Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jongvolwassenen voeren steeds vaker politieke actie

Jongvolwassenen voeren steeds vaker politieke actie

DEN HAAG (ANP) - Jongvolwassenen (18 tot 25 jaar) doen steeds vaker mee aan politieke acties en doen dat ook meer dan 25-plussers. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de jaarlijkse Landelijke Jeugdmonitor. Zo gaf van 2022 tot en met 2023 41 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar te hebben deelgenomen aan een politieke actie, tegenover 32 procent van 25-plussers.

Het CBS meldt dat het grootste verschil tussen de twee leeftijdsgroepen zit in protestmarsen en demonstraties. Jongvolwassenen deden daar twee keer zo vaak aan mee als 25-plussers. Wel nemen ze evenveel deel aan actiegroepen.

Van 2020 tot en met 2023 gaf gemiddeld 44 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar zeker aan één politieke actie deelgenomen te hebben, van 2012 tot en met 2019 ging het nog om 38 procent. Het gaat volgens het CBS vooral om meer onconventionele acties, zoals protestmarsen. Het aandeel in conventionele acties, zoals inspraakbijeenkomsten, bleef voor deze groep nagenoeg gelijk. Zij benaderden alleen iets vaker een politieke partij.

Opleidingsniveau

Mensen ouder dan 25 voeren iets vaker politieke actie, zij het dus minder dan de leeftijdscategorie onder hen. Bij 25-plussers gaat het ook steeds meer om onconventionele acties, al doen zij wel vaker mee aan conventionele acties dan jongvolwassenen.

Wie deelneemt aan politieke acties heeft ook te maken met opleidingsniveau en gender. Zo voeren zowel vrouwen als jongvolwassenen die hbo- of wo-onderwijs volgen vaker actie.

Meer uit Binnenland

Weeronline verwacht stralende dagen met kans op 20 graden

HOUTEN (ANP) - De komende dagen is het stralend weer in Nederland, verwacht Weeronline. Vooral dinsdag is de lucht grotendeels blauw en ook de middagtemperatuur gaat omhoog tot 15 tot 17 graden en in het zuiden tot 18. Woensdag is het nog zachter met 17 tot 19 graden en in het zuiden wordt het bij 20 graden de eerste warme dag van het jaar.

4 uur geleden
Vijf mensen opgepakt na vondst hennepkwekerij in Waalwijk

WAALWIJK (ANP) - De politie heeft maandagmiddag vijf personen aangehouden in een pand in Waalwijk waar illegaal wiet werd gekweekt. De verdachten waren op dat moment aanwezig in het gebouw waar de kwekerij werd ontdekt. De politie kan nog niets zeggen over de identiteit van de verdachten of de omvang van de vondst.

5 uur geleden
Iran wijst wapenstilstand zonder garanties af, aldus ministerie

TEHERAN (ANP) - Iran wil geen tijdelijke wapenstilstand zonder duidelijke garanties. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van het land. Dat wordt in de ogen van Iran een kans voor "de agressor", de VS en Israël, om te hergroeperen en hun snel geslonken wapenvoorraden weer aan te vullen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.

6 uur geleden
Straat afgezet na vondst verdacht pakketje in Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - In de In de Betouwstraat in het Gelderse Nijmegen is in de nacht van zondag op maandag een verdacht pakketje aangetroffen. De straat is daarom afgezet en een horecagelegenheid werd ontruimd.

16 uur geleden
Brand bedrijfspand in Noord-Hollandse Obdam onder controle

OBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.

19 uur geleden
Paasvuren op veel plekken ontstoken

HOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.

22 uur geleden
Partijen teleurgesteld over ontruiming uitvak tijdens IJsselderby

DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.

1 dag geleden