Jongvolwassenen voeren steeds vaker politieke actie
DEN HAAG (ANP) - Jongvolwassenen (18 tot 25 jaar) doen steeds vaker mee aan politieke acties en doen dat ook meer dan 25-plussers. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de jaarlijkse Landelijke Jeugdmonitor. Zo gaf van 2022 tot en met 2023 41 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar te hebben deelgenomen aan een politieke actie, tegenover 32 procent van 25-plussers.
Het CBS meldt dat het grootste verschil tussen de twee leeftijdsgroepen zit in protestmarsen en demonstraties. Jongvolwassenen deden daar twee keer zo vaak aan mee als 25-plussers. Wel nemen ze evenveel deel aan actiegroepen.
Van 2020 tot en met 2023 gaf gemiddeld 44 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar zeker aan één politieke actie deelgenomen te hebben, van 2012 tot en met 2019 ging het nog om 38 procent. Het gaat volgens het CBS vooral om meer onconventionele acties, zoals protestmarsen. Het aandeel in conventionele acties, zoals inspraakbijeenkomsten, bleef voor deze groep nagenoeg gelijk. Zij benaderden alleen iets vaker een politieke partij.
Opleidingsniveau
Mensen ouder dan 25 voeren iets vaker politieke actie, zij het dus minder dan de leeftijdscategorie onder hen. Bij 25-plussers gaat het ook steeds meer om onconventionele acties, al doen zij wel vaker mee aan conventionele acties dan jongvolwassenen.
Wie deelneemt aan politieke acties heeft ook te maken met opleidingsniveau en gender. Zo voeren zowel vrouwen als jongvolwassenen die hbo- of wo-onderwijs volgen vaker actie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het is riskant wanneer de overheid openbare informatie over burgers gaat verzamelen om te controleren of ze zich aan de regels houden. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De privacytoezichthouder wil daarom dat er strenge regels komen voor zulk onderzoek. Die moeten zorgen voor "het juiste evenwicht" tussen de belangen van de overheid en de rechten van burgers.
2 uur geledenZEERIJP (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) zijn sinds de beving in Zeerijp van vorige week 2517 meldingen van schade binnengekomen, meldt de organisatie woensdag. Daarmee is het aantal met 400 toegenomen sinds dinsdag.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige Amanuel W., verdacht van het leiden van een grote, zeer gewelddadige bende mensensmokkelaars. Eritreeër W. zou op grote schaal landgenoten vanuit Libië naar Europa hebben gesmokkeld en daar grof geld mee hebben verdiend. "In omvang en ernst is dit een zaak van de buitencategorie", aldus de officier van justitie.
3 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - In het havengebied van het Zeeuwse Terneuzen zijn maandagavond vanaf 19.00 uur meerdere drones gesignaleerd. Dat bevestigt de politie op basis van berichtgeving van Omroep Zeeland.
4 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - In natuurgebied de Nieuwe Driemanspolder tussen Den Haag en Zoetermeer zijn in de afgelopen week zeker 25 zwanen gevonden die vogelgriep hadden. Ongeveer 20 daarvan dreven dood in het water. De andere 5 leefden nog, maar kregen een spuitje. De plaatselijke Dierenambulance vreest dat het aantal dode zwanen in het gebied in de komende dagen zeker verdubbelt.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep acht jaar cel geëist tegen de verdachten van het mishandelen en vernederen van cliënten op de voormalige zorgboerderij Aurora Borealis in het Groningse Wedde. Ook eiste het OM een beroepsverbod van dertien jaar. "De verdachten hebben veel oog voor zichzelf, maar toonden geen enkele compassie met de bewoners", zei de aanklager woensdag in het gerechtshof in Leeuwarden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie LTO Nederland wil dat een nieuw kabinet snel werk maakt van een spoedwet om Nederland van het stikstofslot te halen. Voorzitter Ger Koopmans wil per 1 juli 2026 een wet die volgens hem moet zorgen voor zekerheid voor duizenden boeren die nu geen geldige vergunning hebben. Dat zegt hij na zijn gesprek met D66 en CDA in aanloop naar een nieuw kabinet. "Tempo is noodzakelijk voor Nederland, maar ook voor de ondernemers."
6 uur geleden