Just Eat Takeaway en Prosus aan kop in lichtgroene AEX
AMSTERDAM (ANP) - Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en techinvesteerder Prosus stonden vrijdag in de kopgroep van de AEX-index, die wat opveerde na de koersval van bijna 4 procent een dag eerder. Ook elders in Europa stonden voorzichtige winsten op de borden, na de afstraffing die volgde op de stevige renteverhoging van de Amerikaanse centralebankenkoepel.
Veel aandacht ging uit naar de luchtvaart- en reissector door de problemen op veel luchthavens in Europa vanwege personeelstekorten. Luchthavens als Schiphol en het Londense Gatwick kondigden daardoor aan een maximum te stellen aan het aantal reizigers in de zomermaanden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 642,89 punten. De MidKap steeg 1,6 procent tot 921,96 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs wonnen tot 1,3 procent.
Inflatie
Op macro-economisch vlak bleek dat de inflatie in de Europese Unie in mei is gestegen naar een recordniveau van 8,8 procent, van 8,1 procent in april. De inflatie in de eurozone werd door statistiekbureau Eurostat in een definitieve raming bevestigd op 8,1 procent.
Naast Just Eat Takeaway (plus 4,6 procent) en Prosus (plus 3,5 procent) behoorde platenlabel UMG tot de sterkste stijgers in de AEX, met een winst van dik 3 procent. Olie- en gasconcern Shell sloot de rij met een verlies van 1,3 procent.
Air France-KLM
In de MidKap klom Air France-KLM ruim 2 procent, geholpen door een adviesverhoging van Oddo BHF. KLM, de grootste gebruiker van Schiphol, kondigde aan de schade voor de chaos op Schiphol te zullen verhalen. In Londen won easyJet 2,2 procent. De prijsvechter, ook een grote gebruiker van Schiphol, kondigde eerder al aan het aantal vluchten te willen verminderen.
Lufthansa klom 2,8 procent in Frankfurt. Ryanair (plus 0,9 procent) stond in Dublin bij de stijgers. Reisconcern TUI, dat vanwege de problemen mogelijk vakantiegangers moet gaan teleurstellen, steeg desondanks 6,5 procent in Frankfurt.
Tesco
In Londen won het Britse supermarktconcern Tesco 0,1 procent na cijfers. Grondstoffen- en mijnbouwconcern Glencore steeg 2 procent na het publiceren van zijn winstverwachting. Daaruit werd duidelijk dat het concern volop profiteert van de gestegen grondstofprijzen.
De euro was 1,0516 dollar waard, tegen 1,0501 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 118,54 dollar. Brentolie werd ook 0,8 procent duurder, op 120,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het loonverschil tussen mannen en vrouwen in het bedrijfsleven is opnieuw afgenomen. Vorig jaar verdiende een vrouw gemiddeld 6,1 procent minder per uur, als rekening wordt gehouden met bijvoorbeeld het soort functie en opleidingsniveau. Twee jaar eerder was dat nog 6,9 procent en tien jaar eerder bijna 10 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten geven het Russische oliebedrijf Lukoil een maand extra de tijd om een koper te vinden voor zijn buitenlandse bezittingen. De deadline zou aanstaande zaterdag zijn, maar is nu met een maand opgeschoven.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten na het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde het belangrijkste rentetarief in de VS zoals verwacht met een kwart procentpunt om de arbeidsmarkt te stimuleren. De verdeeldheid onder beleidsmakers bleek groot.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een inval gedaan in het Europese hoofdkantoor van Temu, meldden persbureau Bloomberg en AFP op basis van bronnen. De actie maakt deel uit van een onderzoek naar mogelijk oneerlijke concurrentie door de Chinese webshop.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft voor de derde keer op rij de rente verlaagd met een kwart procentpunt. Beleidsmakers bij de Amerikaanse koepel van centrale banken waren verdeeld. Twee van de twaalf beslissers stemden tegen een verlaging van de leenkosten, terwijl een beleidsmaker de rente nog verder omlaag wilde.
10 uur geledenINNSBRUCK (ANP/DPA/RTR) - De voormalige miljardair en oprichter van vastgoedconcern Signa, René Benko, is opnieuw veroordeeld wegens faillissementsfraude. De rechtbank in Innsbruck legde de Oostenrijker een voorwaardelijke straf van vijftien maanden cel op.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven is blij dat de Europese Commissie voorstelt om projecten voor de uitbreiding van het stroomnet een vrijstelling te gunnen voor de stikstofuitstoot. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie presenteerde woensdag plannen om Europese elektriciteitsnetten versneld uit te breiden en te moderniseren. De tijdelijke stikstofuitstoot bij die bouwprojecten mag op "geen enkele manier" een belemmering zijn voor de snelle ingebruikname van de energienetten, schrijft de Commissie in het voorstel.
12 uur geleden