Juristen EU-parlement wijzen macht in Timmermans' Green Deal af
BRUSSEL (ANP) - De juridische dienst van het Europees Parlement oordeelt dat vicevoorzitter Frans Timmermans de Europese Commissie te veel macht geeft bij het bepalen van de reductiedoelen van de CO2-uitstoot in de EU tussen 2030 en 2050. In zijn Green Deal stelt hij een snelle procedure voor waarbij het parlement daar vooraf niet over wordt geraadpleegd. "Deze overdracht van bevoegdheden is niet in lijn met het EU-verdrag", schrijven ze in een vertrouwelijke nota.
Timmermans presenteerde zijn Green Deal begin vorige maand. In het wetsvoorstel ligt de juridische verplichting voor de EU-landen om in 2050 klimaatneutraal te zijn vast. Timmermans komt na de zomer met het reductiepercentage van de CO2-uitstoot dat de landen in 2030 moeten halen. Daarna wil de commissie elke vijf jaar bekijken of de EU-landen wel genoeg maatregelen hebben genomen en zonodig bijsturen, stelt hij voor. Dat wil hij via zogeheten gedelegeerde handelingen doen. EU-parlementariër Esther de Lange (CDA) noemde dit eerder een "machtsgreep" van de commissie.
Volgens de woordvoerder van Timmermans is de parlementaire nota "direct in tegenspraak met de analyse van de juridische dienst van de commissie."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft contact gezocht met de Verenigde Staten om een akkoord te sluiten. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump donderdag op een bijeenkomst met het voetbalteam Inter Miami in het Witte Huis. Trump zei dat zijn reactie was: "Jullie zijn een beetje laat."
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie verworpen om de macht van president Donald Trump te beperken om oorlog te voeren tegen Iran. De Senaat deed dat woensdag al.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De spanningen in het Midden-Oosten hebben directe gevolgen voor de veiligheid in de Europese Unie, waarschuwde politiedienst Europol tegen het Spaanse persbureau EFE. Zo is er een verhoogd risico op terrorisme, georganiseerde misdaad, extremisme en cyberaanvallen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.
10 uur geleden