Jongvolwassenen voeren steeds vaker politieke actie
DEN HAAG (ANP) - Jongvolwassenen (18 tot 25 jaar) doen steeds vaker mee aan politieke acties en doen dat ook meer dan 25-plussers. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de jaarlijkse Landelijke Jeugdmonitor. Zo gaf van 2022 tot en met 2023 41 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar te hebben deelgenomen aan een politieke actie, tegenover 32 procent van 25-plussers.
Het CBS meldt dat het grootste verschil tussen de twee leeftijdsgroepen zit in protestmarsen en demonstraties. Jongvolwassenen deden daar twee keer zo vaak aan mee als 25-plussers. Wel nemen ze evenveel deel aan actiegroepen.
Van 2020 tot en met 2023 gaf gemiddeld 44 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar zeker aan één politieke actie deelgenomen te hebben, van 2012 tot en met 2019 ging het nog om 38 procent. Het gaat volgens het CBS vooral om meer onconventionele acties, zoals protestmarsen. Het aandeel in conventionele acties, zoals inspraakbijeenkomsten, bleef voor deze groep nagenoeg gelijk. Zij benaderden alleen iets vaker een politieke partij.
Opleidingsniveau
Mensen ouder dan 25 voeren iets vaker politieke actie, zij het dus minder dan de leeftijdscategorie onder hen. Bij 25-plussers gaat het ook steeds meer om onconventionele acties, al doen zij wel vaker mee aan conventionele acties dan jongvolwassenen.
Wie deelneemt aan politieke acties heeft ook te maken met opleidingsniveau en gender. Zo voeren zowel vrouwen als jongvolwassenen die hbo- of wo-onderwijs volgen vaker actie.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
25 minuten geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
58 minuten geledenZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.
3 uur geledenUITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans denkt niet dat het realistisch was geweest om al veel eerder beperkende maatregelen te nemen om het coronavirus in te dammen. Het had "in theorie heel veel uitgemaakt" als dit al begin februari 2020 was gebeurd, toen het aantal bekende ziektegevallen in heel Europa nog rond de vijftig lag. Maar er was nog te weinig bekend om zo'n besluit te nemen.
5 uur geleden