Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Journalisten willen actie voor veiligheid Palestijnse collega's

Journalisten willen actie voor veiligheid Palestijnse collega's

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse media en journalisten roepen demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp op om actie te ondernemen voor de bescherming van journalisten in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever. Dat doen zij samen met de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en Free Press Unlimited (FPU). De organisaties maken zich grote zorgen over de risico's voor Palestijnse collega's.

"Onze collega's in de bezette Palestijnse gebieden betalen een onbeschrijflijk hoge prijs voor het uitoefenen van hun beroep", staat in de brief. De minister moet "alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat journalisten in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever niet langer doelwit zijn".

Het gaat om 45 landelijke en regionale media die de brief hebben ondertekend, waaronder het ANP, AD, Het Parool, Trouw, de NTR, Vrij Nederland, de NOS en RTL Nieuws. In de brief wordt gesteld dat er sprake is van een systematische schending van het internationaal recht. Sinds oktober 2023 zijn meer dan 180 journalisten en mediawerkers gedood in Gaza. De NVJ wijst erop dat het gaat om geverifieerde cijfers van het Committee to Protect Journalists (CPJ) en in sommige gevallen om gerichte aanvallen op journalisten. Israël laat ook geen buitenlandse media toe tot de Gazastrook, waardoor de informatievoorziening nog meer wordt belemmerd.

Soedan en Rusland

Volgens initiatiefnemer Marten van de Wier van Trouw kan Veldkamp op verschillende manieren actie ondernemen. Zo zou hij zijn Israëlische collega-ministers achter de schermen kunnen aanspreken over de veiligheid van de Palestijnse pers. De ondertekenaars willen verder dat Veldkamp zich uitspreekt in een internationaal statement over de veiligheid van de pers in de gebieden. Ook wordt gevraagd om een onderzoek naar de dood van Palestijnse journalisten. Verder willen de ondertekenaars dat de minister aandringt op toegang tot de Gazastrook voor buitenlandse media.

Volgens de NVJ staat de persvrijheid ook in andere landen onder druk, zoals in Soedan en Rusland. De slachtofferaantallen onder journalisten in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever zijn echter van een andere schaal, vertelt Thomas Bruning van de NVJ. "Daarnaast gaat het om een democratische staat, een bondgenoot van Europa die we tot de orde roepen", aldus Bruning. De belangenorganisatie hoopt ook dat het kabinet in demissionaire vorm meer ruimte heeft om zich hierover uit te spreken.

Meer uit Binnenland

Volwassene overleden aan mazelen, had ernstige afweerstoornis

BILTHOVEN (ANP) - Een volwassen persoon is deze week overleden na een besmetting met mazelen. Het gaat om iemand die een ernstige afweerstoornis had. De patiënt was gevaccineerd, maar "we zien vaker dat bij een afweerstoornis de vaccinatie niet goed werkt", meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

1 uur geleden
Ex-advocaat Ridouan Taghi komt op vrije voeten

AMSTERDAM (ANP) - De voormalige advocaat van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi komt op vrije voeten. De voorlopige hechtenis van Vito Shukrula is "met ingang van heden" opgeheven, meldt de rechtbank Amsterdam donderdag.

2 uur geleden
Nederlandse kapitein Madleen naar vliegveld voor uitzetting

JERUSALEM (ANP) - De Nederlander Mark van Rennes, kapitein van het schip Madleen, is samen met vijf andere activisten onderweg naar een vliegveld in Israël. Ze worden donderdag of vrijdagochtend vroeg uitgezet, meldt de Arabisch-Israëlische mensenrechtenorganisatie Adalah.

3 uur geleden
Amsterdam stopt direct met beboeten dakloze buitenslapers

AMSTERDAM (ANP) - Dak- en thuislozen die in Amsterdam buiten slapen, worden daarvoor niet meer beboet. In een brief aan de gemeenteraad schrijft burgemeester Femke Halsema er per direct mee te stoppen, omdat het volgens haar "niet daadwerkelijk helpt".

3 uur geleden
Oplichter Palm Invest maakt afspraken met OM

ZWOLLE (ANP) - "Ik heb er zelf een puinhoop van gemaakt", zei de 56-jarige Remco V. donderdag in de rechtbank in Zwolle. Na eerdere veroordelingen voor oplichting van miljoenen euro's staat hij opnieuw terecht. Hij benadeelde naaste vrienden en bekenden voor bijna 8 ton.

4 uur geleden
Minderjarige deed valse melding van wapen bij school Barneveld

BARNEVELD (ANP) - De politie heeft een minderjarige verdachte aangehouden voor het doen van een valse melding van een dreigende situatie met een pistool bij middelbare school De Meerwaarde in Barneveld. Vanwege de melding rond 10.00 uur schaalde de politie groot op met onder meer specialistische teams van de Dienst Speciale Interventies en een politiehelikopter. De school aan de Rietberglaan werd ontruimd.

4 uur geleden
Festivals zetten speciale bussen in tijdens NS-staking

HILVARENBEEK (ANP) - Best Kept Secret en Oerol zetten allebei speciale pendelbussen in voor bezoekers van de festivals die vrijdag beginnen. Best Kept Secret in Hilvarenbeek laat bussen rijden vanaf de NS-stations in Oss, Breda en Zaltbommel.

4 uur geleden