Just Eat Takeaway en Besi aan kop in flink hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en chipbedrijf Besi gingen vrijdag aan kop in de AEX-index, die een stevige winst liet zien. Beleggers lijken erop te vertrouwen dat de centrale banken zullen slagen in hun missie om de inflatie te drukken. De ECB kwam donderdag met de grootste renteverhoging ooit en gaf daarbij aan de rente te blijven verhogen tot het inflatiedoel van 2 procent is gehaald. Ook de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell benadrukte door te gaan met renteverhogingen in de VS om de inflatie te bestrijden.
Daarnaast gaat de aandacht uit naar de spoedvergadering van de EU over de energiecrisis. De Europese energieministers bespreken daar onder meer de plannen om maximumprijzen op te leggen aan olie en gas uit Rusland. Rusland heeft al gewaarschuwd geen brandstoffen meer te verkopen aan landen die maximumprijzen voor Russische grondstoffen hanteren.
De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,5 procent op 684,46 punten. De MidKap klom 1,3 procent tot 936,53 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 1,4 procent. De Londense FTSE-index klom 1,4 procent. In het Verenigd Koninkrijk hebben drie grote vakbonden de geplande stakingen afgeblazen vanwege het overlijden van de Britse koningin Elizabeth.
Just Eat Takeaway
Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 4,8 procent. Ook de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML deden goede zaken en wonnen tot 3,4 procent. ING zette de opmars voort na de renteverhoging van de ECB en klom 2,9 procent. Verffabrikant AkzoNobel was de enige daler bij de hoofdfondsen met een min van 1,1 procent.
Staalmaker ArcelorMittal (plus 2,1 procent) profiteerde van een onverwachte daling van de inflatie in China. Die geeft de Chinese autoriteiten meer ruimte om de kwakkelende economie te ondersteunen waardoor de Chinese vraag naar grondstoffen zou kunnen toenemen. In de MidKap dikte roestvrijstaalproducent Aperam 3,7 procent aan.
Philips
Philips won 1,6 procent. Franse openbaar aanklagers hebben een vooronderzoek geopend naar het zorgtechnologieconcern vanwege de grote terugroepactie van zijn slaapapneuapparaten. MidKapper Galapagos daalde 0,9 procent. Het biotechnologiebedrijf werd door analisten van de Amerikaanse bank Morgan Stanley van de kooplijst gehaald.
De euro was weer meer waard dan de dollar na de flinke renteverhoging en stond op 1,0081 dollar waard, tegen 0,9953 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,7 procent duurder op 84,96 dollar per vat. Brentolie kostte 1,8 procent meer op 90,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT wil dat het nieuwe kabinet helpt de problemen op het volle stroomnet op te lossen door bij maatregelen ook plannen tegen de stikstofproblematiek mee te nemen. Topvrouw Manon van Beek van TenneT hoopt op een geïntegreerde aanpak van beide problemen. "Zonder stikstofruimte kun je het elektriciteitsnet niet uitbreiden", zei ze maandag tijdens een persbijeenkomst over de resultaten over 2025.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkerijen zullen de stijgende graanprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten niet direct merken, verwachten brancheorganisaties. Bakkers en leveranciers werken vaak met contracten, zegt directeur Marie-Hélène Zengerink van branchevereniging van ambachtelijke bakkers NBOV. "Daardoor werken veranderingen op de graanmarkt meestal niet direct door in de dagelijkse praktijk van de bakkerij en worden effecten vaak pas zichtbaar wanneer nieuwe contracten ingaan."
35 minuten geledenVOORBURG (ANP) - Pompstationhouders merken dat automobilisten sterk inspelen op de snel stijgende prijzen van benzine en diesel. Begin vorige week, vlak na het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, was er al een extra toestroom van mensen die hun auto nog even tegen een lagere prijs wilden voltanken. Branchevereniging Drive verwacht de komende dagen weer extra drukte, omdat deze tanks inmiddels waarschijnlijk zijn leeggereden.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV heeft met de benoeming van Hans Spekman "een ervaren bestuurder in huis gehaald". Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland in een reactie op de aanstelling van de voormalige PvdA-politicus tot nieuwe voorzitter.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rijlessen worden mogelijk duurder als gevolg van de stijgende brandstofprijs. Het is aan rijschoolhouders om te bepalen of die kosten worden doorberekend, stellen brancheverenigingen. Hoe langer de hoge prijzen aanhouden, hoe eerder dat gebeurt, vertelt voorzitter van de Landelijke Beroepsvereniging Kwaliteitsbevordering Rijschoolbranche Irene van Drongelen.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/FP) - De lidstaten van de Europese Unie hebben voldoende olie en er zijn geen zorgen over acute tekorten door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie maandag gezegd. Door de oorlog zijn de energieprijzen hard aan het stijgen. De olieprijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
47 minuten geledenRIYAD (ANP) - Saudi-Arabië is begonnen met het verlagen van de productie op twee van zijn olievelden, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. De stap volgt op de afsluiting van de Straat van Hormuz, een belangrijke transportroute voor olie uit het land. De opslagtanks in Saudi-Arabië dreigen daardoor vol te raken.
1 uur geleden