Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Johnson zegt verantwoordelijkheid te nemen voor lockdownfeestjes

Johnson zegt verantwoordelijkheid te nemen voor lockdownfeestjes

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Boris Johnson heeft woensdag in het parlement gezegd "volledige verantwoordelijkheid" te nemen voor zijn betrokkenheid bij de illegale lockdownfeestjes die plaatsvonden in zijn ambtswoning. De premier reageerde daarmee op een langverwacht kritisch rapport van topambtenaar Sue Gray, die zestien illegale overheidsfeestjes tussen mei 2020 en november 2021 onder de loep nam.

Topambtenaar Sue Gray kreeg van Johnson het verzoek om onderzoek te doen naar 'partygate', zoals het schandaal wordt genoemd. Daaruit blijkt onder meer dat er meerdere keren feestjes waren waarbij buitensporig veel gedronken en tot ver na middernacht gefeest werd. Medewerkers die bezwaren hadden, zouden dat niet altijd hebben durven aankaarten.

"Ik neem de volledige verantwoordelijkheid voor alles wat onder mijn zicht is gebeurd", zei Johnson in het parlement over de bevindingen in het rapport. Daarin staat onder meer dat topfunctionarissen rond Johnson maar ook de politieke leiding als geheel verantwoordelijk zijn voor partygate.

Boete

De oppositie eist al langer dat de premier opstapt vanwege het schandaal, maar daar lijkt hij zich weinig van aan te trekken. De premier kreeg eerder het verwijt dat hij loog door te zeggen dat hij niet wist dat er coronaregels werden overtreden op de illegale feestjes. Een parlementscomité doet daar onderzoek naar. Critici van de premier hopen met de ophef rond partygate een vertrouwensstemming over de premier te forceren vanuit zijn Conservatieve Partij, maar daar lijkt vooralsnog onvoldoende steun voor.

Eerder deze week ontstond er nieuwe ophef rond Johnson toen in Britse media beelden opdoken waarop hij in november 2020 in zijn ambtswoning het glas heft met collega's. Ook in het onderzoek van Gray zijn dergelijke foto's te zien. De politicus kreeg zelf na een eerder politieonderzoek een boete opgelegd voor een verjaardagsfeestje dat hij bijwoonde in juni 2020, toen Engeland met strenge coronamaatregelen te maken had. Ook minister Rishi Sunak (Financiën) kreeg daar een boete voor.

Meer uit Buitenland

Gevluchte president van Madagaskar laat van zich horen

NAIROBI (ANP/RTR) - De gevluchte president van Madagaskar, Andry Rajoelina, heeft gezegd dat hij naar een veilige plek moest vertrekken om zijn leven te beschermen. Hij verdween plotseling uit de openbaarheid in de voormalige Franse kolonie na weken van protesten door jongeren die zijn aftreden eisten.

3 uur geleden
Trump verlaat 'vredestop' Gaza na tekenen akkoord

SHARM-EL-SHEIKH (ANP/DPA) - Krap drie uur na aankomst in Sharm-el-Sheikh voor een in allerijl ingelaste top over de toekomst van Gaza, is Donald Trump weer vertrokken uit de Egyptische badplaats. De Amerikaanse president ondertekende daar het vredesplan dat onder druk van de VS tot stand is gekomen.

4 uur geleden
Al-Sisi: Trump verdient hoogste Egyptische onderscheiding

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Donald Trump zou voor zijn rol in de totstandkoming van het Gazabestand de Orde van de Nijl moeten krijgen. Dat zegt de Egyptische president en medeorganisator van de vredestop in Sharm-el-Sheikh, Abdel Fattah al-Sisi. Die hoogste onderscheiding in Egypte - een ridderorde - wordt volgens al-Sisi slechts toegekend aan "staatshoofden of zij die grootse verdiensten leveren aan de mensheid".

5 uur geleden
Trump spreekt van 'nieuwe dag' voor Gaza, na tekenen akkoord

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - "Dit is de dag waar mensen in de regio en over de gehele wereld naartoe hebben gewerkt, voor hebben geijverd, op hebben gehoopt en voor hebben gebeden." Met die woorden huldigt de Amerikaanse president Donald Trump het tekenen van het Amerikaanse vredesplan voor Gaza, maandagavond in Egypte.

5 uur geleden
Venezuela sluit ambassades in Noorwegen en Australië

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Venezuela heeft zijn ambassades in Noorwegen en Australië gesloten. Tegelijkertijd opent het land ambassades in Burkina Faso en Zimbabwe. Dat meldt de Venezolaanse overheid, die eraan toevoegt dat het gaat om een "strategische herindeling van middelen". Volgens persbureau Reuters zou het gaan om een poging de banden met Burkina Faso en Zimbabwe aan te halen.

5 uur geleden
Ook tweede paar overleden gijzelaars onderweg naar Israël

JERUZALEM (ANP) - Hamas heeft de laatste twee stoffelijke overschotten van overleden gijzelaars overgedragen aan medewerkers van het Rode Kruis. Die zijn daarmee onderweg naar Israëlische militairen in het gebied, meldt het Israëlische leger op X. Een klein uur eerder waren de eerste twee kisten al overgedragen aan de hulporganisatie.

5 uur geleden
België heeft eerste F-35's binnen

BRUSSEL (ANP) - Ook België kan met F-35-gevechtsvliegtuigen gaan vliegen. De eerste drie zijn in het land aangekomen. Het duurt nog wel een jaar voor ze onder meer gaan helpen het Benelux-luchtruim te bewaken.

6 uur geleden