Jongejans geeft schoonspringsters 'een 10' op de Spelen
TOKIO (ANP) - Bondscoach Edwin Jongejans van de Nederlandse schoonspringsters kijkt met voldoening terug op de Olympische Spelen. Zijn pupillen Inge Jansen (3-meterplank) en Celine van Duijn (10-metertoren) bereikten in Tokio de finale. "Ik ben supertevreden, het is hier '10 uit 10' gegaan", zegt Jongejans, die zelf als schoonspringer in 1988 en 1992 op de Spelen stond.
De wereldkampioen van 1991 op de 1-meterplank keerde in 2017 terug in Nederland, nadat hij jaren in Groot-Brittannië had gewerkt. Onder zijn leiding pakte een Brits synchroonduo op de Spelen van Rio 2016 goud. Jongejans ging in Eindhoven aan de slag met Jansen en Van Duijn, twee ex-turnsters die zich hadden laten omscholen tot schoonspringsters. "Deze sport is een groot mentaal spel. Het gaat erom dat je de sprongen goed doet op het moment dat het moet. Het is een beetje als penalty's nemen; wij nemen constant een penalty als we springen."
Van Duijn (28) noemt Jongejans "een positieve en motiverende coach". De Amersfoortse veroverde in 2018 de Europese titel vanaf de toren van 10 meter hoog en een jaar later pakte ze zilver bij de EK. "Ik ben vrij perfectionistisch en streng voor mezelf", zegt Van Duijn. "Ik kan nog wel eens dingen van de negatieve kant bekijken. Dan denk ik: straks maak ik mezelf belachelijk. Edwin is dan iemand die zegt: focus je op wat je moet doen, ik weet dat je het kunt. Hij laat me inzien dat ik het wél goed doe, dat ik er wél mag zijn."
Finale
In navolging van haar trainingsgenoot Jansen, die afgelopen week als eerste Nederlandse sinds Daphne Jongejans in 1988 de olympische finale haalde, wist ook Van Duijn zich bij de beste twaalf op de Spelen te scharen. Jansen eindigde knap als vijfde op de 3-meterplank, Van Duijn kwam na vijftien sprongen in amper 24 uur tijd vanaf de toren uit op de tiende plaats.
Jongejans heeft Jansen en Van Duijn nu op vakantie gestuurd. "Ik wil ze tot eind oktober niet zien. Ze moeten rust nemen en dan gaan we daarna met elkaar bespreken wat het volgende plan wordt. Het gaat erom of het vuur er dan van binnen nog zit. Ik hoop in ieder geval ze ook op de Spelen van Parijs 2024 te zien zijn."
Hoewel Jongejans ook over zijn eigen toekomst wil nadenken, zit hij al vol plannen. "Ik heb het naar mijn zin en zie nog genoeg uitdagingen." Zo wil Jongejans het land door om clubs te bezoeken, op zoek naar talent en jonge coaches. De 54-jarige bondscoach zoekt ook de samenwerking met gymnastiekunie KNGU. "Schoonspringen is nooit makkelijk, maar turners hebben wel de basis om deze sport goed te kunnen en om er iets van te maken. Dat zie je bij Inge en Celine. Wij kunnen wel wat met turners van 13, 14 jaar die in hun sport afvallen. Die willen wij wel overnemen. Daar heb ik met de KNGU al over gesproken."
Meer uit Sport
ROTTERDAM (ANP) - Handbalster Bo van Wetering kon met Oranje tegen Egypte met een comfortabele voorsprong in de tweede helft "dingen uitproberen". Dat zei de handbalster die met acht treffers topscorer van de avond werd, na afloop van de tweede gewonnen groepswedstrijd, waardoor Nederland zich plaatste voor de hoofdronde op het WK in Ahoy Rotterdam (37-15).
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben ook de tweede groepswedstrijd op het WK in eigen land gewonnen. De ploeg van bondscoach Henrik Signell was in een uitverkocht Ahoy Rotterdam voor 9000 toeschouwers veel te sterk voor Egypte en won met 37-15. Daarmee verzekerde Oranje zich van een plek in de hoofdronde van het toernooi. Bij rust was het verschil al gemaakt en leidde Nederland met 18-10. Bo van Wetering was met acht treffers topscorer.
5 uur geledenMONACO (ANP) - Femke Bol heeft naast de prijs voor beste atlete van de wereld gegrepen. De Nederlandse atlete zag de titel in de categorie baanatleten tijdens het jaarlijkse gala in Monaco gaan naar de Amerikaanse Sydney McLaughlin-Levrone, de andere finaliste in deze categorie bij de verkiezing.
5 uur geledenLUSAIL (ANP) - Max Verstappen won de Grote Prijs van Qatar niet omdat hij de snelste auto had, maar omdat hij voor de beste strategie koos. "Op pure snelheid kom ik tekort op de McLarens, maar dit soort races laat zien dat je met de juiste tactiek ook kunt winnen. Een race verloopt niet altijd als vooraf gedacht, er kan veel gebeuren", zei de viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de persconferentie na afloop.
6 uur geledenLUSAIL (ANP) - Lando Norris heeft geen kritiek op zijn team McLaren geuit na de voor de Brit teleurstellend verlopen Grote Prijs van Qatar, waarin hij als vierde eindigde. Het team liet Norris en teamgenoot Oscar Piastri doorrijden, terwijl de rest van het veld bij een safetycar-situatie banden wisselde. "Achteraf is het niet de juiste beslissing, maar op het moment zelf dachten we dat we het juiste deden. Zo gaat dat", aldus de Brit bij Viaplay.
7 uur geledenLUSAIL (ANP) - Max Verstappen sprak na zijn spectaculaire zege in de Grote Prijs van Qatar van een ongelooflijke overwinning. "We namen de juiste beslissing door een pitstop te maken met de safetycar in de baan. Het was echt een sterke race in een best wel lastig weekend voor ons", zei de coureur van Red Bull in het flashinterview op de baan. "Ik ben heel blij met deze overwinning en ik doe inderdaad nog mee om de titel. Alles is nog mogelijk. We zullen zien, ik maak me er nu nog niet druk om."
8 uur geledenLUSAIL (ANP) - Max Verstappen heeft dankzij meesterlijk rijden de Grote Prijs van Qatar gewonnen en daarmee de strijd om de wereldtitel in de Formule 1 ongemeen spannend gemaakt. Het kampioenschap wordt nu beslist in de slotrace over een week in Abu Dhabi.
8 uur geleden