Johnson komt met zespuntenplan tegen Russische inval in Oekraïne
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson dringt er bij andere leiders op aan zich aan te sluiten bij een zespuntenplan als reactie op de Russische inval in Oekraïne. Het plan bestaat uit onder meer levering van humanitaire hulp en toebrenging van de ergst mogelijke economische pijn aan Moskou.
Voorafgaand aan ontmoetingen met premier Mark Rutte en leiders uit Canada en Centraal-Europa komende week in Londen, zei Johnson dat de invasie van de Russische president Vladimir Poetin moet mislukken. "Het is niet genoeg om onze steun uit te spreken voor de op regels gebaseerde internationale orde - we moeten haar verdedigen tegen een aanhoudende poging om de regels met militair geweld te herschrijven", zei Johnson in een verklaring.
Hij somde zijn doelstellingen op, waaronder een internationale humanitaire coalitie voor Oekraïne, steun voor zijn zelfverdediging en maximalisatie van economische druk op Moskou. Johnson riep ook op tot diplomatieke wegen voor de-escalatie met volledige betrokkenheid van de Oekraïense regering, meer veiligheid in het Europees-Atlantische gebied en een einde aan de "sluipende normalisering" van de Russische activiteiten in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.
7 uur geleden