Jurist Viruswaarheid: Willem Engel bleef binnen grenzen van wet
ROTTERDAM (ANP) - Voorman van Viruswaarheid Willem Engel heeft zich in de ogen van zijn jurist niet schuldig gemaakt aan opruiing, voorafgaande aan de verboden demonstraties in juni 2020 op het Malieveld in Den Haag. Hij bleef binnen de grenzen van de wet. "Wij hebben niets verkeerd gedaan, ons valt niets te verwijten", zei jurist Jeroen Pols van Viruswaarheid vrijdag in de rechtbank in Rotterdam.
Pols is in de strafzaak tegen Willem Engel opgeroepen als getuige en vertelde dat de vermeende opruiende tweets van Engel vooraf zijn beoordeeld en afgewogen door een team van acht tot tien juristen.
"We zijn altijd ver binnen de grenzen gebleven, bij elke uitlating", aldus Pols. Nooit zouden uitlatingen van Engel volgens hem zijn bedoeld om mensen aan te zetten tot strafbare feiten. Dat geldt ook voor de tweets die Engel stuurde toen in juni 2020 demonstraties op het Malieveld van Viruswaarheid werden verboden door de burgemeester van Den Haag. Deze oproepen heeft het Openbaar Ministerie op de tenlastelegging gezet in de opruiingszaak tegen Engel.
Demonstratieverbod
Over het uitvaardigen van het demonstratieverbod ontstond veel verontwaardiging, zei Pols. Engel twitterde daarom: "Zoals je hebt gehoord heeft de burgemeester Remkes van Den Haag onze demonstratie van Liefde verboden. Vanzelfsprekend kunnen wij je niet tegenhouden om, zoals je dat van plan was, gewoon naar het Malieveld in Den Haag te komen! Als je komt, kom dan in liefde...".
Ruim vierhonderd mensen werden op 21 juni gearresteerd, na het uitbreken van ongeregeldheden. "Ik ben niet blij als er geweld is. Wij wilden een mooie demonstratie. Ik vind niet dat we daar ergens iets fout hebben gedaan", zei Pols. "Het geweld dat ik die dag gezien heb, kwam vanuit de politie en niet vanuit de demonstranten."
Open account
Advocaat Michael Ruperti liet in zijn vraagstelling meermalen doorschemeren dat het Twitter-account van zijn cliënt Engel ook door andere vrijwilligers van Viruswaarheid werd gebruikt. Dat bevestigde voormalig Viruswaarheid-coryfee Mordechai Krispijn, die in de middag kwam getuigen. "Dat account stond open voor de mensen in de organisatie", aldus Krispijn, die demonstraties voor Viruswaarheid organiseerde.
Krispijn wilde ook nog wat anders kwijt over de strafzaak tegen Engel, die in maart werd gearresteerd wegens opruiing op sociale media. "Wat doen we hier eigenlijk? We praten al de hele dag over vredelievende demonstranten met gele parapluutjes met hartjes daarop. Het zijn de meest vredelievende demonstranten die ik ken. Het is een groot bad van liefde."
Inhoudelijke behandeling
De zaak tegen Engel wordt op 21 november inhoudelijk behandeld.
Meer uit Binnenland
HARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg leeg te krijgen en zal dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.
20 minuten geledenHAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.
32 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het maximumaantal vluchten van en naar Schiphol is vooralsnog niet veranderd nadat de Raad van State regels daarover schrapte. De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) valt terug op de gedoogsituatie die eerder ook gold, meldt een woordvoerder na vragen van het ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft meer dan 150 tips ontvangen over de explosie bij een joodse school in Amsterdam. Vorige week toonde zij bewakingsbeelden van twee verdachten van de aanslag, die plaatsvond in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 maart.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie haalt 400 miljoen euro naar voren om ook dit jaar Oekraïne weer 3 miljard aan militaire steun te kunnen geven. Een ingewijde bevestigt maandag berichtgeving van De Telegraaf over de kasschuif.
2 uur geleden