Jongeren: stop reclame voor vlees en vliegen om klimaatschade
DEN HAAG (ANP) - Klimaatverandering is met afstand het belangrijkste thema voor de jongeren die dit jaar hebben bijgedragen aan het UNICEF-jongerenadvies. In een rapport dat maandag verschijnt, op Jongeren Prinsjesdag, komen ze met voorstellen voor verandering. Zo moet er volgens hen een einde komen aan reclames voor vlees, vliegreizen en de fossiele industrie.
De jongeren zeggen daarnaast dat ze het belangrijk vinden "dat mensen begrijpen hoe deze producten of diensten bijdragen aan klimaatverandering". Dat kan door er aandacht aan te besteden op school, maar bijvoorbeeld ook door informatie over de klimaatimpact van producten op verpakkingen te zetten. Bijvoorbeeld "hoeveel water, energie en veevoer er nodig is voor een hamburger."
Het tweede advies op klimaatgebied is het aantrekkelijker maken van het openbaar vervoer. Dat moet wat de jongeren betreft goedkoper worden, terwijl de belasting op vervuilende auto's en scooters omhoog moet. "Verhoog bijvoorbeeld ook de belasting op vlees. Met al deze extra inkomsten is het misschien zelfs mogelijk om het ov gratis te maken", suggereren ze. Het derde voorstel dat ze doen is om te "stoppen met de consumptiemaatschappij" waarin veel dingen na eenmalig gebruik worden weggegooid. Als verpakkingen bijvoorbeeld opnieuw gevuld kunnen worden en meer materiaal wordt hergebruikt, is dat beter voor het milieu.
"Veel van ons zijn bezorgd, omdat we ons oprecht afvragen of dit probleem nog goed komt of niet. Of de overheid het serieus genoeg neemt", schrijven de opstellers van het advies. Volgens VN-kinderrechtenorganisatie UNICEF werkten daar in totaal meer dan duizend jongeren van 13 tot 18 jaar aan mee. Naast klimaatverandering zijn oorlogen en armoede de thema's waar ze hun mening over geven. Zo pleiten ze voor "meer begrip voor de situatie van mensen die gevlucht zijn" en vinden ze dat landen na een oorlog goede hulp moeten krijgen om hun economie te herstellen.
Om armoede tegen te gaan, zouden het minimumloon en uitkeringen moeten meestijgen met de inflatie, stellen de jongeren verder. Hobby's als sporten of muziekles zouden volgens hen gratis moeten zijn. "Zo krijgt iedereen de kans om mee te doen, wat zorgt dat iedereen erbij hoort."
Op deze Jongeren Prinsjesdag gaat een groep jongeren over de adviezen in gesprek met Tweede Kamerleden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het bezitten van verboden middelen en het dragen van gezichtsbedekkende kleding.
18 minuten geledenLEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
1 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Mobiele Eenheid grijpt in op het Korte Voorhout in Den Haag, omdat groepen jongeren daar niet luisteren naar de vorderingen van de politie. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Mensen zijn daar aanwezig vanwege de oproepen tot "Gen-Z-protesten" via sociale media. De politie heeft de aanwezigen meermaals verzocht om naar het Malieveld te gaan, maar daar wordt door sommigen geen gehoor aan gegeven.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Ook in Maastricht is zaterdagmiddag veel politie op de been vanwege aangekondigde jongerenprotesten op sociale media. Een aantal winkels heeft in de binnenstad uit voorzorg de gevels dichtgetimmerd.
6 uur geleden