Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Journalisten niet tevreden over toegang tot overheidsinformatie

Journalisten niet tevreden over toegang tot overheidsinformatie

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van journalisten is niet tevreden over de manier waarop de overheid toegang verleent tot informatie. Dat besluit het onderzoeksinstituut Centerdata na een enquête onder 256 journalisten over hun ervaringen met de Wet open overheid (Woo). Van de ondervraagden zegt 57 procent ontevreden tot zeer ontevreden te zijn over de medewerking van de overheid bij de zoektocht naar publieke informatie.

Een veel voorkomende klacht is dat het erg lang duurt voor een verzoek wordt afgehandeld. Bij meer dan de helft van de verzoeken die de ondervraagde journalisten hadden ingediend, verstreek de wettelijke termijn om een verzoek af te handelen, zonder dat een andere termijn werd afgesproken. Een meerderheid van de journalisten ging ervan uit dat die vertragingen politiek gemotiveerd en dus opzettelijk waren.

Als een verzoek tot informatie uiteindelijk geweigerd werd, kreeg de overgrote meerderheid van de ondervraagde journalisten te horen dat "uitzonderingsgronden" daar de reden voor waren. In dergelijke gevallen wordt een deel van de informatie onleesbaar gemaakt of kan een document volledig worden geweigerd.

Actief

Het onderzoek vond plaats in opdracht van het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding (ACOI). De Woo heeft als doel om de overheid transparanter te maken en overheidsinformatie beter vindbaar.

De wet ging in mei vorig jaar van kracht en geldt als opvolger van de Wob (Wet openbaarheid van bestuur). Het belangrijkste verschil tussen de twee wetten is dat de overheid volgens de Woo ook actief informatie openbaar moet maken.

Meer uit Binnenland

Steun in Brabantse Staten voor nieuwe stikstofkoers provincie

DEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.

2 uur geleden
Aanhoudingen om bedreigen boer die in nieuws kwam door misstanden

MOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.

2 uur geleden
Drenthe wil ook een wolf zenderen en afschrikken met paintballs

ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.

4 uur geleden
Man opgepakt voor zedenmisdrijven in Rotterdamse massagesalon

ROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.

4 uur geleden
Zonder ingreep loopt wachttijd arbeidsongeschikten op tot 3 jaar

DEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.

7 uur geleden
OM: verdachte dodelijke steekpartij 2003 moet vrijuit gaan

ROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.

7 uur geleden
Van Weel: wederzijds vertrouwen tussen VS en Europa herstellen

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister David van Weel vindt dat Europa en de VS moeten werken aan wederzijds vertrouwen. "En waar dat weg is, moeten we dat weer terugbouwen," zegt de VVD-minister naar aanleiding van de Amerikaanse veiligheidsstrategie. Daarin stelt de VS dat "Europa afstevent op zijn ondergang door de uitholling van democratie en politieke vrijheden."

7 uur geleden