
Jury acht Amerikaanse tiener Rittenhouse onschuldig
KENOSHA (ANP/RTR) - Een jury in de Amerikaanse staat Wisconsin acht de Amerikaanse tiener Kyle Rittenhouse niet schuldig aan het doodschieten van twee betogers vorig jaar augustus in de stad Kenosha met een semiautomatisch geweer en het verwonden van een ander. Dat gebeurde tijdens protesten tegen racisme, die uitliepen op ernstige ongeregeldheden met plundering en brandstichting. De inmiddels 18-jarige jongen hield bij de rechter vol dat hij handelde uit zelfverdediging.
De twaalfkoppige jury beoordeelde zijn verklaring deze week als geloofwaardig en ontsloeg hem na lange beraadslagingen van rechtsvervolging. Rittenhouse, zelf niet wonend in Kenosha maar gekomen om plunderingen te helpen voorkomen, was tweevoudige moord, poging tot moord en het roekeloos in gevaar brengen van de openbare veiligheid ten laste gelegd. Hij verklaarde te hebben geschoten omdat hij zich bedreigd voelde door de aanvallers. Een van hen kwam onverwachts achter een auto vandaan en zou hem met de dood hebben bedreigd.
Zijn proces kreeg grote aandacht in de gepolariseerde VS, met grote tegenstellingen over onder meer het recht wapens te dragen en over de toenemende discriminatie van zwarte Amerikanen. De angst is groot dat de vrijspraak van Rittenhouse leidt tot nieuwe protesten en rellen. Die begonnen vorig jaar in Kenosha nadat een witte agent de zwarte Jacob Blake meerdere keren in de rug had geschoten en vrijuit ging. Ook elders in de VS was sprake van vergelijkbaar zwaar politiegeweld.
Geen winnaars
Een woordvoerder van de familie Rittenhouse reageerde ingetogen op de vrijspraak, die duidelijk geëmotioneerd werd aangehoord door de jeugdige aangeklaagde. "We zijn heel blij dat Kyle verder door het leven kan gaan als vrij en onschuldig man. Maar in deze hele toestand zijn geen winnaars, twee mensen zijn om het leven gekomen en dat deert ons allen".
De protestbeweging Black Voters Matter liet via Twitter weten "teleurgesteld maar niet verrast" te zijn door het vonnis. "Dit is geen gerechtigheid. Dit is geen verantwoordelijkheid. Hoe dan ook, dit is Amerika". President Joe Biden verklaarde de uitspraak te respecteren. "Ik sta achter de conclusie van de jury. Het jurysysteem werkt. Daar moeten we ons naar schikken".
Biden zei ook gesproken te hebben met de gouverneur van Wisconsin Tony Evers om hem steun aan te bieden en eventuele assistentie als die nodig is om de veiligheid op straat te garanderen. "Voor geweld en vernieling van andermans eigendommen is geen plaats in onze democratie".
Meer uit Buitenland
TEL AVIV/WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu ontmoet de Amerikaanse president Donald Trump op 7 juli in Washington. Dat meldden verschillende Israëlische media maandag, onder verwijzing naar een Israëlische functionaris.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een gelimiteerde editie van een parfum van zijn eigen merk met een gouden beeldje van hem op de fles gepromoot. "De geuren van Trump zijn er", schreef hij op Truth Social. "Ze heten 'Victory 45-47' omdat ze draaien om winnen, kracht en succes." Trump is de 45e en 47e president van het land.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De forse Amerikaanse bezuinigingen op door USAID gefinancierde programma's voor buitenlandse hulp zouden tegen 2030 kunnen leiden tot meer dan 14 miljoen sterfgevallen in alle leeftijdsgroepen. Dit omvat 4,5 miljoen sterfgevallen onder kinderen jonger dan vijf jaar. Dat stellen onderzoekers in een publicatie in het medische tijdschrift The Lancet.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De hoofdaanklager van Istanbul heeft maandag de arrestatie bevolen van de twee redacteuren en algemeen directeur van het Turkse satirische tijdschrift LeMan voor het publiceren van een cartoon van de profeet Mohammed. De cartoonist achter de "walgelijke tekening" is al gearresteerd, aldus minister Ali Yerlikaya van Binnenlandse Zaken op X.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Volgens medische bronnen in Gaza zijn maandag in totaal zeker honderd Palestijnen gedood bij Israëlische aanvallen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft Los Angeles aangeklaagd omdat de stad samenwerking met de federale immigratiedienst ICE zou hebben gedwarsboomd. Als gevolg daarvan ontstonden rellen in de stad, stelt het ministerie van Justitie in de aanklacht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse visum van het Britse rapduo Bob Vylan is ingetrokken. Op X deelt de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Christopher Landau, dat de Britten het land niet meer in mogen.
11 uur geleden