Jordaanse koning naar Cairo om staakt-het-vuren Gaza te bespreken
AMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse koning Abdullah is woensdag naar de Egyptische hoofdstad Caïro vertrokken om het daar met president Abdel Fattah al-Sisi te hebben over een mogelijk staakt-het-vuren in de oorlog tussen Israël en Hamas. De vorst maakt zich sinds het begin van de oorlog hard voor een bestand en het voldoende doorlaten van humanitaire hulp.
Het Jordaanse hof heeft de reis bekendgemaakt op X. Het is onduidelijk of het bezoek te maken heeft met het afgelopen weekend voorgestelde Egyptische plan voor de Gazastrook. Daarin staat onder meer dat Hamas en Islamitische Jihad, na Hamas de grootste groepering in Gaza, hun macht in het Palestijnse gebied opgeven in ruil voor een permanente wapenstilstand.
Beide groeperingen praten afzonderlijk van elkaar met Egyptische bemiddelaars in Caïro. Zij zouden het plan niet steunen. Hamas en ook Islamitische Jihad vindt dat de Palestijnse bevolking zelf moet bepalen hoe de toekomst van de Gazastrook eruit zal zien na de oorlog met Israël, zonder buitenlandse inmenging. Daarnaast zouden ze volgens Egyptische bronnen niet willen stoppen met vechten, totdat de Israëlische "agressie" stopt.
Egyptische bronnen zeggen dat het plan begint met een tijdelijk staakt-het-vuren dat kan worden verlengd en uiteindelijk moet worden omgezet in een permanent bestand. Het plan, dat uit verschillende fases bestaat, gaat ook over het uitwisselen van gevangenen, de levering van hulpgoederen aan Gaza, de terugkeer van burgers naar het noorden van Gaza en de terugtrekking van Israëlische strijdkrachten.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - De Socialistische Arbeiderspartij (PSOE) van de Spaanse premier Pedro Sánchez heeft tien zetels moeten inleveren bij de regionale verkiezingen in Extremadura. De partij behaalde slechts 18 van de 65 zetels in het parlement.
1 uur geledenMIAMI/KYIV/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense delegatie die in Florida over het beëindigen van de oorlog spreekt, heeft drie dagen lang "productieve en constructieve gesprekken" gevoerd met Amerikaanse en Europese partners. Dit zei de speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, die een sleutelrol speelt in de onderhandelingen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De verwijdering van bestanden uit de door justitie in de VS vrijgegeven online Epstein-archieven was op verzoek van vermeende slachtoffers van de zakenmagnaat en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dit heeft viceminister van Justitie Todd Blanche gezegd. Het gaat om foto's van mensen die bij justitie nog niet bekend waren als mogelijke slachtoffers. Nu dat wel zo is, vormen ze onderdeel van onderzoek en worden hun namen niet openbaar totdat dat is afgerond.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben opnieuw een olietanker onderschept nabij Venezuela, zeggen bronnen tegen Bloomberg. De tanker Bella 1, een onder Panamese vlag varend schip dat op een Amerikaanse sanctielijst staat, was volgens een van de bronnen onderweg naar Venezuela om te laden.
9 uur geledenAL-MALHA (ANP/AFP) - Een droneaanval op een drukke markt in de Soedanese deelstaat Noord-Darfur heeft tien mensen het leven gekost, zeggen hulpverleners. Het is niet duidelijk wie er achter de aanval zit.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De gesprekken met de VS over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne zijn constructief, maar de signalen vanuit Rusland blijven negatief, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Hij verwijst naar de aanhoudende aanvallen langs de frontlinie en op de infrastructuur.
12 uur geledenAMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
12 uur geleden