Judobaas Stammes krijgt na kritiek gelijk over ‘olympisch' vaccin
NIEUWEGEIN (ANP) - Directeur Huub Stammes van de Judo Bond Nederland (JBN) was één van de eersten die zich openlijk durfde uit te spreken voor het vroegtijdig vaccineren van olympische sporters. Hij noemde dat "maatschappelijk verantwoord voor een beperkte groep". Na een storm van kritiek kreeg hij deze week gelijk. "Het is me niet in dank afgenomen dat ik voor mijn beurt sprak. Maar de volgende keer ga ik dat weer doen."
Hoe kwetsbaar atleten zijn ondervond Stammes onder meer in zijn eigen discipline, een contactsport bij uitstek. Als gevolg van een eerdere besmetting ontbreken deze week Frank de Wit, Tornike Tsjakadoea en Simeon Catharina op de Europese titelstrijd in Lissabon. Eerder al kregen Henk Grol en Kim Polling corona. "Ik ben blij", zegt Stammes. "Deze beslissing van de regering geeft meer zekerheid. We hadden het gezien de coronagevallen graag wat eerder gezien. Tokio komt dichtbij. Elke dag voorbereiding die je nu mist weegt zwaar."
Maar hebben de judoka’s bij wijze van spreken al niet genoeg antistoffen opgebouwd? Stammes is daar niet zo zeker van. "Mijn partner heeft een achtergrond als topsporter en is heel ziek geweest van dit virus. Daarna is ze herbesmet, al waren de klachten toen gelukkig minder. Dat betekent dat ook de atleten die de ziekte hebben gehad niet helemaal veilig zijn. Vooral na zware trainingen zijn ze vatbaar."
Sneltesten
Mede door sneltesten hebben de vaderlandse judoka’s in eigen land de situatie goed onder controle. Onder leiding van bondscoach Maarten Arens werden in aanloop naar de Olympische Spelen al grote successen geboekt. In het buitenland ging het wat de besmettingen betreft echter wel eens mis. Stammes: "Bijvoorbeeld op een trainingskamp in Georgië golden andere maatregelen dan bij ons. Het is menselijk dat je daar dan een beetje in meegaat. Iedereen heeft nu goed begrepen dat dit niet verstandig is."
Op meerdere fronten sprak Stammes zich uit over sport en corona. Niet altijd even vleiend voor de beleidsbepalers in de huidige crisis. "Wat we zeker weten is dat vitaliteit in de samenleving juist nu van ongelooflijk groot belang is. Maar de samenleving wordt niet aangespoord om massaal te gaan bewegen. De burgemeesters vinden het terras kennelijk belangrijker. Natuurlijk snak ik daar ook naar. Maar met een biertje en een gebakje komen er alleen nog maar coronakilo’s bij. We bewegen inmiddels structureel met zijn allen 150 miljoen minuten minder per week, volgens onderzoekers. Dit heeft geleidt tot gemiddeld 5,5 kg meer vet per inwoner. En nieuw onderzoek in Engeland laat zien dat minder bewegen als belangrijke oorzaak tot meer kans op corona leidt. Dat is volgens mij niet de bedoeling als we een gezonde en vitale bevolking willen."
Campagne
Nadrukkelijk sprak Stammes zich al vaak uit voor het hervatten van de indoorsporten, die nu -met uitzondering van de topatleten- al bijna een jaar stil liggen. "Ik begrijp dat er nu lichte hoop is voor half mei, maar judo op 1,5 meter zal lastig blijven. We hebben de protocollen om het veilig te laten verlopen, maar erg veel weerklank krijgen we niet. We beraden ons er nu op of we nóg een campagne gaan starten om voor onze belangen op te komen."
De gevolgen zijn desastreus, zegt Stammes, ook op de langere termijn. "De ledenaantallen bij de sportbonden zakken terug en het is niet gemakkelijk iedereen straks terug te krijgen. We zijn toch liever lui dan moe. Het wordt een dingetje om de mensen weer over te halen te gaan sporten. Gelukkig hebben wij als judobond de gegevens van alle leden en we gaan ze straks allemaal benaderen om terug te komen. De campagne is klaar. We wachten alleen nog tot onze vriend Hugo de sporthallen weer open gooit."
Meer uit Sport
KASTELA (ANP) - Zeilster Roos Wind is op het Europees kampioenschap in de ILCA6-klasse in Kroatië vijfde geworden. De 21-jarige zeilster eindigde bij de wedstrijden na elf races als zesde, maar met het wegstrepen van de Amerikaanse Charlotte Rose finishte ze als vijfde op het EK. In het klassement onder 23 jaar werd ze tweede.
1 uur geledenVERBANIA (ANP) - Alberto Bettiol heeft de dertiende etappe in de Giro d'Italia gewonnen. De Italiaan van XDS Astana kwam na 189 kilometer tussen Alessandria en Verbania solo aan. Andreas Leknessund uit Noorwegen werd tweede en Jasper Stuyven uit België derde.
3 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - Charlotte Kool heeft de vijfde editie van Veenendaal-Veenendaal op haar naam geschreven. De 27-jarige Nederlandse van Fenix-Deceuninck klopte Kathrin Schweinberger uit Oostenrijk en de Nederlandse Nienke Veenhoven na een rit van 120 kilometer in een sprint.
3 uur geledenBODEGA VIÑA PEDROSA (ANP) - Wielrenster Lorena Wiebes heeft haar tweede ritzege in de Ronde van Burgos geboekt. De Nederlands kampioene van SD Worx - Protime was net als een dag eerder na 122 kilometer in de sprint van de tweede etappe van Castrojeriz naar Bodega Viña Pedrosa de beste. Op de oplopende finishstraat bleef ze de Italiaanse Elisa Balsamo en Ally Wollaston uit Australië voor.
4 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Kai van Westering sluit in ieder geval tot de Olympische Spelen in Los Angeles van 2028 aan bij de Nederlandse zwemselectie in Eindhoven. De 22-jarige Nederlands-Amerikaanse zwemmer trainde de laatste jaren in de Verenigde Staten, waar hij studeerde aan de Universiteit van Indiana. Peter Bishop wordt zijn coach.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De basketballers van New York Knicks hebben een 2-0-voorsprong genomen in de finale van de Eastern Conference van de NBA. De ploeg uit New York won in het eigen Madison Square Garden met 109-93 van Cleveland Cavaliers.
9 uur geledenCONCORD (ANP/RTR) - NASCAR-coureur Kyle Busch is donderdag op 41-jarige leeftijd aan een ziekte overleden. De Amerikaan wordt gezien als een grootheid in de populaire autosportklasse. Hij boekte in totaal 232 overwinningen en schreef in 2015 en 2019 de NASCAR Cup Series op zijn naam.
11 uur geleden