
Johnson gaat excuses aanbieden aan parlement vanwege boete
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse premier Boris Johnson gaat dinsdag zijn excuses aanbieden aan leden van het Britse parlement, vanwege de boete die hij kreeg voor het overtreden van de coronaregels. Dat meldt een regeringsfunctionaris. Johnson zal het parlement om 16.30 uur (Nederlandse tijd) te woord staan.
Het is de eerste keer dat de Britse premier een verklaring aflegt aan het parlement sinds hij de boete ontving. De oppositiepartijen eisen opheldering over de vraag waarom Johnson eerder bleef volhouden dat hij geen regels had overtreden. Volgens de partijen heeft Johnson het parlement hiermee opzettelijk misleid. Ze kunnen mogelijk oproepen tot een stemming hierover. Ook wordt gekeken naar de mogelijkheid om een parlementair comité onderzoek te laten doen.
Johnson kreeg de boete voor een bijeenkomst ter ere van zijn verjaardag op 19 juni 2020. Johnson werd volgens Britse media met een taart verrast en toegezongen door tientallen collega's. Zijn vrouw zou hebben geholpen bij de organisatie van de bijeenkomst die twintig tot dertig minuten zou hebben geduurd. Ook zij werd beboet, maar het is niet duidelijk of zij de boete om deze reden kreeg.
Partygate
De Britse premier liet vorige week al weten dat hij de boete had betaald en bood toen ook al zijn publieke verontschuldigingen aan.
De boete volgde na onderzoek van de Britse politie naar twaalf bijeenkomsten met overheidspersoneel in onder meer Downing Street 10, het kantoor van Johnson. De affaire rond feestjes en borrels staat bekend onder de naam Partygate.
De positie van Johnson kwam eerder dit jaar vanwege het schandaal zwaar onder druk te staan. Meerdere leden van zijn Conservatieve Partij riepen op tot zijn aftreden. Oppositieleider Keir Starmer van Labour heeft na de bekendmaking van de boetes opnieuw opgeroepen tot Johnsons vertrek. Hij vindt dat ook de Britse minister Rishi Sunak van Financiën zijn ontslag moet indienen, omdat hij aanwezig was bij het verjaardagsfeest.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin gaat niet naar Turkije voor onderhandelingen met Oekraïne. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky had gezegd dat hij persoonlijk met Poetin wilde praten, maar de president behoort niet tot de delegatie die donderdag naar Istanbul afreist.
30 minuten geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is niet van plan om donderdag naar Turkije af te reizen voor gesprekken met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Dat schrijft de onafhankelijke krant The Moscow Times op basis van anonieme bronnen rond het Kremlin.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - Jordanië heeft vier kankerpatiënten en twaalf van hun familieleden uit de Gazastrook geëvacueerd voor een behandeling, meldt staatspersbureau Petra. Het betreft de tweede groep kinderen uit het door oorlog verwoeste gebied, die wordt opgevangen. In februari kondigde de Jordaanse koning Abdullah, toen op bezoek in het Witte Huis, aan om voor in totaal tweeduizend zieke kinderen uit Gaza een medische behandeling te faciliteren.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky weet nog steeds niet wie donderdag namens Rusland naar Turkije komt voor de geplande onderhandelingen met Oekraïne. Zelensky wil alleen meedoen aan de gesprekken als president Vladimir Poetin zelf komt, maar die heeft zijn aanwezigheid nog niet bevestigd.
2 uur geledenPAU (ANP/AFP) - De Franse premier François Bayrou ontkent dat hij al in de jaren negentig op de hoogte was van grootschalig misbruik op een katholieke school. Hij moest getuigen voor een parlementaire commissie over wat hij wist over het schandaal toen hij minister van Onderwijs was, van 1993 tot 1997.
4 uur geledenGRANADA (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring in Spanje en Portugal van twee weken geleden is ontstaan in een onderstation in de zuidelijke stad Granada, meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen. Het is nog altijd niet duidelijk wat de oorzaak was van de stroomuitval.
6 uur geledenDOHA (ANP) - Donald Trump is onder de indruk van de nieuwe Syrische leider Ahmed al-Sharaa, heeft hij kort na een ontmoeting gezegd tegen journalisten. Hij omschreef de voormalige guerrillaleider als een "jonge, aantrekkelijke man" met een hele sterke achtergrond. De ontmoeting was volgens hem "geweldig".
7 uur geleden