Jury acht Amerikaanse tiener Rittenhouse onschuldig
KENOSHA (ANP/RTR) - Een jury in de Amerikaanse staat Wisconsin acht de Amerikaanse tiener Kyle Rittenhouse niet schuldig aan het doodschieten van twee betogers vorig jaar augustus in de stad Kenosha met een semiautomatisch geweer en het verwonden van een ander. Dat gebeurde tijdens protesten tegen racisme, die uitliepen op ernstige ongeregeldheden met plundering en brandstichting. De inmiddels 18-jarige jongen hield bij de rechter vol dat hij handelde uit zelfverdediging.
De twaalfkoppige jury beoordeelde zijn verklaring deze week als geloofwaardig en ontsloeg hem na lange beraadslagingen van rechtsvervolging. Rittenhouse, zelf niet wonend in Kenosha maar gekomen om plunderingen te helpen voorkomen, was tweevoudige moord, poging tot moord en het roekeloos in gevaar brengen van de openbare veiligheid ten laste gelegd. Hij verklaarde te hebben geschoten omdat hij zich bedreigd voelde door de aanvallers. Een van hen kwam onverwachts achter een auto vandaan en zou hem met de dood hebben bedreigd.
Zijn proces kreeg grote aandacht in de gepolariseerde VS, met grote tegenstellingen over onder meer het recht wapens te dragen en over de toenemende discriminatie van zwarte Amerikanen. De angst is groot dat de vrijspraak van Rittenhouse leidt tot nieuwe protesten en rellen. Die begonnen vorig jaar in Kenosha nadat een witte agent de zwarte Jacob Blake meerdere keren in de rug had geschoten en vrijuit ging. Ook elders in de VS was sprake van vergelijkbaar zwaar politiegeweld.
Geen winnaars
Een woordvoerder van de familie Rittenhouse reageerde ingetogen op de vrijspraak, die duidelijk geëmotioneerd werd aangehoord door de jeugdige aangeklaagde. "We zijn heel blij dat Kyle verder door het leven kan gaan als vrij en onschuldig man. Maar in deze hele toestand zijn geen winnaars, twee mensen zijn om het leven gekomen en dat deert ons allen".
De protestbeweging Black Voters Matter liet via Twitter weten "teleurgesteld maar niet verrast" te zijn door het vonnis. "Dit is geen gerechtigheid. Dit is geen verantwoordelijkheid. Hoe dan ook, dit is Amerika". President Joe Biden verklaarde de uitspraak te respecteren. "Ik sta achter de conclusie van de jury. Het jurysysteem werkt. Daar moeten we ons naar schikken".
Biden zei ook gesproken te hebben met de gouverneur van Wisconsin Tony Evers om hem steun aan te bieden en eventuele assistentie als die nodig is om de veiligheid op straat te garanderen. "Voor geweld en vernieling van andermans eigendommen is geen plaats in onze democratie".
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez zegt dat zij "absoluut" bereid is vrije en eerlijke verkiezingen te houden. Het moment daarvoor moet echter worden bepaald in een "politieke dialoog", zei ze in een interview met NBC News dat donderdag werd uitgezonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
6 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
6 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
7 uur geleden