Juridisch experts steunen afpakken bevroren Russische tegoeden
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het in beslag nemen van bevroren Russische bezittingen als gevolg van de oorlog in Oekraïne krijgt steun van een aantal juridische experts. Een groep vooraanstaande rechtsgeleerden uit verschillende landen beweert in een brief die persbureau Bloomberg heeft ingezien, dat een dergelijke actie volgens het internationaal recht is toegestaan, gezien de omvang van de aanhoudende aanvallen van Rusland in Oekraïne.
De Europese Unie, de G7-landen en Australië hebben ongeveer 260 miljard euro aan Russische tegoeden in de vorm van waardepapieren en geld bevroren. Daarvan is ruim 200 miljard euro in handen van de EU. Alle landen zijn het erover eens dat Rusland deze fondsen niet mag gebruiken, tenzij Moskou instemt met het helpen bij de wederopbouw van Oekraïne. Over de wettigheid van het direct in beslag nemen van de bevroren Russische bezittingen zijn de landen het tot nu toe oneens. Ze vrezen voor de juridische gevolgen van een dergelijk besluit.
De experts stellen dat het volgens het internationaal recht wettig zou zijn als landen die Russische staatsbezittingen hebben bevroren, aanvullende tegenmaatregelen tegen Rusland zouden nemen, gezien de voortdurende schending van de meest fundamentele regels van het internationaal recht door Rusland. De tegenmaatregelen kunnen volgens hen bestaan uit de overdracht van Russische staatseigendommen als compensatie voor de schade die rechtstreeks voortkomt uit het onrechtmatige gedrag van Rusland.
Verzet
De brief is medeondertekend door tien internationale rechtsdeskundigen uit België, Frankrijk, Duitsland, Japan, Nederland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten en komt op een moment dat de G7-landen debatteren over wat ze met de bevroren Russische tegoeden moeten doen. De financieringsbehoeften van Oekraïne blijven namelijk aanhoudend hoog en het einde van de oorlog is niet in zicht. De EU heeft al regelgeving opgesteld voor het afromen van de winst op de bevroren Russische tegoeden bij Europese kantoren en banken. Die winst zal op termijn worden gebruikt voor de wederopbouw van Oekraïne.
Het Verenigd Koninkrijk en de VS dringen bij de G7 aan om rechtstreeks beslag te leggen op de bevroren Russische tegoeden zodat al het geld kan worden gebruikt, terwijl Canada openstaat voor het idee. Frankrijk en Duitsland verzetten zich echter momenteel tegen een dergelijke stap door juridische zorgen en de vrees dat een rechtstreeks beslag een gevaarlijk precedent zou kunnen scheppen voor de toekomst.
Meer uit Financieel
OSLO (ANP/RTR) - Bijna alle nieuwe auto's die vorig jaar werden verkocht in Noorwegen waren elektrisch aangedreven. Volgens de Noorse wegenautoriteit was 96 procent van de nieuw verkochte personenauto's volledig elektrisch. Dat was een jaar eerder nog 89 procent.
11 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse netwerk van handelskamers heeft opgeroepen tot een verandering in het klimaat- en energiebeleid bij de oosterburen, met de waarschuwing dat de huidige koers grote delen van de Duitse industrie kan schaden. "Ik denk dat we nu hebben ingezien hoe de weg die we volgen, zonder correctie, belangrijke delen van de industrie kapotmaakt", zei Peter Adrian, voorzitter van de Duitse Kamer van Industrie en Handel (DIHK), tegen het Duitse persbureau dpa.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag, op de eerste handelsdag van het nieuwe beursjaar 2026, met winst geopend. Op nieuwjaarsdag waren de Europese beurzen gesloten. Ook op Wall Street wordt de handel hervat na een vrije dag voor handelaren op donderdag.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.
3 uur geleden