Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Johnson belooft meer hulp in toespraak tot Oekraïens parlement

Johnson belooft meer hulp in toespraak tot Oekraïens parlement

LONDEN/KIEV (ANP) - De Britse premier Boris Johnson heeft als eerste buitenlandse regeringsleider het Oekraïense parlement toegesproken over de oorlog in het land. Via een videoverbinding sprak hij zijn steun uit aan de Oekraïners en zei hij dat de Britten hen met nog eens 300 miljoen pond (358 miljoen euro) aan militaire hulp zullen bijstaan.

"Ik heb een boodschap voor jullie: Oekraïne zal winnen, Oekraïne zal vrij zijn", verklaarde de premier. Ook uitte hij kritiek op de Russische president Vladimir Poetin. Johnson sprak daarnaast het parlement moed in. "Dit is het beste moment van Oekraïne, een episch hoofdstuk in jullie verhaal dat nog generaties lang zal worden herinnerd en verteld", zei hij. "Jullie kinderen en kleinkinderen zullen zeggen dat Oekraïners de wereld hebben geleerd dat de brute kracht van een agressor geen effect heeft op de morele kracht van een volk dat vastbesloten is vrij te zijn."

Johnson lijkt te verwijzen naar oud-premier Winston Churchill. Die zei in 1940 na de val van Frankrijk dat Britten zich tegen nazi-Duitsland moesten verzetten en dat dit later bekend zou komen te staan als "hun beste moment". De Oekraïense president Volodimir Zelenski verwees zelf ook naar een oorlogstoespraak van Churchill toen hij twee maanden geleden het parlement in Londen toesprak.

Het Verenigd Koninkrijk stelt zich fel op tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne en probeert de regering in Kiev hulp te bieden. Johnson bracht vorige maand een bezoek aan Kiev, waar hij een ontmoeting had met Zelenski. De premier beloofde toen meer sancties tegen Rusland en meer wapens voor Oekraïne. Zelenski verklaarde toen dat andere landen het Britse voorbeeld moesten volgen.

Meer uit Buitenland

Iran dreigt met vergelding na Amerikaanse aanval op Iraans schip

TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.

2 uur geleden
Staatsmedia: Iran gaat niet naar onderhandelingen in Pakistan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.

2 uur geleden
Pro-Russische Radev claimt verkiezingsoverwinning in Bulgarije

SOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.

3 uur geleden
Braziliaanse president Lula noemt oorlog tegen Iran waanzin

HANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.

4 uur geleden
Meetinstrument in Voyager-sonde na halve eeuw uitgeschakeld

HOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.

5 uur geleden
Trump: marine VS schiet op Iraans schip om doorbreken blokkade

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marine heeft "een gat in de machinekamer" geschoten van een onder Iraanse vlag varend vrachtschip, schrijft president Donald Trump op Truth Social. Het schip zou volgens Trump geprobeerd hebben de Amerikaanse zeeblokkade bij de Straat van Hormuz te doorbreken. "En dat is voor het schip niet goed afgelopen."

5 uur geleden
Israël zweert aan Hezbollah gelieerde huizen in Libanon te slopen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft zijn leger geïnstrueerd om met "volle kracht" op te treden tegen dreigingen die uitgaan van Libanon, ondanks het daar geldende staakt-het-vuren, en huizen met de grond gelijk te maken die door Hezbollah worden gebruikt. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz verklaard.

6 uur geleden