Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jort Kelder eist dat Twitter stopt met verspreiden bitcoinscam

Jort Kelder eist dat Twitter stopt met verspreiden bitcoinscam

AMSTERDAM (ANP) - Jort Kelder heeft vrijdag in de rechtbank in Amsterdam geëist dat Twitter stopt met het verspreiden van misleidende tweets die doorverwijzen naar malafide bitcoinaanbieders. Kelder verwijt het techbedrijf dat het gebruikers onvoldoende duidelijk maakt dat het om advertenties gaat.

Een week nadat Kelder met internetondernemer Alexander Klöpping, cabaretier Arjen Lubach en publicist Willem Middelkoop een rechtszaak voerde tegen Google stond hij vrijdag tegenover de advocaten van Twitter in de rechtbank. Beide zaken gaan over het verspreiden van bedrieglijke bitcoinadvertenties.

Op Twitter staan ze bekend als scamtweets of celebrityscam; berichten van anonieme twitteraars die nepnieuws verspreiden over bekende Nederlanders om mensen te interesseren voor malafide financiële producten.

Bedrieglijke accounts

Op Twitter regende het zulke nepberichten met Kelder in de hoofdrol. Bekende voorbeelden zijn tweets die lijken op nieuwsberichten waarbij een zinnetje als ‘De microfoon bleef aanstaan toen het live werd uitgezonden!’ potentiële slachtoffers moet verleiden te klikken op een link.

"Twitter heeft op grote schaal tweets van bedrieglijke accounts tegen betaling in de tijdlijn van gebruikers geplaatst", aldus Kelders advocaat. Kelder heeft geen toestemming gegeven voor het gebruik van zijn portret. Hij verwijt Twitter niet dat fake-accounts een tweet met zijn portret in hun tijdlijn plaatsen, maar houdt Twitter wél verantwoordelijk voor de verdere verspreiding van deze tweets tegen betaling. De spamberichten komen tegenwoordig weinig meer voor, erkent Kelder.

Technisch ondoenlijk

Twitter neemt uitgebreide maatregelen tegen de verspreiding van scamtweets, zeggen advocaten van het bedrijf. Ze noemden het "technisch ondoenlijk om bitcoinadvertenties volledig te verbannen". Dat komt onder meer omdat de berichten met nepnieuws moeilijk te herkennen zijn als bitcoinadvertenties. "Tot verdriet van Twitter glibberen er scamtweets doorheen."

Twitter vindt overigens dat Kelder met twee maten meet, omdat hijzelf als bekende Nederlander ook reclame maakt op het medium voor onder meer zijn eigen kledinglijn en een biermerk. Kelder verontwaardigd: "Er wordt nu een toon aangeslagen alsof ik de dader ben. Mijn naam wordt op allerlei mogelijke manieren misbruik om mensen financiële producten aan te smeren. Ik voer deze zaak niet voor mezelf, maar voor de brandweerman die wordt misleid."

De rechtbank doet op 18 mei uitspraak in de zaken tegen Google en Twitter.

Meer uit Binnenland

Schrijver Sjoerd Kuyper (74), bekend van Het zakmes, overleden

BERGEN (ANP) - Schrijver Sjoerd Kuyper, bekend van onder meer het boek Het zakmes, is dinsdagavond op 74-jarige leeftijd na een kort ziekbed overleden. Dat heeft uitgeverij Hoogland & Van Klaveren woensdag bekendgemaakt.

45 minuten geleden
NPO zoekt met weg naar songfestival bewust naar 'verbinding'

HILVERSUM (ANP) - De NPO heeft besloten weer naar het Eurovisie Songfestival te gaan om weer de verbinding met Europa te zoeken. Dat zegt bestuursvoorzitter Jet de Ranitz tegen het ANP over het besluit om in tegenstelling tot AVROTROS wel naar Bulgarije af te reizen.

58 minuten geleden
Onafhankelijk team NPO verzorgt Nederlandse deelname songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland keert na een jaar afwezigheid terug op het Eurovisie Songfestival. Een onafhankelijk team van experts verzorgt vanuit de NPO de Nederlandse deelname in 2027, heeft de NPO woensdag bekendgemaakt. De NOS is verantwoordelijk voor de verslaggeving, voorbeschouwingen en het commentaar.

1 uur geleden
Verdachte van dodelijke aanrijding Vogelwaarde komt vrij

BREDA (ANP) - De 20-jarige verdachte van de dodelijke aanrijding in het Zeeuwse Vogelwaarde komt donderdag op vrije voeten. De advocaten van J. vroegen de rechtbank woensdag tijdens de eerste inleidende zitting om het voorarrest van hun cliënt te schorsen. Dat heeft de rechtbank onder een aantal strenge voorwaarden toegewezen.

2 uur geleden
Veroordeling gemeenteambtenaar wordt 'uitdaging', denkt advocaat

AMSTERDAM (ANP) - Mark Teurlings, de advocaat van oud-gemeenteambtenaar Jim B., meent dat het voor justitie een hele "uitdaging" is om hem veroordeeld te krijgen. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie twaalf jaar tegen B. voor corruptie, computervredebreuk en medeplichtigheid aan geweld. De informatie die hij heeft opgezocht in de systemen van de gemeente Amsterdam is volgens justitie gebruikt bij zeker 95 geweldsincidenten. "Twaalf jaar voor een man die niemand heeft aangeraakt, het past niet bij zijn rol", zei Teurlings.

2 uur geleden
Advies aan minister: maak excuses aan omwonenden Schiphol

DEN HAAG (ANP) - Maak excuses voor de gebrekkige bescherming van rechten van omwonenden van Schiphol, adviseren onderzoekers van AT Osborne aan het kabinet. Hun advies draait om regels voor het gebruik van de verschillende landingsbanen van Schiphol om geluidsoverlast te beperken. Besluiten daarover zijn niet in wetgeving vastgelegd, concludeert het adviesbureau.

2 uur geleden
The Passion volgend jaar uitgezonden vanuit Ootmarsum

OOTMARSUM (ANP) - De zeventiende editie van The Passion wordt volgend jaar uitgezonden vanuit het Twentse stadje Ootmarsum, onderdeel van de gemeente Dinkelland. Dat werd woensdag bekendgemaakt door de Poaskearls, een groep van acht jongemannen die traditioneel door de straten van Ootmarsum trekken om het paasfeest aan te kondigen. De uitzending is live op Witte Donderdag 25 maart bij KRO-NCRV op NPO 1.

3 uur geleden