Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jongeren vaker slachtoffer van fraude dan oudere mensen

Jongeren vaker slachtoffer van fraude dan oudere mensen

ENSCHEDE (ANP) - Jonge mensen tot 35 jaar worden vaker slachtoffer van een vorm van fraude dan ouderen. Tot nu toe werd gedacht dat juist oude mensen vaak opgelicht worden. Vermoedelijk worden jongeren vaker slachtoffer, omdat ze veel online zijn, aldus een studie van de Universiteit Twente. De Twentse universiteit schat de schade door fraude op 2,75 miljard euro per jaar.

In 2020 kreeg 41 procent van alle volwassen Nederlanders te maken met een poging tot fraude. 16 procent werd daadwerkelijk slachtoffer, meestal van aankoopfraude. Bij die vorm van fraude bestelt iemand een artikel, betaalt daarvoor en krijgt vervolgens niets geleverd. Slachtoffers raken daardoor meestal kleine bedragen kwijt, maar soms gaat het ook om extreem hoge bedragen volgens hoogleraar cybersecurity en business Marianne Junger, die het onderzoek leidde.

Junger vond minder slachtoffers van andere bekende vormen van fraude, zoals de zogenoemde vriend-in-noodfraude, waarbij het lijkt alsof een bekende om een geldbedrag vraagt, datingfraude en spoofing: een oplichter lijkt van een bank te bellen en ontfutselt zo gegevens. Ruim de helft van de slachtoffers van spoofing informeert de bank daarover. Slechts 12 procent van alle fraudeslachtoffers doet aangifte bij de politie. Daardoor is het zicht op het voorkomen van fraude beperkt, aldus Junger, terwijl wel duidelijk is dat deze vorm van criminaliteit wereldwijd groeit.

Het Twentse onderzoek is het eerste onderzoek in Nederland naar slachtoffers van fraude. Een verzekeraar, de banken, de politie en een instelling voor creditcards werkten mee. De politie adviseert om fraude of een poging daartoe altijd te melden bij de Fraudehelpdesk in Apeldoorn.

Meer uit Binnenland

Monitor: kinderen nog steeds niet genoeg beschermd tegen geweld

LEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.

2 uur geleden
Een Ander Joods Geluid: geen fantasieën over verandering Israël

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingen in Israël zullen niets veranderen voor de "mensenrechten en zelfbeschikking" van de Palestijnen, meent de anti-zionistische organisatie Een Ander Joods Geluid. Voorzitter Jaap Hamburger heeft "geen fantasieën over verandering" in Israëls beleid jegens de Palestijnen. "79 jaar gewelddadig zionisme gaat nu zijn 80e jaar in. Het oorspronkelijke oogmerk blijft onveranderd."

7 uur geleden
Standbeeld Aletta Jacobs in centrum van Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Aletta Jacobs, die als eerste vrouw officieel aan een Nederlandse universiteit mocht studeren, krijgt een standbeeld in het centrum van Den Haag. Dat moet aan de Wijnhaven worden neergezet, niet ver van de campus van de Universiteit Leiden. "Een passende locatie", aldus wethouder Lotte van Basten Batenburg.

12 uur geleden
Drukste spits van het jaar: 1100 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van dinsdag is de drukste spits tot nu toe in 2026. Volgens de verkeersinformatie van de ANWB stond er rond 17.30 uur zo'n 1100 kilometer file. Niet eerder dit jaar waren vertragingen door files zo groot.

14 uur geleden
Drenthe geeft geld voor studie naar betere bescherming tegen wolf

ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe geeft een subsidie van 148.000 euro voor onderzoek naar een nieuwe technologie die kan helpen bij het beschermen van grazers in gebieden waar veel wolven voorkomen. In die pilot worden onder meer automatische beeldherkenning en middelen om wolven af te schrikken gecombineerd met een systeem waarbij vroegtijdig voor de wolf wordt gewaarschuwd.

15 uur geleden
Waterpeil stijgt door regen, maar gevolgen droogte nog voelbaar

DEN HAAG (ANP) - Door de regen in de afgelopen twee weken stroomt weer meer water door de Rijn en de Maas, meldt Rijkswaterstaat in de nieuwste droogtemonitor, maar ondanks de stijging blijft de afvoer in de grote rivieren laag voor de tijd van het jaar.

16 uur geleden
Aangevallen dierenverzorgster Beekse Bergen overleden

HILVARENBEEK (ANP) - De dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval, is dinsdag aan haar verwondingen overleden. "Haar overlijden raakt ons allemaal diep en we leven intens mee met haar familie, vrienden en naasten", aldus de dierentuin in een verklaring.

16 uur geleden