Johnson komt met zespuntenplan tegen Russische inval in Oekraïne
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson dringt er bij andere leiders op aan zich aan te sluiten bij een zespuntenplan als reactie op de Russische inval in Oekraïne. Het plan bestaat uit onder meer levering van humanitaire hulp en toebrenging van de ergst mogelijke economische pijn aan Moskou.
Voorafgaand aan ontmoetingen met premier Mark Rutte en leiders uit Canada en Centraal-Europa komende week in Londen, zei Johnson dat de invasie van de Russische president Vladimir Poetin moet mislukken. "Het is niet genoeg om onze steun uit te spreken voor de op regels gebaseerde internationale orde - we moeten haar verdedigen tegen een aanhoudende poging om de regels met militair geweld te herschrijven", zei Johnson in een verklaring.
Hij somde zijn doelstellingen op, waaronder een internationale humanitaire coalitie voor Oekraïne, steun voor zijn zelfverdediging en maximalisatie van economische druk op Moskou. Johnson riep ook op tot diplomatieke wegen voor de-escalatie met volledige betrokkenheid van de Oekraïense regering, meer veiligheid in het Europees-Atlantische gebied en een einde aan de "sluipende normalisering" van de Russische activiteiten in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.
44 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.
54 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
2 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
6 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
10 uur geleden