Jury: leider Oath Keepers schuldig aan opruiing in Capitoolaanval
WASHINGTON (ANP/RTR) - Stewart Rhodes, de leider en oprichter van de Amerikaanse militiegroep Oath Keepers, is dinsdag door een jury schuldig bevonden aan "opruiende samenzwering" voor de aanval van vorig jaar op het Amerikaanse Capitool. De aanvallers hoopten destijds de verkiezingsoverwinning van Joe Biden op toenmalig president Donald Trump ongedaan te maken. Rhodes kan een gevangenisstraf van maximaal twintig jaar worden opgelegd.
Rhodes, die een ooglapje draagt nadat hij zichzelf per ongeluk met zijn eigen wapen in het gezicht had geschoten, is een van de meest prominente beklaagden van de ongeveer negenhonderd verdachten die tot nu toe zijn aangeklaagd in verband met de aanval. De vier medeverdachten van Rhodes in het proces waren Kelly Meggs, Kenneth Harrelson, Jessica Watkins en Thomas Caldwell. Van die vier werd alleen Meggs schuldig bevonden aan opruiing. Een rechter moet de strafmaat van Rhodes en Meggs nog vaststellen.
Rhodes, een aan de Yale Law School opgeleide voormalige legerparachutist en een geroyeerd advocaat, richtte in 2009 de Oath Keepers op, een militiegroep bestaande uit huidige en voormalige Amerikaanse militairen, wetshandhavers en eerstehulpverleners. De eed ('oath') die de leden hebben gezworen is de Amerikaanse grondwet te beschermen. De leden verschijnen vaak zwaarbewapend, bij protesten en politieke evenementen, waaronder de demonstraties voor rassenrechtvaardigheid na de moord op de zwarte George Floyd door een blanke politieagent in Minneapolis.
Reactiemacht
De beklaagden werden beschuldigd van het opzetten van een "snelle reactiemacht" die volgens de aanklagers in een nabijgelegen hotel in Virginia was gepositioneerd en was uitgerust met vuurwapens die snel naar Washington konden worden vervoerd als ze werden opgeroepen.
Vier andere Oath Keepers-leden die beschuldigd worden van opruiende samenzwering zullen in december voor de rechter verschijnen. Leden van een andere rechtse groep genaamd de Proud Boys, waaronder de voormalige voorzitter Enrique Tarrio, zullen in december ook terechtstaan wegens beschuldigingen van opruiende samenzwering.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met een pennenstreek een einde gemaakt aan de gedeeltelijke overheidssluiting in de VS. Eerder dinsdag stemde het Huis van Afgevaardigden voor het begrotingsvoorstel dat een einde moest maken aan de politieke impasse in het land.
17 minuten geledenATHENE (ANP/RTR) - Zeker veertien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.
36 minuten geledenTRIPOLI (ANP/AFP/RTR) - Saif al-Islam Kaddafi, tweede zoon van de Libische oud-dictator Muammar Kaddafi, is doodgeschoten. Hij werd gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Hij werd thuis door vier mannen geëxecuteerd, aldus zijn adviseur tegen media.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met een begroting die de gedeeltelijke shutdown in het land moet beëindigen. De begroting die leidde tot de impasse ligt nu voor bij president Trump.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De voorgenomen gesprekken tussen de VS en Iran deze week gaan door. Dat zegt Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De twee landen, waartussen de spanningen de voorbije weken flink zijn opgelopen, treffen elkaar volgens planning vrijdag in Istanbul.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie begint een onderzoek naar de opgestapte Labour-politicus Peter Mandelson (72) en zijn contact met Jeffrey Epstein, schrijven Britse media als The Guardian en de BBC. In vrijdag vrijgegeven documenten zitten aanwijzingen dat Mandelson gevoelige informatie zou hebben doorgespeeld aan de omstreden Amerikaanse investeerder over de financiële crisis van 2008.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij het proces in Frankrijk tegen de uiterst rechtse politicus Marine Le Pen is ook in hoger beroep geëist dat ze vijf jaar geen openbaar ambt mag bekleden. Dat betekent onder meer dat ze zich niet kandidaat kan stellen voor verkiezingen. Le Pen wil meedoen aan de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar.
3 uur geleden