Jury: leider Oath Keepers schuldig aan opruiing in Capitoolaanval
WASHINGTON (ANP/RTR) - Stewart Rhodes, de leider en oprichter van de Amerikaanse militiegroep Oath Keepers, is dinsdag door een jury schuldig bevonden aan "opruiende samenzwering" voor de aanval van vorig jaar op het Amerikaanse Capitool. De aanvallers hoopten destijds de verkiezingsoverwinning van Joe Biden op toenmalig president Donald Trump ongedaan te maken. Rhodes kan een gevangenisstraf van maximaal twintig jaar worden opgelegd.
Rhodes, die een ooglapje draagt nadat hij zichzelf per ongeluk met zijn eigen wapen in het gezicht had geschoten, is een van de meest prominente beklaagden van de ongeveer negenhonderd verdachten die tot nu toe zijn aangeklaagd in verband met de aanval. De vier medeverdachten van Rhodes in het proces waren Kelly Meggs, Kenneth Harrelson, Jessica Watkins en Thomas Caldwell. Van die vier werd alleen Meggs schuldig bevonden aan opruiing. Een rechter moet de strafmaat van Rhodes en Meggs nog vaststellen.
Rhodes, een aan de Yale Law School opgeleide voormalige legerparachutist en een geroyeerd advocaat, richtte in 2009 de Oath Keepers op, een militiegroep bestaande uit huidige en voormalige Amerikaanse militairen, wetshandhavers en eerstehulpverleners. De eed ('oath') die de leden hebben gezworen is de Amerikaanse grondwet te beschermen. De leden verschijnen vaak zwaarbewapend, bij protesten en politieke evenementen, waaronder de demonstraties voor rassenrechtvaardigheid na de moord op de zwarte George Floyd door een blanke politieagent in Minneapolis.
Reactiemacht
De beklaagden werden beschuldigd van het opzetten van een "snelle reactiemacht" die volgens de aanklagers in een nabijgelegen hotel in Virginia was gepositioneerd en was uitgerust met vuurwapens die snel naar Washington konden worden vervoerd als ze werden opgeroepen.
Vier andere Oath Keepers-leden die beschuldigd worden van opruiende samenzwering zullen in december voor de rechter verschijnen. Leden van een andere rechtse groep genaamd de Proud Boys, waaronder de voormalige voorzitter Enrique Tarrio, zullen in december ook terechtstaan wegens beschuldigingen van opruiende samenzwering.
Meer uit Buitenland
TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
4 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
8 uur geleden