Juridische klacht tegen Europese Commissie om asielbeleid Athene
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie laat na in te grijpen bij nieuw asielbeleid van Griekenland, dat volgens Oxfam Novib en WeMove Europe niet in overeenstemming is met EU-wetgeving. De twee organisaties dienen daarom een juridische klacht in bij het dagelijks EU-bestuur. Ze eisen dat de commissie een zogeheten inbreukprocedure tegen Athene start vanwege "de systematische schending van EU-rechten bij de behandeling van mensen die asiel zoeken in Europa".
Op 1 januari trad een nieuwe asielwet in Griekenland in werking. Volgens de organisaties is Brussel "de beschermer van het EU-recht en moet ze daarom de grondrechten van alle mensen in heel Europa handhaven". Ze willen dat de commissie zo spoedig mogelijk gaat controleren of de Griekse autoriteiten de EU-wetgeving respecteren.
Zo zijn volgens de nieuwe regels de termijn voor het indienen van beroep tegen een afgewezen asielverzoek drastisch bekort. Ook is het voor asielzoekers praktisch onmogelijk om toegang te krijgen tot rechtsbijstand, een fundamentele pijler van het EU-recht. Verder doet de Griekse regering niets met "goed gedocumenteerde beschuldigingen van schendingen van rechten", waaronder het gewelddadig terug naar zee duwen van boten met asielzoekers, stellen Oxfam Novib en WeMove Europe.
De klacht wordt ingediend aan de vooravond van de presentatie van nieuwe voorstellen voor een Europees asiel- en migratiebeleid door de commissie, woensdag in Brussel. Volgens de organisaties is de brand die het vluchtelingenkamp Moria op het Griekse eiland Lesbos verwoestte het bewijs dat het huidige Europese asielbeleid heeft gefaald. Ze waarschuwen de EU niet dezelfde fouten te maken en benadrukken de noodzaak van gedeelde verantwoordelijkheid tussen Europese landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.
2 uur geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Door bendegeweld zijn afgelopen weekend zeker zeventig doden gevallen in Haïti, bevestigt een VN-functionaris. De aanvallen vonden plaats op verschillende plaatsen in de regio Petite-Rivière-de-l'Artibonite in de nacht van zaterdag op zondag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter heeft de bouw van een balzaal in het Witte Huis tijdelijk stilgelegd. Het is het prestigeproject van 400 miljoen dollar van de Amerikaanse president Donald Trump. Een non-profitorganisatie heeft een rechtszaak aangespannen tegen de bouw. Zolang deze loopt, wordt het project tijdelijk stilgelegd.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een "noodzakelijke wil" om de oorlog met Israël en de Verenigde Staten te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen. Dat heeft de Iraanse president Masoud Pezeshkian gezegd in een telefoongesprek met de voorzitter van EU-leiders António Costa.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk is "verbaasd" over de kritiek van Donald Trump. De Amerikaanse president schreef eerder boos op Truth Social dat Frankrijk weigerde Amerikaanse vliegtuigen met militaire voorraden door het Franse luchtruim te laten vliegen.
6 uur geleden