Jongvolwassenen voeren steeds vaker politieke actie
DEN HAAG (ANP) - Jongvolwassenen (18 tot 25 jaar) doen steeds vaker mee aan politieke acties en doen dat ook meer dan 25-plussers. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de jaarlijkse Landelijke Jeugdmonitor. Zo gaf van 2022 tot en met 2023 41 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar te hebben deelgenomen aan een politieke actie, tegenover 32 procent van 25-plussers.
Het CBS meldt dat het grootste verschil tussen de twee leeftijdsgroepen zit in protestmarsen en demonstraties. Jongvolwassenen deden daar twee keer zo vaak aan mee als 25-plussers. Wel nemen ze evenveel deel aan actiegroepen.
Van 2020 tot en met 2023 gaf gemiddeld 44 procent van de jongvolwassenen aan in de afgelopen vijf jaar zeker aan één politieke actie deelgenomen te hebben, van 2012 tot en met 2019 ging het nog om 38 procent. Het gaat volgens het CBS vooral om meer onconventionele acties, zoals protestmarsen. Het aandeel in conventionele acties, zoals inspraakbijeenkomsten, bleef voor deze groep nagenoeg gelijk. Zij benaderden alleen iets vaker een politieke partij.
Opleidingsniveau
Mensen ouder dan 25 voeren iets vaker politieke actie, zij het dus minder dan de leeftijdscategorie onder hen. Bij 25-plussers gaat het ook steeds meer om onconventionele acties, al doen zij wel vaker mee aan conventionele acties dan jongvolwassenen.
Wie deelneemt aan politieke acties heeft ook te maken met opleidingsniveau en gender. Zo voeren zowel vrouwen als jongvolwassenen die hbo- of wo-onderwijs volgen vaker actie.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
5 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
5 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
6 uur geledenTER APEL (ANP) - Op het grasveld voor het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn vier tenten van het Rode Kruis neergezet. De tenten zijn bedoeld als beschutting tegen de zon, niet om in te slapen, liet een woordvoerder eerder al weten.
6 uur geleden