Johnson zegt verantwoordelijkheid te nemen voor lockdownfeestjes
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Boris Johnson heeft woensdag in het parlement gezegd "volledige verantwoordelijkheid" te nemen voor zijn betrokkenheid bij de illegale lockdownfeestjes die plaatsvonden in zijn ambtswoning. De premier reageerde daarmee op een langverwacht kritisch rapport van topambtenaar Sue Gray, die zestien illegale overheidsfeestjes tussen mei 2020 en november 2021 onder de loep nam.
Topambtenaar Sue Gray kreeg van Johnson het verzoek om onderzoek te doen naar 'partygate', zoals het schandaal wordt genoemd. Daaruit blijkt onder meer dat er meerdere keren feestjes waren waarbij buitensporig veel gedronken en tot ver na middernacht gefeest werd. Medewerkers die bezwaren hadden, zouden dat niet altijd hebben durven aankaarten.
"Ik neem de volledige verantwoordelijkheid voor alles wat onder mijn zicht is gebeurd", zei Johnson in het parlement over de bevindingen in het rapport. Daarin staat onder meer dat topfunctionarissen rond Johnson maar ook de politieke leiding als geheel verantwoordelijk zijn voor partygate.
Boete
De oppositie eist al langer dat de premier opstapt vanwege het schandaal, maar daar lijkt hij zich weinig van aan te trekken. De premier kreeg eerder het verwijt dat hij loog door te zeggen dat hij niet wist dat er coronaregels werden overtreden op de illegale feestjes. Een parlementscomité doet daar onderzoek naar. Critici van de premier hopen met de ophef rond partygate een vertrouwensstemming over de premier te forceren vanuit zijn Conservatieve Partij, maar daar lijkt vooralsnog onvoldoende steun voor.
Eerder deze week ontstond er nieuwe ophef rond Johnson toen in Britse media beelden opdoken waarop hij in november 2020 in zijn ambtswoning het glas heft met collega's. Ook in het onderzoek van Gray zijn dergelijke foto's te zien. De politicus kreeg zelf na een eerder politieonderzoek een boete opgelegd voor een verjaardagsfeestje dat hij bijwoonde in juni 2020, toen Engeland met strenge coronamaatregelen te maken had. Ook minister Rishi Sunak (Financiën) kreeg daar een boete voor.
Meer uit Buitenland
Phnom Penh (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend, meldt het Cambodjaanse ministerie van Defensie. De landen hebben drie dagen onderhandeld over een wapenstilstand en zijn al weken verwikkeld in hevige grensconflicten.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
4 uur geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
13 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
14 uur geleden