaway en Prosus aan kop in lichtgroene AEX
AMSTERDAM (ANP) - Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en techinvesteerder Prosus stonden vrijdag in de kopgroep van de AEX-index, die wat opveerde na de koersval van bijna 4 procent een dag eerder. Ook elders in Europa stonden voorzichtige winsten op de borden, na de afstraffing die volgde op de stevige renteverhoging van de Amerikaanse centralebankenkoepel.
Veel aandacht ging uit naar de luchtvaart- en reissector door de problemen op veel luchthavens in Europa vanwege personeelstekorten. Luchthavens als Schiphol en het Londense Gatwick kondigden daardoor aan een maximum te stellen aan het aantal reizigers in de zomermaanden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 642,89 punten. De MidKap steeg 1,6 procent tot 921,96 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs wonnen tot 1,3 procent.
Inflatie
Op macro-economisch vlak bleek dat de inflatie in de Europese Unie in mei is gestegen naar een recordniveau van 8,8 procent, van 8,1 procent in april. De inflatie in de eurozone werd door statistiekbureau Eurostat in een definitieve raming bevestigd op 8,1 procent.
Naast Just Eat Takeaway (plus 4,6 procent) en Prosus (plus 3,5 procent) behoorde platenlabel UMG tot de sterkste stijgers in de AEX, met een winst van dik 3 procent. Olie- en gasconcern Shell sloot de rij met een verlies van 1,3 procent.
Air France-KLM
In de MidKap klom Air France-KLM ruim 2 procent, geholpen door een adviesverhoging van Oddo BHF. KLM, de grootste gebruiker van Schiphol, kondigde aan de schade voor de chaos op Schiphol te zullen verhalen. In Londen won easyJet 2,2 procent. De prijsvechter, ook een grote gebruiker van Schiphol, kondigde eerder al aan het aantal vluchten te willen verminderen.
Lufthansa klom 2,8 procent in Frankfurt. Ryanair (plus 0,9 procent) stond in Dublin bij de stijgers. Reisconcern TUI, dat vanwege de problemen mogelijk vakantiegangers moet gaan teleurstellen, steeg desondanks 6,5 procent in Frankfurt.
Tesco
In Londen won het Britse supermarktconcern Tesco 0,1 procent na cijfers. Grondstoffen- en mijnbouwconcern Glencore steeg 2 procent na het publiceren van zijn winstverwachting. Daaruit werd duidelijk dat het concern volop profiteert van de gestegen grondstofprijzen.
De euro was 1,0516 dollar waard, tegen 1,0501 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 118,54 dollar. Brentolie werd ook 0,8 procent duurder, op 120,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag terughoudend begonnen na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Wall Street lijkt moeite te hebben om de kerstrally van vorige week voort te zetten. Beleggers grijpen de laatste handelsdagen van 2025 aan om wat winsten te verzilveren na de sterke opmars dit jaar.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ledenparlement van vakbond FNV overweegt naar de Hoge Raad of het Europees Hof voor de Rechten van de Mens te stappen. Dit meldt voorzitter Ger Moeken, nadat de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam dinsdag had geoordeeld dat de tijdelijke toezichthouders van de grootste vakbond van Nederland eenmalig de statuten van FNV mogen wijzigen.
30 minuten geledenPARIJS (ANP) - De eigenaar van de Kanaaltunnel, Getlink, verwacht dat het treinverkeer in de tunnel vanaf 15.00 uur geleidelijk kan worden hervat na een stroomstoring. Dat meldt een woordvoerster aan persbureau AFP.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lodewijk Asscher en Ton Heerts kunnen verdergaan met hun hervormingen bij vakbond FNV. De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft dinsdag besloten dat de twee tijdelijke toezichthouders eenmalig de statuten van de grootste vakbond van Nederland mogen aanpassen. Waarschijnlijk wordt er nu snel een procedure in gang gezet voor het aanstellen van een nieuw bestuur.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Alle Eurostar-treinritten van en naar Londen zijn tot nader order geschrapt. Een probleem in de bovenleiding van de Kanaaltunnel zorgt voor grote hinder. Eurostar roept reizigers op hun reis uit te stellen naar een andere datum.
3 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ houdt in het eerste kwartaal van volgend jaar vast aan zijn pauze bij het verhogen van de productie. Dat melden bronnen bij OPEC+ aan persbureau Bloomberg. De organisatie, met Saudi-Arabiƫ en Rusland als belangrijkste leden, vergadert komend weekend via videoconferentie over de productie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL zet de komende jaren in op een landelijk netwerk van laadpleinen in de buurt van verschillende regionale sorteercentra. De laadpleinen worden in eerste instantie gebruikt door de eigen elektrische vrachtwagens van de post- en pakketvervoerder. Op termijn worden de laadpleinen opengesteld voor andere vervoerders.
5 uur geleden