Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Juridisch experts steunen afpakken bevroren Russische tegoeden

Juridisch experts steunen afpakken bevroren Russische tegoeden

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het in beslag nemen van bevroren Russische bezittingen als gevolg van de oorlog in Oekraïne krijgt steun van een aantal juridische experts. Een groep vooraanstaande rechtsgeleerden uit verschillende landen beweert in een brief die persbureau Bloomberg heeft ingezien, dat een dergelijke actie volgens het internationaal recht is toegestaan, gezien de omvang van de aanhoudende aanvallen van Rusland in Oekraïne.

De Europese Unie, de G7-landen en Australië hebben ongeveer 260 miljard euro aan Russische tegoeden in de vorm van waardepapieren en geld bevroren. Daarvan is ruim 200 miljard euro in handen van de EU. Alle landen zijn het erover eens dat Rusland deze fondsen niet mag gebruiken, tenzij Moskou instemt met het helpen bij de wederopbouw van Oekraïne. Over de wettigheid van het direct in beslag nemen van de bevroren Russische bezittingen zijn de landen het tot nu toe oneens. Ze vrezen voor de juridische gevolgen van een dergelijk besluit.

De experts stellen dat het volgens het internationaal recht wettig zou zijn als landen die Russische staatsbezittingen hebben bevroren, aanvullende tegenmaatregelen tegen Rusland zouden nemen, gezien de voortdurende schending van de meest fundamentele regels van het internationaal recht door Rusland. De tegenmaatregelen kunnen volgens hen bestaan uit de overdracht van Russische staatseigendommen als compensatie voor de schade die rechtstreeks voortkomt uit het onrechtmatige gedrag van Rusland.

Verzet

De brief is medeondertekend door tien internationale rechtsdeskundigen uit België, Frankrijk, Duitsland, Japan, Nederland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten en komt op een moment dat de G7-landen debatteren over wat ze met de bevroren Russische tegoeden moeten doen. De financieringsbehoeften van Oekraïne blijven namelijk aanhoudend hoog en het einde van de oorlog is niet in zicht. De EU heeft al regelgeving opgesteld voor het afromen van de winst op de bevroren Russische tegoeden bij Europese kantoren en banken. Die winst zal op termijn worden gebruikt voor de wederopbouw van Oekraïne.

Het Verenigd Koninkrijk en de VS dringen bij de G7 aan om rechtstreeks beslag te leggen op de bevroren Russische tegoeden zodat al het geld kan worden gebruikt, terwijl Canada openstaat voor het idee. Frankrijk en Duitsland verzetten zich echter momenteel tegen een dergelijke stap door juridische zorgen en de vrees dat een rechtstreeks beslag een gevaarlijk precedent zou kunnen scheppen voor de toekomst.

Meer uit Financieel

Vakbond roept cabinepersoneel Lufthansa op vrijdag te staken

FRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.

36 minuten geleden
Duurder voedsel door Iranoorlog raakt armsten, waarschuwt IMF

WASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.

39 minuten geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize keuren beloningsbeleid top goed

ZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.

2 uur geleden
Forse winst voor beurs in Amsterdam dankzij gevechtspauze Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.

3 uur geleden
Activistische aandeelhouders kritisch op AH-moeder in vergadering

ZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.

3 uur geleden
EU voorziet geen olietekort in april

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.

4 uur geleden
Iran wil dollar per vat olie vragen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.

4 uur geleden