Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Joodse koepel ontstemd over bestuurders bij Nakba-herdenkingen

Joodse koepel ontstemd over bestuurders bij Nakba-herdenkingen

AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".

De term Nakba (katastrofe) verwijst naar de verdrijving van honderdduizenden Palestijnen in 1948, rond de oprichting van de staat Israël. Meerdere lokale bestuurders stonden daarbij stil. In Utrecht namen bijvoorbeeld burgemeester Sharon Dijksma en wethouder Linda Voortman deel aan een herdenking. De organisatie van de bijeenkomst noemde dat "een dappere zet".

CJO denkt er heel anders over. De koepel vindt het onwenselijk om "buitenlandse politieke conflicten te importeren in de eigen stad" en roept bestuurders op daarvan af te zien.

Kritisch op burgemeesters

"Het CJO erkent dat 1948 voor velen een jaar van leed was, aan meer dan één kant", zegt de organisatie. Die wijst er echter op dat in de jaren erna ook honderdduizenden Joden werden verdreven uit Arabische landen.

Volgens de koepelorganisatie hebben "anti-Israëlische narratieven een directe en aantoonbare impact op de veiligheid en het gevoel van thuishoren van Joden in Nederland". CJO is ook kritisch over burgemeesters als Femke Halsema (Amsterdam) en Ahmed Marcouch (Arnhem), die het Palestijnse leed van 1948 koppelden aan het leed van mensen in Gaza nu. "Die politieke stellingname past niet bij hun ambt", meent de koepel. Die is bang dat "de eenzijdige empathie van bestuurders ten nadele van de Joodse staat de veiligheid van Joods Nederland niet zal verhogen".

Meer uit Binnenland

Kwaku Summer Festival stopt na editie 2026

AMSTERDAM (ANP) - Kwaku Summer Festival, dat een aantal weekeinden in de zomer plaatsvindt in het Nelson Mandelapark in Amsterdam-Zuidoost, stopt na de editie van dit jaar. Dat maakt de organisatie van het festival bekend in een persbericht.

44 minuten geleden
Energiearmoede gelijk gebleven, huishoudens komen wel meer tekort

DEN HAAG (ANP) - Het aantal huishoudens dat moeite had met het betalen van de energierekening is vorig jaar nagenoeg gelijk gebleven. Dat stellen onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een voorlopige schatting. Ruim een half miljoen huishoudens hadden afgelopen jaar een laag inkomen in combinatie met hoge energiekosten of een slecht te verwarmen woning. Het bedrag dat deze huishoudens tekortkomen is het afgelopen jaar toegenomen.

45 minuten geleden
Ali B trekt zich terug als spreker bij ondernemersevenement

VINKEVEEN (ANP) - Het evenement waar Ali B donderdag zou spreken als ondernemer, wordt verplaatst. Ook heeft de rapper besloten zich terug te trekken als spreker, staat in een statement dat de organisatie via sociale media heeft gedeeld.

4 uur geleden
Kapotte trams van Erasmusbrug gehaald

ROTTERDAM (ANP) - De twee kapotte trams die woensdagochtend op de Rotterdamse Erasmusbrug in botsing kwamen, zijn van de brug gehaald. Aan het einde van de middag was het tramspoor vrij. Fietsers en voetgangers gaan er ook weer overheen, maar wegverkeer en trams nog niet.

8 uur geleden
Vierdaagse ziet ruim 1200 lopers op 'zwaarste dag' uitvallen

NIJMEGEN (ANP) - Op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 1249 mensen uitgevallen of helemaal niet gestart. Dat zijn er bijna driehonderd meer dan vorig jaar op zogeheten Roze Woensdag, maar minder dan het jaar daarvoor. De organisatie meldt dat ruim 43.700 mensen woensdag tijdig de finish haalden.

8 uur geleden
Camera's voor vrachtwagenverbod Merwedebrug dit weekend geplaatst

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht dit weekend speciale detectiecamera's te plaatsen bij de Merwedebrug. Na het weekend kunnen dan de eerste boetes worden uitgedeeld aan vrachtwagenchauffeurs die het verbod op vrachtverkeer negeren, meldt een woordvoerder.

9 uur geleden
Verkeer kan tot begin van de avond niet over Erasmusbrug

ROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rotterdam kan tot begin van de avond niet gebruikt worden door het verkeer. Dat schat de veiligheidsregio in. Op de brug reed woensdag aan het einde van de ochtend een tram achterop een stilstaande tram. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een ernstig.

9 uur geleden