Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Juridisch experts steunen afpakken bevroren Russische tegoeden

Juridisch experts steunen afpakken bevroren Russische tegoeden

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het in beslag nemen van bevroren Russische bezittingen als gevolg van de oorlog in Oekraïne krijgt steun van een aantal juridische experts. Een groep vooraanstaande rechtsgeleerden uit verschillende landen beweert in een brief die persbureau Bloomberg heeft ingezien, dat een dergelijke actie volgens het internationaal recht is toegestaan, gezien de omvang van de aanhoudende aanvallen van Rusland in Oekraïne.

De Europese Unie, de G7-landen en Australië hebben ongeveer 260 miljard euro aan Russische tegoeden in de vorm van waardepapieren en geld bevroren. Daarvan is ruim 200 miljard euro in handen van de EU. Alle landen zijn het erover eens dat Rusland deze fondsen niet mag gebruiken, tenzij Moskou instemt met het helpen bij de wederopbouw van Oekraïne. Over de wettigheid van het direct in beslag nemen van de bevroren Russische bezittingen zijn de landen het tot nu toe oneens. Ze vrezen voor de juridische gevolgen van een dergelijk besluit.

De experts stellen dat het volgens het internationaal recht wettig zou zijn als landen die Russische staatsbezittingen hebben bevroren, aanvullende tegenmaatregelen tegen Rusland zouden nemen, gezien de voortdurende schending van de meest fundamentele regels van het internationaal recht door Rusland. De tegenmaatregelen kunnen volgens hen bestaan uit de overdracht van Russische staatseigendommen als compensatie voor de schade die rechtstreeks voortkomt uit het onrechtmatige gedrag van Rusland.

Verzet

De brief is medeondertekend door tien internationale rechtsdeskundigen uit België, Frankrijk, Duitsland, Japan, Nederland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten en komt op een moment dat de G7-landen debatteren over wat ze met de bevroren Russische tegoeden moeten doen. De financieringsbehoeften van Oekraïne blijven namelijk aanhoudend hoog en het einde van de oorlog is niet in zicht. De EU heeft al regelgeving opgesteld voor het afromen van de winst op de bevroren Russische tegoeden bij Europese kantoren en banken. Die winst zal op termijn worden gebruikt voor de wederopbouw van Oekraïne.

Het Verenigd Koninkrijk en de VS dringen bij de G7 aan om rechtstreeks beslag te leggen op de bevroren Russische tegoeden zodat al het geld kan worden gebruikt, terwijl Canada openstaat voor het idee. Frankrijk en Duitsland verzetten zich echter momenteel tegen een dergelijke stap door juridische zorgen en de vrees dat een rechtstreeks beslag een gevaarlijk precedent zou kunnen scheppen voor de toekomst.

Meer uit Financieel

Na jaren onzekerheid is orderboek architecten weer goed gevuld

AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.

21 minuten geleden
Verhoging gokbelasting levert staat veel minder op dan verwacht

DEN HAAG (ANP) - De verhoging van de kansspelbelasting levert de staat veel minder geld op dan gedacht, maakte de Kansspelautoriteit bekend. In januari vorig jaar ging de gokbelasting omhoog van 30,5 procent naar 34,2 procent en in 2026 is het tarief verder verhoogd naar 37,8 procent. De maatregel moest zorgen voor extra inkomsten voor de overheid.

1 uur geleden
Nieuwe topman Heineken krijgt 25 miljoen euro in aandelen

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe topman van Heineken heeft voor bijna 25 miljoen euro aan aandelen in de Nederlandse bierbrouwer gekregen. Dat bedrag dient voor Rafael Oliveira als compensatie voor de bonus die hij misloopt door te vertrekken bij zijn huidige werkgever, koffie- en theeconcern JDE Peet's.

1 uur geleden
OM eist 7 jaar cel tegen ex-conciërge basisschool Zoetermeer

DEN HAAG (ANP) - Het OM heeft zeven jaar celstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 58-jarige Oskar van der V. uit Zoetermeer. Hij werkte tussen 2019 en 2025 als conciërge op een basisschool in Zoetermeer en zou met twee leerlingen ontucht hebben gepleegd. Ook wordt hij ervan verdacht zeker achttien kinderen in het geheim te hebben gefilmd en bijna 200.000 afbeeldingen van seksueel kindermisbruik in zijn bezit te hebben gehad.

2 uur geleden
Koers SpaceX gaat verder omlaag op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De beurskoers van SpaceX, het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk, ging dinsdag bij opening van de beurshandel in New York verder omlaag. Maandag verloor het aandeel al meer dan 16 procent. Met die koersdaling ging ongeveer 400 miljard dollar aan beurswaarde van SpaceX verloren.

2 uur geleden
VN wil dat AI-bedrijven milieu-impact openbaar maken

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Alle grote AI-bedrijven zouden de volledige milieu-impact van hun systemen moeten meten en openbaar moeten maken. Daartoe roept Antonio Guterres, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, op. Hij zegt dat het tijd is om de impact van AI op het klimaat in kaart te brengen.

3 uur geleden
De Vegetarische Slager-topman krijgt leiding over moederbedrijf

UTRECHT (ANP) - The Vegetarian Butcher Collective, het bedrijf achter Vivera en De Vegetarische Slager, heeft Rutger Rozendaal benoemd als nieuwe topman. Hij volgt William van Weede op.

4 uur geleden