
JOGG: verbod op kindermarketing ongezond eten is goede stap
DEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet van plan is om op kinderen gerichte reclame voor ongezond eten en drinken aan banden te leggen, is "een onwijs goede stap, maar nog lang niet genoeg, we zijn nog lang niet klaar". Dat zegt Marjon Bachra, directeur van Jongeren Op Gezond Gewicht (JOGG), een organisatie die zich inzet voor een gezondere leefstijl.
Staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) maakte de ideeën vrijdag bekend. Hij moet nog beslissen hoe de maatregelen er precies uit gaan zien. Bachra noemt de intentie "supersupersuperpositief, het heeft een hele tijd geduurd. Maar dit is gewoon een van de dingen die moeten gebeuren. Dit is onderdeel van een groter geheel."
Bachra trekt een vergelijking met roken. "Vroeger vonden we het heel normaal dat ouders in de auto rookten waar de kinderen bij waren. Dat zie je nu nauwelijks meer. Maar tegelijkertijd hebben we wel een ongezonde omgeving gecreëerd. We maken het heel gemakkelijk om weinig te bewegen en op elke straathoek kun je eten kopen."
Andere oplossingen
Doordat ongezond leven om meer gaat dan alleen tussendoortjes voor kinderen, kan een oplossing niet alleen van Van Ooijen komen, aldus Bachra. "Het gaat ook om de inrichting van nieuwe wijken, zijn er bijvoorbeeld voldoende speelvoorzieningen, en zijn de stoepen breed genoeg om buiten te spelen. Het gaat ook om wat er op scholen gebeurt. Een paar weken geleden had men het over gratis lunches op scholen. Het is niet zo dat die automatisch gezond zijn."
Daarnaast hebben ouders zelf ook een verantwoordelijkheid. Bachra: "Als consumenten om meer gezonde producten vragen, springen supermarkten daarop in. Maar ouders hebben soms andere dingen aan hun hoofd. Steeds meer mensen leven in armoede." De JOGG-directeur zegt dat ze onlangs een alleenstaande vader van vier kinderen sprak: "Hij zei: ik geef ze een zak patat, dat kan ik betalen en dan hebben ze geen honger."
Meer uit Binnenland
FINSTERWOLDE (ANP) - De eerste dag van de burgerzoekactie naar de vermiste kinderen uit Beerta is ten einde. Sinds maandagmiddag hebben zeker 220 mensen rond de Groningse gemeente Oldambt gezocht naar Jeffrey (10) en Emma (8), zegt organisator Coördinatie Platform Vermissing (CPV). De actie is voor het donker beëindigd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Safae el Khannoussi heeft dit jaar de Libris Literatuur Prijs gewonnen met haar debuutroman Oroppa. Juryvoorzitter Sheila Sitalsing heeft dat bekendgemaakt tijdens een diner in Felix Meritis in Amsterdam. De bekendmaking werd live uitgezonden door Nieuwsuur.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond 49 demonstranten aangehouden die in Utrecht een pand van de Universiteit Utrecht (UU) hadden bezet. De pro-Palestijnse betogers zijn door agenten uit het gebouw aan de Drift in het centrum van de stad gehaald en in een bus gezet. Ze zijn aangehouden voor lokaalvredebreuk en worden naar een andere locatie in Utrecht gebracht en daar vrijgelaten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven loopt langzaam leeg nadat PSV daar eerder op de avond is gehuldigd. Een stroom aan mensen loopt rond 21.00 uur richting het station.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn in Eindhoven gehuldigd in het bijzijn van een grote feestende rood-wit gekleurde menigte fans. De voetbalclub behaalde een dag eerder voor de 26e keer de landstitel. Vele duizenden supporters kwamen maandag naar de stad voor het feest met hun kampioenen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie grijpt maandagavond in bij een pro-Palestijns protest in Utrecht. Tientallen demonstranten bezetten daar sinds het begin van de middag een pand van de Universiteit Utrecht (UU) aan de Drift. Ze eisen dat de universiteit alle banden met Israël verbreekt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sta humanitaire hulp aan Gaza volledig toe en laat de VN en humanitaire organisaties onafhankelijk hun werk doen. Die oproep doen 22 landen en drie EU-functionarissen in een gezamenlijk statement richting Israël. Buitenlandminister Caspar Veldkamp heeft de oproep namens Nederland ondertekend.
4 uur geleden