Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Johnson: Britten moeten zich voorbereiden op no-dealbrexit

Johnson: Britten moeten zich voorbereiden op no-dealbrexit

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk moet zich voorbereiden op een vertrek uit de Europese Unie zonder handelsakkoord. Dat heeft premier Boris Johnson gezegd, nadat brexitonderhandelaar David Frost donderdag al teleurgesteld was in de Europese houding bij de onderhandelingen.

Als de EU niet "fundamenteel" van houding verandert, zal het Verenigd Koninkrijk zich voorbereiden op een handelsrelatie naar "Australisch model", zei Johnson in een korte persconferentie. Australië en de EU hebben op dit moment geen akkoord over vrijhandel. Op de vraag of Johnson met deze aankondiging nu definitief wegloopt van verdere onderhandelingen met de EU, antwoordde de premier ontwijkend.

Johnson stelde aanvankelijk afgelopen donderdag als deadline waarop er zicht op een akkoord moest zijn over een nieuwe handelsdeal. Zo niet, dan zou hij de stekker uit de onderhandelingen trekken. De 27 EU-leiders riepen na afloop van hun top de Britse regering op om "de noodzakelijke stappen te nemen om een akkoord mogelijk te maken", omdat anders het no-dealscenario zou uitkomen.

Gebonden

Het Verenigde Koninkrijk verliet de Europese Unie op 31 januari, maar is in de overgangsfase tot de jaarwisseling nog aan de meeste regels van het landenblok gebonden. Als er voor 31 december geen akkoord is over de toekomstige relatie, valt de wederzijdse handel terug op de zeer basale regels van de Wereldhandelsorganisatie (WTO). Voor veel goederen worden dan aan de grens weer importheffingen ingesteld, en douanecontroles zorgen naar verwachting voor files van vrachtwagens aan de grens. De handel tussen Australië en de EU komt in principe ook op die WTO-regels neer.

Johnson wil het liefst een handelsverdrag zoals de EU met Canada heeft gesloten, maar concludeert nu "dat dit niet zal werken". Belangrijke twistpunten blijven de toegang tot Britse wateren voor vissers uit EU-lidstaten en het zogeheten gelijke speelveld. Met dat laatste wordt bedoeld dat Britse bedrijven zich aan Europese regels voor bijvoorbeeld het milieu, concurrentie en werknemersrechten moeten houden, willen ze vrije toegang tot de EU-markt behouden. Dat ligt in Londen gevoelig, omdat het Verenigd Koninkrijk dan nog altijd gebonden is aan EU-regels waar het met de brexit juist van af wilde.

Meer uit Financieel

Luchthaven Schiphol stopt met X om beperkt bereik en toename haat

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is niet langer actief op socialemediaplatform X. Volgens de luchthaven is het bereik van X te beperkt, terwijl er zorgen zijn over een toename van desinformatie en haat op het platform.

3 uur geleden
Europese beurzen zakken opnieuw door oplopende spanningen met VS

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn dinsdag lager gesloten. Op de markten overheersten zorgen over dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese landen omdat hij Groenland wil inlijven. Maandag leidde dat ook al tot verliezen.

3 uur geleden
Toezichthouders FNV 'tevreden' over aantal kandidaten bestuur

UTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.

4 uur geleden
Trumps handelschef: dreiging met importheffingen 'gepast'

DAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer vindt dat Trumps dreiging met importheffingen voor Europese landen "een passend gebruik van heffingen" is. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. De Amerikaanse president maakte eerder bekend dat hij een importheffing wil opleggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat eiland, dat bij Denemarken hoort, wil hij annexeren.

4 uur geleden
Hooggerechtshof oordeelt nog niet over heffingen Trump

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Hooggerechtshof in de Verenigde Staten heeft opnieuw geen oordeel geveld over de importheffingen van president Donald Trump. De eerstvolgende mogelijke datum voor een uitspraak van de hoogste rechtbank van het land is 20 februari.

5 uur geleden
Wall Street hard omlaag na tariefdreiging Trump om Groenland

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag hard omlaag. Ook Amerikaanse beleggers reageerden geschokt op de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa. De Europese markten lieten maandag al flinke verliezen zien na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om een aantal Europese landen, waaronder Nederland, te straffen met een extra importheffing vanwege hun steun aan Groenland. Wall Street was op die dag gesloten vanwege Martin Luther King Day.

5 uur geleden
Minister financiën VS niet bang dat EU antidwanginstrument inzet

DAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, denkt niet dat de EU het antidwanginstrument gaat inzetten, zei hij dinsdag tijdens een persconferentie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. Hij roept op tot kalmte rondom Groenland.

6 uur geleden