Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jongeren vanaf 12 jaar kunnen ook Moderna-vaccin krijgen

Jongeren vanaf 12 jaar kunnen ook Moderna-vaccin krijgen

DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 12 tot en met 17 jaar kunnen behalve het vaccin van Pfizer nu ook het Moderna-vaccin krijgen. Demissionair zorgminister Hugo de Jonge heeft vrijdag besloten dit vaccin toe te staan nu de Gezondheidsraad hierover een positief advies heeft uitgebracht. Volgens de raad is het gebruik van dit vaccin bij jongeren werkzaam en veilig.

In een brief aan de Tweede Kamer schrijft De Jonge dat het Moderna-vaccin bij jongeren vooral zal worden toegediend op de Caribische eilanden Saba en Sint-Eustatius. Op deze kleine eilanden in het koninkrijk wordt uitsluitend met Moderna geprikt. Vanaf dit weekeinde kunnen daar de jongeren van 12 tot en met 17 jaar worden gevaccineerd.

Eind juni werd het BioNTech/Pfizer-vaccin als eerste toegelaten voor gezonde jongeren. De eerste prikken werden begin juli gezet. Omdat in Nederland genoeg Pfizer-vaccin op voorraad is en omdat daarvoor een kortere periode tussen twee prikken nodig is dan bij Moderna, zullen jongeren hier voorlopig Pfizer blijven krijgen. Pfizer heeft een interval van 21 dagen en voor Moderna is dat 28 dagen. Volgens De Jonge zullen jongeren die dat willen, volledig gevaccineerd kunnen beginnen aan het nieuwe schooljaar.

mRNA-techniek

Beide vaccins zijn gebaseerd op de zogenoemde mRNA-techniek. In de inenting zit een stukje genetische code, die het lichaam ertoe aanzet bepaalde eiwitten aan te maken die lijken op een eiwit van het coronavirus. Op die manier kan het afweersysteem leren het virus te bestrijden.

De Gezondheidsraad herhaalt in het advies dat vaccinatie van jongeren "aanvaardbaar, zinvol en verantwoord" is. "Het kan adolescenten directe en indirecte gezondheidswinst opleveren en tegelijk bijdragen aan het afremmen van de epidemie."

De Europese Commissie keurde het gebruik van het Moderna-vaccin bij jongeren vorige week al goed, na een positieve beoordeling door het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA). Dat ging juist vrijdag ook akkoord met een opschaling van het productieproces van de werkzame stof van Moderna in de Verenigde Staten. Dit zal "naar verwachting een aanzienlijke impact hebben op de levering van Spikevax, het door Moderna ontwikkelde COVID-19-vaccin, aan de Europese Unie", aldus EMA. Naar schatting zullen het derde kwartaal van 2021 zo 'n 40 miljoen doses vaccin voor de Europese markt worden geleverd vanuit Amerika. Ook in Zwitserland zijn twee Moderna-fabrieken .

Meer uit Gezond

Zwemseizoen in open wateren begint met tientallen waarschuwingen

DEN HAAG (ANP) - Vanaf vrijdag 1 mei, de dag dat het voor het eerst flink warm wordt, kunnen mensen weer op honderden locaties in natuurwater zwemmen die als schoon en veilig zijn bestempeld. Meteen bij aanvang van het zwemseizoen wordt bij enkele tientallen zwemlocaties al wel gewaarschuwd voor blauwalgen, onvoldoende waterkwaliteit of een bijzondere omstandigheid.

22 uur geleden
Meer dan helft van de Nederlanders verbrandt door zon in de zomer

MAASTRICHT (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders (56 procent) is afgelopen zomer verbrand door de zon. Dat blijkt uit onderzoek dat de Universiteit Maastricht heeft gedaan in opdracht van het Nationaal Huidfonds.

1 dag geleden
Geen gevaarlijke waarden gemeten bij rook in delen Zuid-Holland

LEIDEN (ANP) - De rook die woensdag trok over onder meer Leiden, Alphen aan den Rijn en Gouda als gevolg van de natuurbrand bij 't Harde was niet schadelijk, meldt de veiligheidsregio Hollands Midden. "Er zijn door de brandweer metingen verricht in de regio. Hierbij zijn geen gevaarlijke waarden gemeten", wordt gemeld.

2 dagen geleden
Huisartsenvereniging over hack ChipSoft: alertheid blijft nodig

UTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV waarschuwt dat er toch nog steeds iets kan gebeuren met de gegevens die buitgemaakt waren bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft. "Alertheid blijft daarom nodig." ChipSoft liet dinsdag weten dat de patiënteninformatie die was gestolen nergens is gepubliceerd en inmiddels is vernietigd.

2 dagen geleden
Uitstel geplande hartbehandelingen door tekort medisch hulpmiddel

DEN HAAG (ANP) - Geplande hartingrepen kunnen worden uitgesteld doordat er tekort is aan een medisch hulpmiddel dat bij behandelingen wordt gebruikt. Daarvoor waarschuwen de Hartstichting en de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie (NVVC) na berichtgeving van Nieuwsuur. De spoedzorg, zoals bij een hartinfarct, die in dertig ziekenhuizen wordt geleverd, kan wel doorgaan.

2 weken geleden
Federatie: patiënten wachten te lang op info over datalek zorg

UTRECHT (ANP) - Patiënten weten nog altijd niet of hun gegevens zijn gestolen bij een inbraak in de digitale systemen van softwareleverancier ChipSoft. Meer dan een week na de eerste meldingen "tasten veel patiënten nog altijd volledig in het duister", stelt Patiëntenfederatie Nederland. Die zegt dat de onduidelijkheid te lang duurt.

2 weken geleden
Studie naar MS-patiënten die stamceltherapie kregen in buitenland

UTRECHT (ANP) - Twee ziekenhuizen zijn op zoek naar MS-patiënten die in het buitenland stamceltherapie kregen. Volgens het St. Antonius Ziekenhuis in Utrecht en het Amsterdam UMC reisden afgelopen jaren honderden mensen met MS naar het buitenland voor zo'n therapie.

2 weken geleden