Jumbo loopt 400 miljoen euro mis door verkoopverbod op tabak
VEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo heeft flink last gehad van het verbod op tabaksverkopen in supermarkten dat op 1 juli 2024 is ingegaan. Het concern liep hierdoor vorig jaar 400 miljoen euro mis.
De omzet die valt onder de Jumbo-formule is in 2024 met 2,3 procent gedaald tot 10,6 miljard euro. Gecorrigeerd voor de stop op tabaksverkopen zou sprake zijn geweest van een stijging van de omzet met bijna 3 procent, aldus Jumbo.
Topman Ton van Veen stelt dat de gehele branche last heeft gehad van het wegvallen van de tabaksverkoop. "Vanwege het relatief hoge aandeel tabaksomzet bij Jumbo heeft dat ons niet alleen ruim 400 miljoen euro aan verkopen, maar in de tweede helft van het jaar ook significant marktaandeel gekost." Het marktaandeel van Jumbo daalde vorig jaar van 21 procent naar ongeveer 20,5 procent, stelt het supermarktconcern. Het aantal supermarkten in Nederland is per saldo met drie gedaald tot 689 Jumbo-filialen.
Reorganisatie
Ook de verzelfstandiging van La Place-restaurants halverwege vorig jaar drukte op de resultaten van het bedrijf. Daardoor viel de omzet nog eens 50 miljoen euro lager uit. Ook heeft Jumbo vorig jaar voor ruim 150 miljoen euro aan prijsverlagingen doorgevoerd. Met die prijsverlagingen probeert de supermarktketen klanten aan zich te binden.
Jumbo heeft ook verschillende maatregelen doorgevoerd om geld te besparen. Zo kondigde het bedrijf vorig jaar een reorganisatie aan, waarbij per saldo 350 banen op het hoofdkantoor in Veghel zijn geschrapt. Die levert Jumbo vanaf dit jaar 50 miljoen euro aan jaarlijkse besparingen op.
België
Jumbo heeft ook 50 miljoen euro bespaard op de inkoop van producten door samen te werken met internationale inkooporganisaties. Het verlies door winkeldiefstallen in de supermarkten is bovendien met ongeveer 30 miljoen euro gedaald. Het beëindigen van grote sponsorcontracten in de sportwereld leverde nog eens een besparing van 20 miljoen euro op.
Vanwege prijsonderhandelingen met leveranciers waren er vorig jaar geregeld lege schappen te vinden in Jumbo-supermarkten. Jumbo "betreurt dat", maar stelt wel dat dankzij "scherpe inkoop" de prijzen van A-merkproducten "waar mogelijk" zijn verlaagd. Daarmee heeft Jumbo naar eigen zeggen de inkoopvoordelen "doorgegeven aan haar klanten".
In België had Jumbo wel een goed jaar. De supermarktketen telde eind vorig jaar 37 winkels in dat land en behaalde 397 miljoen euro omzet, een groei van ruim 22 procent.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.
22 minuten geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Investeringsfonds Pershing Square Holdings van miljardair Bill Ackman deed een overnamebod op het muziekconcern van platenlabels met bekende artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish. Ondanks de koerswinst van UMG (plus 11,4 procent) sloot de AEX licht lager.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe motoren in Nederland is in het eerste kwartaal van dit jaar met 19 procent gestegen tot 5931 exemplaren, een nieuw record. In dezelfde periode daalde het aantal verkochte gebruikte motorfietsen licht, tot 33.883 stuks. Dat maakte RDC, het databedrijf dat voertuigregistraties bijhoudt, dinsdag bekend.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers kochten in maart ruim 66 procent meer nieuwe elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop is fors gestegen vanwege de sterk gestegen benzineprijzen, meldt de Duitse nationale autoriteit voor motorvoertuigen. In totaal werden er in maart 71.000 elektrische voertuigen geregistreerd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine verliezen aan de dag begonnen. Beleggers wachten de naderende deadline af die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gegeven voor Iran om tot een akkoord over een staakt-het-vuren te komen. Hij gebruikte op sociale media escalerend taalgebruik en zei dat "een volledige beschaving zal sterven".
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse Commerzbank ziet momenteel geen basis voor een deal met de Italiaanse bank UniCredit. Volgens de tweede bank van Duitsland brengt het onvoldoende toegevoegde waarde voor de aandeelhouders. UniCredit deed in maart een overnamevoorstel, waarmee in totaal zo'n 35 miljard euro gemoeid zou zijn.
5 uur geleden