Just Eat grootste daler in rode AEX-index, Shell omhoog
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag op de eerste handelsdag van het vierde kwartaal eensgezind omlaag. De zorgen over een economische recessie hingen weer boven de markt. In de Amsterdamse AEX-index was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway de grootste daler na een adviesverlaging. Olie- en gasconcern Shell was juist koploper dankzij de flink hogere olieprijzen.
De AEX noteerde rond het middaguur een min van 0,9 procent op 634,82 punten. De MidKap ging 1,5 procent omlaag tot 844,99 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt leverden tot 1,1 procent in. De FTSE in Londen zakte 0,8 procent. De Britse regering ziet af van haar omstreden plan om het hoogste tarief van de inkomstenbelasting te schrappen na grote kritiek.
Just Eat Takeaway bungelde onderaan de AEX met een verlies van 6,7 procent. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan Chase verlaagden het beleggingsadvies voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl naar verkopen. Ook platenlabel Universal Music Group (UMG) had het lastig met een min van 3,2 procent.
Shell
Shell klom 2,2 procent. De olieprijzen gingen omhoog door de verwachting dat oliealliantie OPEC+ hard gaat snijden in de productie om zo de prijzen te stutten. Mogelijk gaat de OPEC+ de productie met wel meer dan een miljoen vaten per dag verlagen. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg met 4,1 procent tot 82,74 dollar. Brentolie werd 4 procent duurder op 88,47 dollar per vat. In Londen werd het Britse oliebedrijf BP 2,3 procent hoger gezet en in Parijs kreeg het Franse TotalEnergies er 2,4 procent bij.
In de MidKap ging Air France-KLM hard onderuit met een koersdaling van ruim 7 procent na een adviesverlaging voor het luchtvaartconcern door de Britse bank HSBC. Kunstmestbedrijf OCI was de sterkste stijger bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een plus van 2,5 procent.
Credit Suisse
Credit Suisse verloor nog eens ruim 7 procent naar een nieuw dieptepunt in Zürich, door zorgen bij beleggers over de financiële stabiliteit van de Zwitserse bank. In Frankfurt daalde automerk Porsche 0,5 procent, waarmee het aandeel lager staat dan de uitgifteprijs bij de beursgang van vorige week donderdag.
De euro was 0,9764 dollar waard, tegen 0,9792 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat in december voor het eerst staatsleningen uitgeven die zijn geprijsd in de Chinese munteenheid, de yuan. Dat maakte het Russische ministerie van Financiën woensdag bekend. De stap geeft de toenemende economische verstrengeling tussen Rusland en China aan doordat Rusland kampt met westerse sancties door de oorlog in Oekraïne.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse economie zal waarschijnlijk sterker groeien dan verwacht, ondanks de politieke onrust in het land door de begrotingsperikelen. Dat zei centralebankpresident François Villeroy de Galhau woensdag op de Franse televisie. Volgens hem is de economie weerbaar tegen de politieke onzekerheid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Operationeel directeur Ton van Nimwegen van ABN AMRO wil partijvoorzitter van de VVD worden. Daarom legt hij met ingang van volgend jaar zijn functie bij de bank neer. Zijn verantwoordelijkheden worden dan overgenomen door de andere topbestuurders van de bank.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO stond woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. De bank kondigde aan zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over te nemen voor ongeveer 960 miljoen euro. Ook kwam ABN AMRO met cijfers. Beleggers zetten het aandeel 3 procent hoger.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Overheden in heel Europa en het Midden-Oosten haasten zich om ervoor te zorgen dat de buitenlandse activiteiten van de Russische olieproducent Lukoil kunnen blijven draaien. Het op een na grootste oliebedrijf van Rusland heeft veel olievelden, raffinaderijen en tankstations in andere landen. Lukoil bezit naast tankstations ook een minderheidsbelang in een raffinaderij in Nederland.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping wil de economische banden tussen China en Spanje verder versterken. Dat heeft Xi gezegd bij een ontmoeting met de Spaanse koning Felipe, die op staatsbezoek is in China. De koning is samen met zijn vrouw Letizia in Beijing.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO neemt zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over, heeft de bank woensdag aangekondigd. De geschatte overnameprijs bedraagt zo'n 960 miljoen euro. Het gaat om een van de grootste overnames in jaren in de Nederlandse bankensector.
5 uur geleden