Jubileum dalai lama gaat geruisloos voorbij
DHARAMSALA (ANP/AFP) - Het is zaterdag tachtig jaar geleden dat de huidige dalai lama aantrad. De spiritueel leider van Tibet bracht vrijwel zijn hele leven door in ballingschap. Zijn kantoor zegt dat niet uitgebreid wordt stilgestaan bij de mijlpaal.
De 84-jarige boeddhistische monnik leeft al tientallen jaren met zijn volgelingen in het Indiase Dharamsala, ver van zijn voormalige Potalapaleis in Lhasa. Hij strijdt daar voor autonomie voor zijn vaderland. Dat ontvluchtte hij in 1959 na een mislukte opstand tegen de Chinezen, die negen jaar eerder een inval hadden gedaan.
De vrolijke dalai lama is wereldwijd een bekende verschijning. Hij won in 1989 de Nobelprijs voor de Vrede en ontmoette tal van wereldleiders. Peking ziet dat met lede ogen aan en heeft hem omschreven als een "wolf in een monnikengewaad" die China wil verdelen.
Reïncarnatie
De dalai lama is een functie die overgaat door reïncarnatie. Na het overlijden van de vorige dalai lama in 1933, herkenden hooggeplaatste monniken diens reïncarnatie in de 2-jarige peuter Lhamo Dhöndup. Hij werd in 1940 de veertiende dalai lama en kreeg de naam Tenzin Gyatso.
Het is nog onduidelijk hoe de opvolger van de geestelijke gekozen zal worden. Hij heeft zelf geopperd dat hij misschien wel de laatste dalai lama is. Zo lijkt hij te willen voorkomen dat de Chinese autoriteiten proberen de volgende spiritueel leider aan te wijzen.
Meer uit Buitenland
PIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid in het Europees Parlement zegt te willen samenwerken om de plannen aangekondigd in de State of the Union van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, uit te voeren. Dat zeiden de leiders van de Europese Volkspartij (EVP), de sociaaldemocraten (S&D), Renew en de Groene Fractie in het debat na de speech. In de speech werden politieke plannen voor het aankomende jaar aangekondigd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vijf mensen aangeklaagd voor spionage, rekrutering en liquidaties in opdracht van de Russische inlichtingendiensten. Twee personen hebben de Russische nationaliteit, twee de Cubaanse en een de Venezolaanse.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil een veiligheidsakkoord met Israël sluiten zodra dat land zich uit het zuiden heeft teruggetrokken. Dat zegt de Libanese president Joseph Aoun tegen persbureau AFP. Volgens hem is onderhandelen de enige optie om een eind te maken aan de vijandelijkheden. "Want het alternatief is oorlog, wat ons duur zou komen te staan."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft Hashim Thaçi schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden in de jaren 90. Ook de drie medeverdachten werden daarvoor veroordeeld. Thaçi kreeg 25 jaar gevangenisstraf.
3 uur geleden