Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jubileum dalai lama gaat geruisloos voorbij

Jubileum dalai lama gaat geruisloos voorbij

DHARAMSALA (ANP/AFP) - Het is zaterdag tachtig jaar geleden dat de huidige dalai lama aantrad. De spiritueel leider van Tibet bracht vrijwel zijn hele leven door in ballingschap. Zijn kantoor zegt dat niet uitgebreid wordt stilgestaan bij de mijlpaal.

De 84-jarige boeddhistische monnik leeft al tientallen jaren met zijn volgelingen in het Indiase Dharamsala, ver van zijn voormalige Potalapaleis in Lhasa. Hij strijdt daar voor autonomie voor zijn vaderland. Dat ontvluchtte hij in 1959 na een mislukte opstand tegen de Chinezen, die negen jaar eerder een inval hadden gedaan.

De vrolijke dalai lama is wereldwijd een bekende verschijning. Hij won in 1989 de Nobelprijs voor de Vrede en ontmoette tal van wereldleiders. Peking ziet dat met lede ogen aan en heeft hem omschreven als een "wolf in een monnikengewaad" die China wil verdelen.

Reïncarnatie

De dalai lama is een functie die overgaat door reïncarnatie. Na het overlijden van de vorige dalai lama in 1933, herkenden hooggeplaatste monniken diens reïncarnatie in de 2-jarige peuter Lhamo Dhöndup. Hij werd in 1940 de veertiende dalai lama en kreeg de naam Tenzin Gyatso.

Het is nog onduidelijk hoe de opvolger van de geestelijke gekozen zal worden. Hij heeft zelf geopperd dat hij misschien wel de laatste dalai lama is. Zo lijkt hij te willen voorkomen dat de Chinese autoriteiten proberen de volgende spiritueel leider aan te wijzen.

Meer uit Buitenland

8 verminkte lichamen gevonden in illegale mijn in Ecuador

CUENCA (ANP/AFP) - In een illegale mijn in de Ecuadoraanse provincie Azuay zijn zondag acht verminkte lichamen aangetroffen. Dat maakte de politie bekend.

3 uur geleden
Doden door confrontaties vlak na inauguratie president Colombia

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De nieuwe president van Colombia, Abelardo de la Espriella, heeft gezegd dat zondag zes leden van gewapende groeperingen zijn gedood tijdens botsingen met Colombiaanse veiligheidsdiensten. Die vonden plaats vlak na de inauguratie van De la Espriella, die zaterdag zijn eerste werkdag had.

3 uur geleden
Dode door grote natuurbrand in West-Canadese provincie

SUMMERLAND (ANP/AFP/DPA) - Een 80-jarige vrouw is om het leven gekomen toen ze haar huis probeerde te ontvluchten voor een grote natuurbrand in de West-Canadese provincie British Columbia. Er zijn volgens de politie voor zover bekend geen andere doden gevallen.

3 uur geleden
Zeewater was wereldwijd in juli niet eerder zo warm

PARIJS (ANP) - Nog nooit waren de wereldzeeën in juli zo warm als vorige maand. De gemiddelde temperatuur van het water was ongeveer 21 graden. Voor het eerst sinds het begin van de metingen in 1979 komen de watertemperaturen in deze tijd van het jaar boven de 21 graden uit.

5 uur geleden
Vliegtuigen onderschept in luchtruim boven golfclub van Trump

BEDMINSTER (ANP/RTR/DPA) - Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben twee vliegtuigen onderschept in de buurt van president Donald Trumps golfclub in Bedminster in de staat New Jersey. Dat bevestigt het North American Aerospace Defense Command (NORAD). De vliegtuigen schonden een tijdelijk vliegverbod in het gebied en werden door de F-16's het luchtruim uit begeleid.

6 uur geleden
Burnham wil einde maken aan misleidende abonnementen en kortingen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham heeft zijn eerste plannen aangekondigd om de hoge kosten van levensonderhoud aan te pakken. Hij wil hard optreden tegen nepkortingen en abonnementen die moeilijk op te zeggen zijn of automatisch verlengd worden tegen hogere kosten. Dat meldt Downing Street zondag.

8 uur geleden
Trump wil economische druk op Iran laten oplopen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in gesprek met Axios gezegd dat hij de economische druk op Iran wil laten oplopen. Vorige week dreigde Trump nog met een hervatting van de aanvallen op Iran, maar nu lijkt hij een andere strategie te kiezen.

12 uur geleden