Johnson: te vroeg voor parlementair onderzoek naar 'partygate'
AHMEDABAD (ANP/RTR/AFP) - De Britse premier Boris Johnson vindt het te vroeg voor een parlementair onderzoek naar hem over 'partygate'. Eerst moet het onderzoek van de politie zijn afgerond, zei hij tijdens een werkbezoek aan India.
Het Lagerhuis stemt donderdag over het instellen van een onderzoek naar de vermeende misleiding van Johnson over het schandaal rond feestjes van overheidspersoneel tijdens lockdowns. De kans is groot dat het voorstel, een initiatief van oppositiepartij Labour, het niet zal halen. Daarvoor moeten veel leden van Johnsons partij, die in het Lagerhuis een ruime meerderheid heeft, zich tegen hun leider keren.
Een deel van de 'partygate'-beschuldigingen wordt onderzocht door de politie. In het lopende onderzoek zijn al tientallen boetes uitgedeeld, aan onder anderen de premier en minister Rishi Sunak van Financiën. Johnson heeft zijn excuses aangeboden, maar stelt dat hij het parlement niet bewust heeft misleid en is niet van plan op te stappen.
Mocht het voorstel het wel halen, dan zal een commissie bestaande uit zeven parlementsleden onderzoek doen en sancties kunnen aanbevelen, zoals een verontschuldiging, een schorsing of zelfs een verwijdering van Johnson uit het Lagerhuis.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de EU-leiders, António Costa, benadrukt op sociale media dat het aanvallen van civiele infrastructuur tijdens een oorlog illegaal is. De waarschuwing komt nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde civiele infrastructuur in Iran te verwoesten als het land de Straat van Hormuz niet zou openen.
10 minuten geledenASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandelijkheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.
7 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.
9 uur geleden