'Johnson zei dat we het dodental hoog moesten laten oplopen'
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Boris Johnson heeft volgens zijn oud-adviseur Dominic Cummings gezegd dat ze het dodental door het coronavirus hoog moesten laten oplopen. Cummings wordt woensdag gehoord door een parlementaire onderzoekscommissie over de aanpak van het coronavirus tijdens het begin van de pandemie.
"Let the bodies pile up high", zou Johnson letterlijk hebben gezegd volgens Cummings, op dat moment de belangrijkste adviseur van de premier. Johnson ontkende eerder al dat hij dit had gezegd.
Cummings heeft tijdens de zitting veel kritiek op de aanpak van het virus in de eerste fase. Zo was het een "catastrofale vergissing" om een groep wetenschappers in geheim besluiten te laten nemen als adviseur van de regering. Er zou geen toezicht op de Scientific Advisory Group for Emergencies (SAGE) zijn geweest. Zo kwam een advies voor een lockdown op 14 maart uit de lucht vallen en was er geen plan voor.
Reactie Johnson
Volgens Cummings dacht de premier aanvankelijk dat het virus niet zo gevaarlijk was. Het was "volstrekt krankzinnig" dat Johnson premier was, terwijl er heel veel mensen waren die beter leiding hadden kunnen geven. Cummings erkent wel dat het ook "volstrekt krankzinnig" is dat hij topadviseur was. De voormalige adviseur zei ook dat Johnson gezondheidsminister Matt Hancock wilde ontslaan op het hoogtepunt van de crisis.
Johnson heeft meteen gereageerd op Cummings uitlatingen in de commissie. De premier beklemtoonde dat "geen enkele beslissing over de bestrijding van het virus eenvoudig is geweest" en dat "een lockdown afkondigen traumatisch voor een land kan zijn. We hebben in elke fase (van besluitvorming) geprobeerd het verlies aan mensenlevens tot een minimum te beperken". Volgens de premier heeft hij Hancock nooit willen ontslaan. Een woordvoerder van Johnson zei dat hij niet op iedere beschuldiging wilde reageren.
Reis Cummings
Cummings zei ook dat een reis van hem tijdens de eerste lockdown naar het noorden van Engeland "een grote fout" was. Cummings dacht dat hij het coronavirus had en reisde vanuit Londen naar het noorden zodat hij zijn kinderen niet kon aansteken. Hij reed ook nog ergens heen om te testen of zijn gezichtsvermogen nog goed was. "Dat was een grote blamage voor de regering en het coronabeleid."
De 49-jarige Dominic McKenzie Cummings was een van de invloedrijkste Conservatieven en een wegbereider voor het brexitreferendum van 2016 en daarmee het vertrek van het land uit de Europese Unie. Hij werd in de zomer van 2019 tot de belangrijkste adviseur van de premier aangesteld. Cummings gold al snel als de machtigste adviseur in Downing Street en scheen zich overal mee te bemoeien. Begin 2020 trad de minister van Financiën zelfs af na een aanvaring met Cummings. Cummings zelf verdween eind vorig jaar nogal stilletjes van het politieke toneel.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.
4 minuten geledenBRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.
31 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft woensdag opgeroepen tot actie voor vrijheid, precies een jaar nadat hij een politieke crisis had veroorzaakt door de militaire noodtoestand af te kondigen.
33 minuten geledenRAFAH (ANP) - De grensovergang bij Rafah, die de Gazastrook met Egypte verbindt, gaat ergens in de komende dagen weer open. Dat meldt COGAT, de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp in de regio coördineert, in een bericht op X. De organisatie voegt eraan toe dat de grens slechts opent voor burgers die vanuit Gaza naar Egypte willen reizen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Canada investeert nog eens 200 miljoen dollar in Amerikaanse wapens voor Oekraïne. Ook steekt het land 35 miljoen in het NAVO-steunfonds. Dat zegt buitenlandminister Anita Anand, die in Brussel is voor een overleg met andere NAVO-lidstaten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand gaat alcoholverkoop voor het eerst in decennia 's middags weer toestaan. Deze versoepeling van de strenge Thaise alcoholregelgeving geldt voor een proefperiode van zes maanden.
3 uur geleden