Jumbo loopt 400 miljoen euro mis door verkoopverbod op tabak
VEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo heeft flink last gehad van het verbod op tabaksverkopen in supermarkten dat op 1 juli 2024 is ingegaan. Het concern liep hierdoor vorig jaar 400 miljoen euro mis.
De omzet die valt onder de Jumbo-formule is in 2024 met 2,3 procent gedaald tot 10,6 miljard euro. Gecorrigeerd voor de stop op tabaksverkopen zou sprake zijn geweest van een stijging van de omzet met bijna 3 procent, aldus Jumbo.
Topman Ton van Veen stelt dat de gehele branche last heeft gehad van het wegvallen van de tabaksverkoop. "Vanwege het relatief hoge aandeel tabaksomzet bij Jumbo heeft dat ons niet alleen ruim 400 miljoen euro aan verkopen, maar in de tweede helft van het jaar ook significant marktaandeel gekost." Het marktaandeel van Jumbo daalde vorig jaar van 21 procent naar ongeveer 20,5 procent, stelt het supermarktconcern. Het aantal supermarkten in Nederland is per saldo met drie gedaald tot 689 Jumbo-filialen.
Reorganisatie
Ook de verzelfstandiging van La Place-restaurants halverwege vorig jaar drukte op de resultaten van het bedrijf. Daardoor viel de omzet nog eens 50 miljoen euro lager uit. Ook heeft Jumbo vorig jaar voor ruim 150 miljoen euro aan prijsverlagingen doorgevoerd. Met die prijsverlagingen probeert de supermarktketen klanten aan zich te binden.
Jumbo heeft ook verschillende maatregelen doorgevoerd om geld te besparen. Zo kondigde het bedrijf vorig jaar een reorganisatie aan, waarbij per saldo 350 banen op het hoofdkantoor in Veghel zijn geschrapt. Die levert Jumbo vanaf dit jaar 50 miljoen euro aan jaarlijkse besparingen op.
België
Jumbo heeft ook 50 miljoen euro bespaard op de inkoop van producten door samen te werken met internationale inkooporganisaties. Het verlies door winkeldiefstallen in de supermarkten is bovendien met ongeveer 30 miljoen euro gedaald. Het beëindigen van grote sponsorcontracten in de sportwereld leverde nog eens een besparing van 20 miljoen euro op.
Vanwege prijsonderhandelingen met leveranciers waren er vorig jaar geregeld lege schappen te vinden in Jumbo-supermarkten. Jumbo "betreurt dat", maar stelt wel dat dankzij "scherpe inkoop" de prijzen van A-merkproducten "waar mogelijk" zijn verlaagd. Daarmee heeft Jumbo naar eigen zeggen de inkoopvoordelen "doorgegeven aan haar klanten".
In België had Jumbo wel een goed jaar. De supermarktketen telde eind vorig jaar 37 winkels in dat land en behaalde 397 miljoen euro omzet, een groei van ruim 22 procent.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - 3i Group, het Britse moederbedrijf van discountwinkelketen Action, is donderdag gekelderd op de beurs in Londen. Het concern waarschuwde voor zwakkere verkopen bij Action, een teken dat zelfs budgetwinkels het zwaar hebben nu een toenemende inflatie de bestedingsruimte van consumenten onder druk zet.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Babymelk van Nutrilon, die eerder uit voorzorg uit de handel werd gehaald omdat er mogelijk een giftige stof in zou zitten, is op sommige plekken in België opnieuw verkocht. Dat heeft voedingsmiddelenconcern Danone laten weten. Volgens het Franse bedrijf gaat het om een leveringsfout.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
17 uur geleden