Just Eat onderaan in AEX, Philips onder druk door terugroepactie
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omlaag onder aanvoering van Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway (min 3,6 procent). Ook Philips behoorde tot de staartgroep vanwege nieuwe problemen bij zijn beademingsapparaten. Daarmee breidt de voor Philips slepende kwestie met losrakend schuim bij slaapapneu- en beademingsapparatuur zich nog verder uit. De nieuwe problemen zijn ontdekt bij de Trilogy-beademingsapparaten waarvan Philips het schuim al heeft vervangen.
De vrees voor extra coronabeperkingen in China, na de eerste sterfgevallen door het virus in het land in zes maanden, zorgde daarbij voor terughoudendheid. De AEX noteerde rond het middaguur 0,3 procent in de min op 710,44 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 928,09 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,6 procent. Londen bleef vlak.
Philips verloor 1,5 procent. Volgens een woordvoerder van het zorgtechnologieconcern moeten er van de Trilogy-beademingsapparaten ongeveer 170.000 worden vervangen. De zaak rond de apparaten speelt al meer dan een jaar en zadelden het bedrijf al op met een kostenpost van honderden miljoenen euro's. Of de nieuwe problemen nog extra kosten met zich meebrengen kon de woordvoerder niet zeggen.
Chipbedrijven
Naast Just Eat en Philips stonden ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML onderaan in de AEX, met minnen tot 2,2 procent. Levensmiddelenconcern Unilever, dataleverancier RELX en telecomconcern KPN gingen aan kop, met plussen tot 1,5 procent.
In de MidKap sloot PostNL (min 2,3 procent) de rij. De post- en pakketbezorger probeert via een kort geding een staking, georganiseerd door vakbond FNV, te voorkomen. Het gaat om een actie die dinsdag in Zuidoost-Nederland zou gaan plaatsvinden. Vopak ging aan kop met een winst van 1,7 procent. Het tankopslagbedrijf gaat samen met de Maleisische oliemaatschappij Petronas onderzoek doen naar opvang, transport en opslag van CO2 in de regio Zuidoost-Azië.
Hoofd
In Frankfurt klom Commerzbank dik 1 procent. Het voormalige hoofd van de Duitse centrale bank Jens Weidmann is voorgedragen als president-commissaris van Commerzbank, een van de grootste commerciële banken in Duitsland. De Britse bank Virgin Money dikte bijna 14 procent aan in Londen, dankzij beter dan verwachte jaarcijfers en de aankondiging van een aandeleninkoopprogramma.
De euro was 1,0236 dollar waard, tegen 1,0347 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 79,70 dollar. Brentolie werd 0,7 procent goedkoper op 86,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
4 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
6 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
7 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
9 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
10 uur geleden