Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Just Eat Takeaway en Besi aan kop in flink hogere AEX

Just Eat Takeaway en Besi aan kop in flink hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en chipbedrijf Besi gingen vrijdag aan kop in de AEX-index, die een stevige winst liet zien. Beleggers lijken erop te vertrouwen dat de centrale banken zullen slagen in hun missie om de inflatie te drukken. De ECB kwam donderdag met de grootste renteverhoging ooit en gaf daarbij aan de rente te blijven verhogen tot het inflatiedoel van 2 procent is gehaald. Ook de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell benadrukte door te gaan met renteverhogingen in de VS om de inflatie te bestrijden.

Daarnaast gaat de aandacht uit naar de spoedvergadering van de EU over de energiecrisis. De Europese energieministers bespreken daar onder meer de plannen om maximumprijzen op te leggen aan olie en gas uit Rusland. Rusland heeft al gewaarschuwd geen brandstoffen meer te verkopen aan landen die maximumprijzen voor Russische grondstoffen hanteren.

De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,5 procent op 684,46 punten. De MidKap klom 1,3 procent tot 936,53 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 1,4 procent. De Londense FTSE-index klom 1,4 procent. In het Verenigd Koninkrijk hebben drie grote vakbonden de geplande stakingen afgeblazen vanwege het overlijden van de Britse koningin Elizabeth.

Just Eat Takeaway

Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 4,8 procent. Ook de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML deden goede zaken en wonnen tot 3,4 procent. ING zette de opmars voort na de renteverhoging van de ECB en klom 2,9 procent. Verffabrikant AkzoNobel was de enige daler bij de hoofdfondsen met een min van 1,1 procent.

Staalmaker ArcelorMittal (plus 2,1 procent) profiteerde van een onverwachte daling van de inflatie in China. Die geeft de Chinese autoriteiten meer ruimte om de kwakkelende economie te ondersteunen waardoor de Chinese vraag naar grondstoffen zou kunnen toenemen. In de MidKap dikte roestvrijstaalproducent Aperam 3,7 procent aan.

Philips

Philips won 1,6 procent. Franse openbaar aanklagers hebben een vooronderzoek geopend naar het zorgtechnologieconcern vanwege de grote terugroepactie van zijn slaapapneuapparaten. MidKapper Galapagos daalde 0,9 procent. Het biotechnologiebedrijf werd door analisten van de Amerikaanse bank Morgan Stanley van de kooplijst gehaald.

De euro was weer meer waard dan de dollar na de flinke renteverhoging en stond op 1,0081 dollar waard, tegen 0,9953 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,7 procent duurder op 84,96 dollar per vat. Brentolie kostte 1,8 procent meer op 90,77 dollar per vat.

Meer uit Financieel

VNO-NCW ziet in hogere staalheffing EU gerichte bescherming

DEN HAAG (ANP) - Met het voorstel van de Europese Commissie om de importheffing op staal te verdubbelen naar 50 procent, neemt de EU gerichte maatregelen om de Europese staalindustrie te beschermen. Dit zegt ondernemersorganisatie VNO-NCW, nadat Eurocommissaris Stéphane Séjourné (Industrie) het voorstel dinsdag had aangekondigd op X.

35 minuten geleden
Brussel wil import staal halveren en invoertarief verdubbelen

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie wil de importquota van staal naar de EU halveren om te voorkomen dat de Europese staalmarkt wordt overspoeld door buitenlands staal. Ook wil de Commissie het importtarief voor staal buiten de importquota verdubbelen. Dat schrijft Eurocommissaris Stéphane Séjourné (Industrie) op X.

1 uur geleden
Computerfabrikant Dell stijgt op voorzichtig Wall Street

NEW YORK (ANP) - Computerfabrikant Dell is dinsdag op de beurs in New York gestegen in de openingsminuten. Het bedrijf heeft zijn verwachtingen over de winst en omzet in de komende twee jaar fors verhoogd, omdat de vraag naar AI-producten waarschijnlijk sterk toeneemt. Beleggers op Wall Street bleven over het algemeen voorzichtig, nu de sluiting van de federale overheid in de VS al bijna een week duurt door het uitblijven van een begrotingsakkoord tussen Republikeinen en Democraten.

2 uur geleden
WTO optimistischer over wereldhandel 2025, volgend jaar afkoeling

GENÈVE (ANP) - De Wereldhandelsorganisatie (WTO) is optimistischer over de hoeveelheid goederen die internationaal worden verhandeld, maar stelt de verwachtingen voor 2026 naar beneden bij. In de eerste helft van dit jaar steeg de import en export nog hard, onder andere doordat bedrijven in de Verenigde Staten nog goederen wilden inslaan voordat er extra importheffingen zouden ingaan. Mede om diezelfde heffingen van de regering-Trump is de WTO pessimistischer geworden over volgend jaar.

2 uur geleden
Arbeidsinspectie beboet bedrijven voor inzet illegale arbeid

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie heeft twee bedrijven uit het Westland en een uitzendbureau in Polen boetes opgelegd van in totaal 432.000 euro. Een van de bedrijven, een agrarische onderneming, had illegaal 32 werknemers in dienst via het uitzendbureau en het andere Nederlandse bedrijf.

3 uur geleden
Frankrijk stelt verwachting wijnproductie opnieuw neerwaarts bij

PARIJS (ANP) - Frankrijk verwacht dit jaar nog minder wijn te produceren dan eerder werd voorspeld. Dat komt naar voren in een dinsdag gepubliceerd rapport van het Franse ministerie van Landbouw. De oorzaak ligt bij hittegolven en droogte die de druivenoogst dwarszaten. Verder hebben natuurbranden geleid tot schade aan wijngaarden.

3 uur geleden
Sjorders Rotterdamse haven staken vanaf woensdag 48 uur

ROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van twee sjorbedrijven in de haven van Rotterdam leggen vanaf woensdagmiddag 48 uur het werk neer. Daartoe heeft FNV opgeroepen, nadat de bedrijven International Lashing Service (ILS) en Matrans Marine Services niet hebben gereageerd op een ultimatum van de vakbond.

5 uur geleden