Johnson neemt kabinet op de schop
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson neemt zijn kabinet deze week op de schop. Hij maakt volgens zijn woordvoerder op donderdag bekend welke ministers het veld moeten ruimen of andere posten krijgen.
De wijziging van het kabinet wordt al weken verwacht. Johnson volgde vorig jaar zijn partijgenoot Theresa May op als premier. Hij boekte later een monsterzege bij de verkiezingen in december en loodste zijn land een maand later de EU uit. Dat heeft zijn positie veel sterker gemaakt.
In Britse media wordt al volop gespeculeerd over welke ministers in de gevarenzone zitten. De rechterhand van Johnson, Dominic Cummings, gooide vrijdag olie op het vuur tijdens een bijeenkomst met topadviseurs van ministers, die hun baan dreigen te verliezen als hun bazen worden ontslagen. Cummings zou volgens The Guardian hebben gezegd dat hij "de helft van jullie volgende week weer zie".
Jacob Rees-Mogg
De belangrijke ministers Priti Patel (Binnenlandse Zaken), Dominic Raab (Buitenlandse Zaken) en Sajid Javid (Financiën) hoeven vermoedelijk niet te vrezen voor hun baan. De positie van brexithardliner Jacob Rees-Mogg, die de regering vertegenwoordigt in het Lagerhuis, lijkt minder zeker.
Rees-Mogg kreeg vorig jaar een storm aan kritiek over zich heen na uitspraken over de verwoestende Grenfell-brand in Londen. Hij suggereerde tijdens een radio-interview dat mensen met "gezond verstand" het brandende gebouw zouden hebben verlaten, in plaats van te wachten op de brandweer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bij de formatiegesprekken van D66 en CDA met een lange reeks betrokkenen en deskundigen draait het om uitvoerbaarheid, zei informateur Sybrand Buma na afloop van de gesprekken op maandagavond. "De vertaling van verschillende verkiezingsprogramma's naar een uitvoeringsprogramma, dat moet je echt doen met mensen van buiten."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten heeft maandagavond de Thorbeckeprijs voor politieke welsprekendheid gewonnen. De andere genomineerden waren JA21-Kamerlid Ingrid Coenradie en SP-leider Jimmy Dijk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Henri Bontenbal (CDA) verwacht niet dat partijen "alles gaan neersabelen" wat CDA en D66 op papier zetten. De lijsttrekker vertelde maandagavond voorafgaand aan een afspraak met D66-leider Rob Jetten dat de twee partijen zich constructief opstellen en verwachten dat andere partijen dit ook doen. "Iedereen wil een mooi Nederland en vooruit met een kabinet."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA en D66 moeten de komende weken knopen doorhakken over financiële en economische thema's. Dat vertelde partijleider Rob Jetten (D66) nadat hij samen met CDA-leider Henri Bontenbal en informateur Sybrand Buma (CDA) maandag meerdere gesprekken had gevoerd met experts op dit gebied. Wel benadrukte hij dat zijn partij samen met het CDA 44 zetels heeft in de Tweede Kamer en daarom geen "dichtgerekende plaat" op tafel gaat leggen. Dat moet gebeuren in het definitieve regeerakkoord, waar dan "hopelijk" ook andere partijen bij betrokken zijn.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet heeft ongeacht de samenstelling maatschappelijk draagvlak nodig, zei Kim Putters maandag nadat hij was aangeschoven bij D66, CDA en informateur Sybrand Buma. De voorzitter van de SER (Sociaal-Economische Raad) heeft de onderhandelende partijen geadviseerd niet alleen plannen te maken, maar ook te zorgen dat bedrijven, werknemers, zelfstandigen en maatschappelijke organisaties deze kunnen uitvoeren.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleiders Rob Jetten van D66 en Henri Bontenbal van het CDA willen meer mogelijkheden vinden om te investeren. De huidige begrotingsregels zitten dat vaak in de weg, zei Bontenbal maandag voorafgaand aan een dag gesprekken met financiële en economische experts. Wat Jetten wil horen van die experts: "hoe zouden we anders kunnen kijken naar de rol van de overheid als aanjager van die economische ontwikkeling?"
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlanders vindt dat de overheid gemeenten mag verplichten asielzoekers op te vangen om de hulpverlening eerlijk te verdelen. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling over de spreidingswet van Kieskompas. Ongeveer 41 procent is het er niet mee eens.
23 uur geleden