Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Johnson opgeroepen om zich te verweren in partygate-onderzoek

Johnson opgeroepen om zich te verweren in partygate-onderzoek

LONDEN (ANP) - Boris Johnson is opgeroepen om zich in de week van 20 maart te verdedigen tegen de beschuldigingen dat hij het parlement heeft misleid en informatie heeft achtergehouden. Een parlementaire onderzoekscommissie publiceerde vrijdag de voorlopige conclusies van een rapport en zegt bewijs te hebben tegen de Britse oud-premier.

Het gaat om uitspraken van Johnson over 'partygate', het schandaal over een reeks feestjes in de ambtswoning van de premier tijdens de coronalockdowns. Toen dat aan het licht kwam, ontkende Johnson eerst dat regels waren overtreden en daarna dat hij daarvan op de hoogte was. In het rapport van vrijdag staat dat het voor hem "overduidelijk" moet zijn geweest dat de regels zijn overtreden, ook al was hij zelf niet overal bij.

Johnson ziet in het rapport juist geen enkel bewijs dat hij het parlement bewust heeft misleid en ziet de uitkomst als een zuivering van blaam. De onderzoekscommissie zegt dat het onderzoek vertraging heeft opgelopen omdat de regering van Johnson terughoudend was met het aandragen van bewijsstukken, die ze nu onder premier Rishi Sunak eindelijk in handen hebben gekregen.

Boete

Partygate blijft maar kleven aan de oud-premier, hoewel hij al in juli is afgetreden als partijleider en daarmee ook als premier. Eerder kreeg hij na een politieonderzoek al een boete omdat hij bij een van de feestjes aanwezig was. Daarmee werd Johnson de eerste zittende Britse premier die de wet had overtreden. Ook topambtenaar Sue Gray deed op Johnsons verzoek onderzoek naar het schandaal. Haar scherpe kritiek was een belangrijke factor in de politieke ondergang van Johnson.

Gray lag zelf donderdag onder vuur, omdat bekend werd dat ze als stafchef van Labour-leider Keir Starmer aan de slag gaat. Nu ze voor de oppositie werkt, trekt Johnson de objectiviteit van haar hele onderzoek in twijfel en indirect ook dat van de parlementaire commissie, omdat die zich op Gray's bevindingen zou baseren. De onderzoekscommissie zegt niets met Gray te maken te hebben.

Meer uit Buitenland

Actrice Catherine O'Hara op 71-jarige leeftijd overleden

WASHINGTON (ANP) - Actrice Catherine O'Hara, bekend van onder andere Home Alone, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt haar manager aan vakblad Variety.

1 uur geleden
Syrië wil kampen met IS-vluchtelingen permanent sluiten

DAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische regering wil de twee vluchtelingenkampen waar duizenden mensen vastzitten die banden hebben met terreurbeweging Islamitische Staat (IS) permanent sluiten, meldt een regeringsfunctionaris.

1 uur geleden
Russische onderhandelaar zaterdag naar Miami voor overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Russische topdiplomaat Kirill Dmitriev reist zaterdag af naar Miami voor overleg met de VS. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Zowel het Kremlin als de VS hebben de afspraak nog niet bevestigd.

1 uur geleden
Trump: Iran bereid om 'deal' te sluiten

WASHINGTON (ANP/AFP) - Iran is bereid "een deal" te sluiten met de VS. Volgens president Trump zou Iran op die manier willen ontkomen aan een militaire escalatie met de VS, die een grote militaire aanwezigheid hebben opgebouwd in wateren nabij Iran. Hij wilde verder niet ingaan op vragen van journalisten over de deadline die hij Iran heeft gesteld om tot een deal te komen. "Alleen zij weten dat."

2 uur geleden
Geen doodstraf voor verdachte moord verzekeringsbaas VS

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Luigi Mangione, die in de VS wordt verdacht van de moord op de topman van zorgverzekeraar UnitedHealthcare, kan geen doodstraf meer krijgen. Een rechter heeft twee van de vier federale aanklachten tegen hem verworpen, waaronder die voor moord. Daarvoor kon de doodstraf worden opgelegd.

3 uur geleden
Justitie VS geeft meer dan 3 miljoen nieuwe Epstein-pagina's vrij

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan 3 miljoen pagina's aan nieuwe Epstein-bestanden vrijgegeven. Het zou ook gaan om meer dan 2000 video's en zeker 180.000 afbeeldingen. Volgens onderminister van Justitie Todd Blanche gaat het om grote hoeveelheden "commerciële pornografie en afbeeldingen".

3 uur geleden
FBI neemt onderzoek naar dood Alex Pretti over

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse recherchedienst FBI heeft het onderzoek naar de dood van Alex Pretti overgenomen, de anti-ICE-demonstrant die afgelopen week door kogels van federale agenten om het leven kwam in Minneapolis, Minnesota. Dat meldt CBS News op basis van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid, waaronder onder meer de omstreden migratiedienst ICE en de grenspolitie vallen.

4 uur geleden