Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Johnson opgeroepen om zich te verweren in partygate-onderzoek

Johnson opgeroepen om zich te verweren in partygate-onderzoek

LONDEN (ANP) - Boris Johnson is opgeroepen om zich in de week van 20 maart te verdedigen tegen de beschuldigingen dat hij het parlement heeft misleid en informatie heeft achtergehouden. Een parlementaire onderzoekscommissie publiceerde vrijdag de voorlopige conclusies van een rapport en zegt bewijs te hebben tegen de Britse oud-premier.

Het gaat om uitspraken van Johnson over 'partygate', het schandaal over een reeks feestjes in de ambtswoning van de premier tijdens de coronalockdowns. Toen dat aan het licht kwam, ontkende Johnson eerst dat regels waren overtreden en daarna dat hij daarvan op de hoogte was. In het rapport van vrijdag staat dat het voor hem "overduidelijk" moet zijn geweest dat de regels zijn overtreden, ook al was hij zelf niet overal bij.

Johnson ziet in het rapport juist geen enkel bewijs dat hij het parlement bewust heeft misleid en ziet de uitkomst als een zuivering van blaam. De onderzoekscommissie zegt dat het onderzoek vertraging heeft opgelopen omdat de regering van Johnson terughoudend was met het aandragen van bewijsstukken, die ze nu onder premier Rishi Sunak eindelijk in handen hebben gekregen.

Boete

Partygate blijft maar kleven aan de oud-premier, hoewel hij al in juli is afgetreden als partijleider en daarmee ook als premier. Eerder kreeg hij na een politieonderzoek al een boete omdat hij bij een van de feestjes aanwezig was. Daarmee werd Johnson de eerste zittende Britse premier die de wet had overtreden. Ook topambtenaar Sue Gray deed op Johnsons verzoek onderzoek naar het schandaal. Haar scherpe kritiek was een belangrijke factor in de politieke ondergang van Johnson.

Gray lag zelf donderdag onder vuur, omdat bekend werd dat ze als stafchef van Labour-leider Keir Starmer aan de slag gaat. Nu ze voor de oppositie werkt, trekt Johnson de objectiviteit van haar hele onderzoek in twijfel en indirect ook dat van de parlementaire commissie, omdat die zich op Gray's bevindingen zou baseren. De onderzoekscommissie zegt niets met Gray te maken te hebben.

Meer uit Buitenland

India eist opheldering van Iran over beschieting van schepen

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.

44 minuten geleden
Schutter opent vuur in Kyiv, meerdere doden

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.

48 minuten geleden
Trump: Iran kan ons niet chanteren met sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.

50 minuten geleden
President Brazilië hekelt Veiligheidsraad en Trump

BARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.

3 uur geleden
Macron beschuldigt Hezbollah van doden van Franse militair

BEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.

3 uur geleden
Leider Iran zegt dat Iran nederlagen aan vijand kan toedienen

TEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.

4 uur geleden
Schepen beschoten in de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.

4 uur geleden