Jurist: bunq heeft niet alle gedupeerden compensatie geboden
AMSTERDAM (ANP) - Bunq heeft nog niet alle klanten die slachtoffer zijn geworden van phishing of helpdeskfraude compensatie aangeboden. Dit zegt jurist Chizki Loonstein, die met advocaten namens tientallen gedupeerden mogelijk een rechtszaak tegen de onlinebank start. Bunq stelt dat alle bij de bank bekende slachtoffers van fraude wel een bericht hebben gehad.
Bunq meldde vrijdag alle klanten die de dupe zijn geworden van fraude te compenseren en dat zij gemiddeld 85 procent van het verloren geld terugkrijgen. Loonstein schat dat tien tot twintig klanten die zich bij de juristen hebben gemeld nog niets hebben gehoord van de bank. "Niet meer dan een handjevol" krijgt wel het volledige bedrag vergoed. Het gaat hierbij vooral om kleinere bedragen. Deze gedupeerden zouden nog geen geld hebben gekregen. De bank biedt de rest, volgens de jurist ruim honderd mensen, veel minder dan 85 procent van het verloren geld.
De onlinebank meldt volgens hem niet hoe wordt bepaald welk deel van de schade klanten vergoed krijgen. In totaal hebben mensen die zich bij de juristen hebben gemeld miljoenen euro's verloren, stelt hij. Dit bedrag kan oplopen en Loonstein hoort nog steeds nieuwe fraudegevallen.
Oplossing
Een aantal slachtoffers en de juristen willen volledige schadevergoedingen. De advocaten hebben bunq zaterdag gevraagd samen in gesprek te gaan voor een oplossing. Als die uitblijft, stappen de juristen volgens Loonstein binnenkort naar de rechter.
Dat gedupeerden gemiddeld veel minder dan 85 procent aangeboden hebben gekregen, klopt volgens een woordvoerder van bunq ook niet. "Het is onduidelijk waarop deze feitelijk onjuiste stelling is gebaseerd." Klanten, die "menen dat ze ten onrechte nog geen bericht hebben gehad", kunnen contact opnemen met bunq. Bunq meldt niet hoeveel slachtoffers het gaat vergoeden en wat het totale schadebedrag is. "Alle communicatie tussen bank en gebruikers is vertrouwelijk."
Richtlijnen
Bij het bepalen van de hoogte van de compensatie gebruikt bunq volgens de zegsman richtlijnen van branchevereniging NVB en geldt het principe 'schade volledig vergoeden tenzij'. Per geval zou de bank ook kijken naar "specifieke omstandigheden".
De onrust rond de jonge bank ontstond na berichtgeving door NOS en NRC eind mei. Opvallend veel klanten van bunq hadden door oplichterstrucs hun geld verloren. De gedupeerden zeiden moeilijk contact te kunnen krijgen met medewerkers van de bank en er was kritiek op het gebrek aan beveiligingsmaatregelen. Onlangs kondigde bunq extra maatregelen aan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.
16 minuten geledenPARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
6 uur geleden