Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Johnson belooft Oekraïne nieuwe wapensteun bij bezoek aan Kiev

Johnson belooft Oekraïne nieuwe wapensteun bij bezoek aan Kiev

KIEV (ANP/RTR) - De Britse premier Boris Johnson is op de Oekraïense onafhankelijkheidsdag naar Kiev afgereisd. Hij is in de Oekraïense hoofdstad omdat "wat in Oekraïne gebeurt voor ons allemaal van belang is" en om nieuwe wapensteun toe te zeggen.

Johnson heeft tijdens een persconferentie met de Oekraïense president Volodimir Zelenski aangekondigd een nieuw wapenpakket ter waarde van 54 miljoen pond (64 miljoen euro) te sturen. De hulp bestaat uit onder meer raketsystemen, drones en munitie.

Volgens Johnson, die volgende maand aftreedt, blijft het Verenigd Koninkrijk "schouder aan schouder" naast Oekraïne staan. Hij zegt erin te geloven dat het Oost-Europese land de oorlog van Rusland kan en zal winnen. Oekraïne is daarbij sterk afhankelijk van wapensteun van westerse bondgenoten. Johnson roept landen op wapens te blijven leveren.

Vriend

De premier stelt dat Rusland niet alleen Oekraïne ernstig heeft onderschat, maar ook de prijs die de internationale gemeenschap bereid is te betalen om Oekraïne te helpen. Naast vele miljarden euro's aan steun voor Oekraïne, worstelen landen ook met stijgende energieprijzen. Volgens Johnson betalen Britten hogere energierekeningen, terwijl Oekraïners "met bloed" betalen.

Het is Johnsons vierde bezoek aan Oekraïne dit jaar en zijn derde sinds het begin van de Russische invasie op 24 februari. Zelenski stelt dat "niet alle landen het geluk hebben om zo'n vriend te hebben". Hij kende Johnson bij diens laatste bezoek aan Kiev de "Orde van de Vrijheid" toe, een eer voor mensen die de Oekraïense soevereiniteit ondersteunen.

Meer uit Buitenland

Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

58 minuten geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

1 uur geleden
Trump kijkt terug op 'ongelooflijke tijd' in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.

1 uur geleden
Poolse premier Tusk: Oekraïne moet weer prioriteit EU worden

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."

1 uur geleden
Veel ontheemden in noorden van Syrië door gevechten

DAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.

2 uur geleden
Macron blijft 'uiterst waakzaam' op dreiging na Groenland-crisis

BRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan ​​te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.

2 uur geleden
Merz dankbaar dat Trump plan Groenland te annexeren laat varen

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.

3 uur geleden