Johnson zegt verantwoordelijkheid te nemen voor lockdownfeestjes
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Boris Johnson heeft woensdag in het parlement gezegd "volledige verantwoordelijkheid" te nemen voor zijn betrokkenheid bij de illegale lockdownfeestjes die plaatsvonden in zijn ambtswoning. De premier reageerde daarmee op een langverwacht kritisch rapport van topambtenaar Sue Gray, die zestien illegale overheidsfeestjes tussen mei 2020 en november 2021 onder de loep nam.
Topambtenaar Sue Gray kreeg van Johnson het verzoek om onderzoek te doen naar 'partygate', zoals het schandaal wordt genoemd. Daaruit blijkt onder meer dat er meerdere keren feestjes waren waarbij buitensporig veel gedronken en tot ver na middernacht gefeest werd. Medewerkers die bezwaren hadden, zouden dat niet altijd hebben durven aankaarten.
"Ik neem de volledige verantwoordelijkheid voor alles wat onder mijn zicht is gebeurd", zei Johnson in het parlement over de bevindingen in het rapport. Daarin staat onder meer dat topfunctionarissen rond Johnson maar ook de politieke leiding als geheel verantwoordelijk zijn voor partygate.
Boete
De oppositie eist al langer dat de premier opstapt vanwege het schandaal, maar daar lijkt hij zich weinig van aan te trekken. De premier kreeg eerder het verwijt dat hij loog door te zeggen dat hij niet wist dat er coronaregels werden overtreden op de illegale feestjes. Een parlementscomité doet daar onderzoek naar. Critici van de premier hopen met de ophef rond partygate een vertrouwensstemming over de premier te forceren vanuit zijn Conservatieve Partij, maar daar lijkt vooralsnog onvoldoende steun voor.
Eerder deze week ontstond er nieuwe ophef rond Johnson toen in Britse media beelden opdoken waarop hij in november 2020 in zijn ambtswoning het glas heft met collega's. Ook in het onderzoek van Gray zijn dergelijke foto's te zien. De politicus kreeg zelf na een eerder politieonderzoek een boete opgelegd voor een verjaardagsfeestje dat hij bijwoonde in juni 2020, toen Engeland met strenge coronamaatregelen te maken had. Ook minister Rishi Sunak (Financiën) kreeg daar een boete voor.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
55 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran staakt de communicatie met de VS via bemiddelaar Pakistan vanwege het aanhoudende geweld in Libanon. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen.
3 uur geleden