Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Johnson opgeroepen om zich te verweren in partygate-onderzoek

Johnson opgeroepen om zich te verweren in partygate-onderzoek

LONDEN (ANP) - Boris Johnson is opgeroepen om zich in de week van 20 maart te verdedigen tegen de beschuldigingen dat hij het parlement heeft misleid en informatie heeft achtergehouden. Een parlementaire onderzoekscommissie publiceerde vrijdag de voorlopige conclusies van een rapport en zegt bewijs te hebben tegen de Britse oud-premier.

Het gaat om uitspraken van Johnson over 'partygate', het schandaal over een reeks feestjes in de ambtswoning van de premier tijdens de coronalockdowns. Toen dat aan het licht kwam, ontkende Johnson eerst dat regels waren overtreden en daarna dat hij daarvan op de hoogte was. In het rapport van vrijdag staat dat het voor hem "overduidelijk" moet zijn geweest dat de regels zijn overtreden, ook al was hij zelf niet overal bij.

Johnson ziet in het rapport juist geen enkel bewijs dat hij het parlement bewust heeft misleid en ziet de uitkomst als een zuivering van blaam. De onderzoekscommissie zegt dat het onderzoek vertraging heeft opgelopen omdat de regering van Johnson terughoudend was met het aandragen van bewijsstukken, die ze nu onder premier Rishi Sunak eindelijk in handen hebben gekregen.

Boete

Partygate blijft maar kleven aan de oud-premier, hoewel hij al in juli is afgetreden als partijleider en daarmee ook als premier. Eerder kreeg hij na een politieonderzoek al een boete omdat hij bij een van de feestjes aanwezig was. Daarmee werd Johnson de eerste zittende Britse premier die de wet had overtreden. Ook topambtenaar Sue Gray deed op Johnsons verzoek onderzoek naar het schandaal. Haar scherpe kritiek was een belangrijke factor in de politieke ondergang van Johnson.

Gray lag zelf donderdag onder vuur, omdat bekend werd dat ze als stafchef van Labour-leider Keir Starmer aan de slag gaat. Nu ze voor de oppositie werkt, trekt Johnson de objectiviteit van haar hele onderzoek in twijfel en indirect ook dat van de parlementaire commissie, omdat die zich op Gray's bevindingen zou baseren. De onderzoekscommissie zegt niets met Gray te maken te hebben.

Meer uit Buitenland

Van Veldhoven na top over fossiel: we kunnen 'huis' gaan bouwen

SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.

35 minuten geleden
Nederlandse op flotilla: proberen Griekse wateren te bereiken

HERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.

37 minuten geleden
Trump denkt dat koning Charles zou hebben geholpen met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.

3 uur geleden
Schepen van Gaza-Flotilla benaderd door 'Israëlische speedboten'

ATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.

4 uur geleden
Washington Post: vliegdekschip VS verlaat Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.

4 uur geleden
Pro-Iraanse beweging eist steekincident Londen op

LONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.

5 uur geleden
Kritiek op minister Hegseth om kosten oorlog VS met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.

5 uur geleden