Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jubileum dalai lama gaat geruisloos voorbij

Jubileum dalai lama gaat geruisloos voorbij

DHARAMSALA (ANP/AFP) - Het is zaterdag tachtig jaar geleden dat de huidige dalai lama aantrad. De spiritueel leider van Tibet bracht vrijwel zijn hele leven door in ballingschap. Zijn kantoor zegt dat niet uitgebreid wordt stilgestaan bij de mijlpaal.

De 84-jarige boeddhistische monnik leeft al tientallen jaren met zijn volgelingen in het Indiase Dharamsala, ver van zijn voormalige Potalapaleis in Lhasa. Hij strijdt daar voor autonomie voor zijn vaderland. Dat ontvluchtte hij in 1959 na een mislukte opstand tegen de Chinezen, die negen jaar eerder een inval hadden gedaan.

De vrolijke dalai lama is wereldwijd een bekende verschijning. Hij won in 1989 de Nobelprijs voor de Vrede en ontmoette tal van wereldleiders. Peking ziet dat met lede ogen aan en heeft hem omschreven als een "wolf in een monnikengewaad" die China wil verdelen.

Reïncarnatie

De dalai lama is een functie die overgaat door reïncarnatie. Na het overlijden van de vorige dalai lama in 1933, herkenden hooggeplaatste monniken diens reïncarnatie in de 2-jarige peuter Lhamo Dhöndup. Hij werd in 1940 de veertiende dalai lama en kreeg de naam Tenzin Gyatso.

Het is nog onduidelijk hoe de opvolger van de geestelijke gekozen zal worden. Hij heeft zelf geopperd dat hij misschien wel de laatste dalai lama is. Zo lijkt hij te willen voorkomen dat de Chinese autoriteiten proberen de volgende spiritueel leider aan te wijzen.

Meer uit Buitenland

Forse winst AfD bij Duitse verkiezingen, historisch verlies CDU

BERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.

9 minuten geleden
Duizenden demonstreren in Parijs tegen 'geweldswet'

PARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zondag in Parijs gedemonstreerd tegen een wetsvoorstel over het gebruik van geweld door handhavers. Politici, mensenrechtenorganisaties en andere activisten sloten zich aan bij de demonstranten. De wet wordt ook wel een "licence to kill" genoemd.

32 minuten geleden
Deense premier zwijgt over Groenland-akkoord VS tot ondertekening

KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen geeft geen details over een akkoord met de Verenigde Staten over Groenland totdat dit daadwerkelijk ondertekend is. Tegen de Deense omroep TV 2 zei Frederiksen ook dat zij en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen geen deal zouden ondertekenen "als die niet goed is voor Groenland".

1 uur geleden
Hogere opkomst in Berlijn bij deelstaatverkiezingen in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De opkomst bij de regionale verkiezingen in Berlijn lijkt hoger te liggen dan bij de vorige stembusgang, zo blijkt uit cijfers halverwege de dag. Duitsers stemmen deze zondag in twee deelstaatverkiezingen - in Berlijn en Mecklenburg-Voor-Pommeren - die gevolgen kunnen hebben voor de politieke toekomst van bondskanselier Friedrich Merz.

2 uur geleden
Rusland meldt meer dan duizend cyberaanvallen op verkiezingen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland meldt dat er de afgelopen dagen grootschalige cyberaanvallen zijn uitgevoerd, gericht op de parlementsverkiezingen in het land. Verkiezingsinfrastructuur kreeg te maken met meer dan duizend zogenoemde DDoS-aanvalsgolven.

2 uur geleden
Meloni wil aantal buitenlandse scholieren in klas beperken

ROME (ANP/RTR) - Italië wil gezichtsbedekking op scholen verbieden en het aantal buitenlandse scholieren per klas beperken. Dat zei de Italiaanse premier Giorgia Meloni op een bijeenkomst van de jongerentak van haar uiterst conservatieve partij Fratelli d'Italia.

3 uur geleden
Chileense Bachelet trekt zich terug uit verkiezing VN-chef

GENÈVE (ANP/RTR) - De Chileense oud-president Michelle Bachelet (74) heeft zich teruggetrokken uit de verkiezing voor het voorzitterschap van de Verenigde Naties. Zij maakte haar besluit bekend op Instagram.

4 uur geleden