
JOGG: verbod op kindermarketing ongezond eten is goede stap
DEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet van plan is om op kinderen gerichte reclame voor ongezond eten en drinken aan banden te leggen, is "een onwijs goede stap, maar nog lang niet genoeg, we zijn nog lang niet klaar". Dat zegt Marjon Bachra, directeur van Jongeren Op Gezond Gewicht (JOGG), een organisatie die zich inzet voor een gezondere leefstijl.
Staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) maakte de ideeën vrijdag bekend. Hij moet nog beslissen hoe de maatregelen er precies uit gaan zien. Bachra noemt de intentie "supersupersuperpositief, het heeft een hele tijd geduurd. Maar dit is gewoon een van de dingen die moeten gebeuren. Dit is onderdeel van een groter geheel."
Bachra trekt een vergelijking met roken. "Vroeger vonden we het heel normaal dat ouders in de auto rookten waar de kinderen bij waren. Dat zie je nu nauwelijks meer. Maar tegelijkertijd hebben we wel een ongezonde omgeving gecreëerd. We maken het heel gemakkelijk om weinig te bewegen en op elke straathoek kun je eten kopen."
Andere oplossingen
Doordat ongezond leven om meer gaat dan alleen tussendoortjes voor kinderen, kan een oplossing niet alleen van Van Ooijen komen, aldus Bachra. "Het gaat ook om de inrichting van nieuwe wijken, zijn er bijvoorbeeld voldoende speelvoorzieningen, en zijn de stoepen breed genoeg om buiten te spelen. Het gaat ook om wat er op scholen gebeurt. Een paar weken geleden had men het over gratis lunches op scholen. Het is niet zo dat die automatisch gezond zijn."
Daarnaast hebben ouders zelf ook een verantwoordelijkheid. Bachra: "Als consumenten om meer gezonde producten vragen, springen supermarkten daarop in. Maar ouders hebben soms andere dingen aan hun hoofd. Steeds meer mensen leven in armoede." De JOGG-directeur zegt dat ze onlangs een alleenstaande vader van vier kinderen sprak: "Hij zei: ik geef ze een zak patat, dat kan ik betalen en dan hebben ze geen honger."
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht is woensdagavond aangekomen op Schiphol, ziet een ANP-fotograaf. Mogelijk gaat het om de helikopter die de Amerikaanse president Donald Trump vervoert. Die heet dan, zodra de president erin zit, de Marine One. Het toestel is naar Nederland gebracht door een militair transportvliegtuig.
1 uur geledenRILLAND (ANP) - Op snelweg A58 zijn ter hoogte van het Zeeuwse Rilland twee volwassenen en een kind gewond geraakt door een ongeluk. Rond 18.15 uur botsten daar drie auto's op elkaar, meldt de politie. De slachtoffers zijn met spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Over hun toestand is niets bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De drie politievakbonden en de Centrale Ondernemingsraad uiten in een brief aan de Tweede Kamer hun zorgen over financiële tekorten bij de politie. De organisatie verwacht een tekort van tientallen miljoenen in 2026 dat oploopt tot 300 miljoen euro in 2030, maakte demissionair justitieminister David van Weel (VVD) donderdag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijver Pim Lammers heeft zijn tweede Zilveren Griffel gewonnen. De auteur is bekroond voor zijn boek Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan. De illustraties van Natascha Stenvert kregen een Zilveren Penseel. Dat heeft boekenkoepel CPNB woensdag bekendgemaakt. Lammers won de Zilveren Griffel eerder in 2018.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Kapitein Mark van Rennes van het activistenschip Madleen dat naar Gaza wilde varen, heeft in Jordanië twee keer het ziekenhuis bezocht voor "een korte behandeling". Van Rennes zei dit bij zijn aankomst op luchthaven Schiphol vanuit Amman in antwoord op de vraag hoe hij behandeld is toen hij in Israël in detentie zat.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De Nederlandse kapitein Mark van Rennes is woensdagmiddag aangekomen op Schiphol. In de aankomsthal wachtten familieleden en ongeveer dertig medestanders hem op en juichten en klapten toen ze hem zagen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het is "goed nieuws voor de reiziger" dat vakbonden VVMC, FNV en CNV stakingen op het spoor voorlopig hebben opgeschort. Dit meldt een woordvoerster van NS woensdag.
8 uur geleden