Journaliste krijgt Hannah Arendt-prijs dag later na controverse
BREMEN (ANP/DPA) - De Russisch-Amerikaanse journaliste Masha Gessen kreeg in Bremen de prestigieuze Hannah Arendt-prijs overhandigd "voor haar bijdrage aan het politieke gedachtegoed". Normaal gesproken had ze de prijs vrijdag al moeten ontvangen, maar door controversiële uitspraken van haar over de oorlog tussen Israël en Hamas werd de ceremonie met een dag uitgesteld.
Gessen, die gespecialiseerd is in de politiek en de geschiedenis van Rusland, had de Gazastrook vergeleken met de Joodse getto's in Europa tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Heinrich Böll-stichting, die bijdraagt aan het prijzengeld, noemde die uitspraak "onacceptabel".
Omdat de beslissing om de prijs aan Gessen toe te kennen al dateert van de zomer, zei de stichting de uitreiking niet te kunnen terugdraaien. "We kunnen alleen de festiviteiten eromheen annuleren", liet ze weten. De ceremonie werd verplaatst van het gemeentehuis van Bremen naar een kleiner zaaltje elders in de stad.
Hannah Arendt was een belangrijke twintigste-eeuwse politieke filosofe, die als Joodse in de jaren 30 uit haar geboorteland Duitsland moest vluchten. Ze overleed in 1975 in New York, waar ze een groot deel van haar latere leven doorbracht. De prijs die haar naam draagt, wordt al sinds 1994 uitgereikt aan personen die een bijdrage leveren aan de politiek, zoals ook Arendt dat deed.
Meer uit Buitenland
MINSK (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft de levering gemeld van nucleaire munitie aan een opslagfaciliteit in Belarus. Deze stap maakt volgens een verklaring deel uit van grote militaire oefeningen met nucleair arsenaal.
1 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse regering heeft de politie opdracht gegeven senator Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd op verdenking van misdaden tegen de menselijkheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.
5 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
15 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
17 uur geleden