
Joods Museum sluit aan op netwerk Canon van Nederland
AMSTERDAM/ARNHEM (ANP) - Het Joods Museum in Amsterdam sluit met vijf stukken aan op het landelijke netwerk van de Canon van Nederland, de bekende lijst van vijftig thema's uit de vaderlandse geschiedenis. Het bijbehorende netwerk bestaat uit met name musea die voorwerpen in huis hebben die te maken hebben met de vijftig zogenoemde canonvensters.
Daarin wordt telkens een onderwerp uit de Nederlandse geschiedenis belicht waarvan iedereen volgens de samenstellers van de Canon zou moeten weten. De Canon van Nederland met die vensters is online te vinden en ook in beeld gebracht in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Maar de geschiedenis is overal en daarom is er een heel netwerk met plekken waar voorbeelden te vinden zijn. Zo 'n plek is ook het Joods Museum.
De vijf geselecteerde museumobjecten daar geven informatie bij de vensters Slavernij, Spinoza, Napoleon Bonaparte, Aletta Jacobs en Anne Frank. Het gaat om onder meer onder meer een oude Surinaamse kaart, waarop Jodensavanne te vinden is: een dorp met een synagoge, een Joodse begraafplaats en ook ooit plantages en slaven.
Vaste tentoonstellingen
Toegevoegd aan het netwerk worden ook schilderijen van Baruch Spinoza, de beroemde filosoof van Joodse afkomst, Jonas Daniƫl Meijer, de eerste Joodse advocaat in Nederland (Joden konden lange tijd geen advocaat worden) en van Aletta Jacobs, de eerste vrouwelijke doctor in de geneeskunde en ook van Joodse huize.
Bovendien is er in het museum een rol stof met Jodensterren, als symbool voor de isolatie en discriminatie van de Joodse bevolking in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Alle vijf de stukken zijn te zien in de vaste tentoonstellingen in het Joods Museum.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige man uit Nijmegen die afgelopen februari met een mes het gebouw van de Tweede Kamer binnendrong, komt vanaf donderdag op vrije voeten. De rechtbank in Den Haag noemde de persoonlijke omstandigheden van Tijn B. als reden voor de schorsing van zijn hechtenis. B. moest hard huilen toen hij de beslissing van de rechtbank hoorde, hij had tijdens de korte voorbereidende zitting woensdag meerdere keren gezegd dat hij heel erg graag naar huis wil.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft vorig jaar ruim 16 procent meer mensen preventief gefouilleerd dan het jaar ervoor, blijkt uit cijfers van de gemeente. Het aantal gefouilleerden steeg van 5398 naar 6297. Het aantal voertuigen dat preventief werd gecontroleerd, steeg met ruim 54 procent van 1537 naar 2371.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de ongeveer 15.000 huishoudens in Friesland die woensdag een lagere waterdruk hadden, stroomt het water weer normaal uit de kraan. Dat meldt drinkwaterbedrijf Vitens.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'bestuurlijk verplaatsen' van demonstranten van Extinction Rebellion (XR) na een demonstratie in Amsterdam op 18 september 2020 was onrechtmatig. De Raad van State bevestigt daarmee een eerdere uitspraak van de rechtbank in Amsterdam.
16 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - De gemeente Veenendaal heeft onrechtmatig gehandeld met een onderzoek naar de stichting en moskee Taubah, oordeelt de rechtbank. Veenendaal liet zonder medeweten van Taubah het bedrijf NTA onderzoek doen naar de organisatie en haar gemeenschap en schond daarmee privacyrechten.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zo'n 15.000 huishoudens in Friesland hebben een lagere waterdruk door de storing bij een productielocatie van Vitens. Dat meldt een woordvoerder van het drinkwaterbedrijf.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB verwacht zaterdag "uitzonderlijke verkeersdrukte" op Europese wegen. Vertrekkende en terugkerende vakantiegangers zorgen voor overvolle wegen van en naar populaire Europese bestemmingen, waarschuwt de verkeersinformatiedienst. In Frankrijk geldt 2 augustus dit jaar als zwarte zaterdag, omdat die dag vooral veel inwoners van de regio Parijs op vakantie gaan en de stad verlaten.
18 uur geleden