'Jihadbruid' Angela B. krijgt 4,5 jaar celstraf
ROTTERDAM (ANP) - 'Jihadbruid' Angela B. (26) is vrijdag veroordeeld tot 4,5 jaar celstraf. De rechtbank in Rotterdam acht haar schuldig aan deelname aan terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) en het voorbereiden van terroristische misdrijven.
Het Openbaar Ministerie had zes jaar cel geëist. De straf voor de inwoonster van Soest is de hoogste die tot nu toe in Nederland is uitgedeeld aan een vrouw die uitreisde naar Syrië om daar te trouwen met een strijder van IS en met hem kinderen te krijgen.
Kort nadat B. zich bekeerde tot de islam reisde ze in 2014 af naar Syrië, waar ze trouwde met jihadstrijder Fabio P. Dit kopstuk van IS was betrokken bij executies van westerse gijzelaars. Met hem kreeg ze twee kinderen. Na diens dood hertrouwde B. tweemaal met andere IS-leden.
Onbewust
De Nederlandse beweerde dat ze "onbewust had deelgenomen aan IS". Ze zou meermaals tevergeefs hebben geprobeerd Syrië te ontvluchten, nadat haar duidelijk werd welke gruwelijke praktijken de terreurgroepering van haar echtgenoten er op nahield.
De rechters stelden dat er een stortvloed aan bewijs is dat B. simpelweg lid was van IS. "Zowel voor haar vertrek in 2014 als gedurende haar hele verblijf in Syrië wist ze heel goed van de terroristische activiteiten van haar eerste en volgende echtgenoten. Ze heeft welbewust gekozen voor en zich aangesloten bij IS."
Als voorbeelden daarvan wees de rechtbank op berichten waarin ze de terreurgroepering toejuicht. Ook was een notitie gevonden waarin B. schreef dat haar zoon - die ze kreeg met Fabio P. - sterk moest worden om in de toekomst "zoveel mogelijk slachtoffers te maken". Verder probeerde B. andere meisjes in Nederland over te halen om haar voorbeeld als jihadbruid te volgen.
Strafvermindering
Strafvermindering omdat B. onder moeilijke omstandigheden in een kamp voor jihadbruiden was beland, wilden de rechters niet toepassen. Volgens hen had de vrouw zelf besloten om niet terug te keren naar Nederland. Zo schreef ze aan haar moeder in Soest dat ze zich "zo goed voelde, terwijl anderen weggaan."
Behalve de 4,5 jaar celstraf legde de rechtbank ook een gedragsmaatregel op. Dat houdt in dat B. onder toezicht wordt gesteld. Volgens deskundigen was B. "gevoelig voor invloeden van anderen", met name een echtgenoot.
Meer uit Binnenland
UITHUIZEN (ANP) - In het hoge noorden van Groningen is vrijdagochtend vroeg een aardbeving geweest. Volgens voorlopige metingen van het KNMI had die een magnitude van 2,8. Daarmee zou het de zwaarste beving sinds maart zijn. Toen was er een trilling met een kracht van 3,0 in de buurt van Assen.
2 uur geledenSITTARD (ANP) - De politie heeft bij een incident aan het Stationsplein in Sittard op een verdachte geschoten. Die raakte daarbij gewond aan zijn been, zo laat de politie in een bericht op de website weten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO heeft donderdag een "constructief" gesprek gehad met kabinetsleden over de stikstofaanpak. De boerenlobbyorganisatie stelt onder meer de toezegging te hebben gekregen "dat er ruimte is om het stikstofpakket stevig te verbeteren". "Bij het kabinet merken we grote bereidheid om hier met LTO en NAJK uit te komen."
11 uur geledenSION (ANP) - Door een technisch probleem bij streamingdienst KIJK was het eerste kwartier van de wedstrijd FC Sion - Ajax in de Conference League voor sommige voetbalfans mogelijk niet te zien. Wie het duel om een plek in het Europese voetbaltoernooi wilde bekijken, moest 4,99 euro betalen om dat via KIJK te doen. Donderdagavond regende het op sociale media klachten dat dit echter niet mogelijk was. Inmiddels is het probleem opgelost, laat het platform weten.
11 uur geledenDE BILT (ANP) - Alleen in de provincies Noord-Holland, Friesland en Groningen is donderdagavond nog code geel van kracht voor onweersbuien. Eerder op de dag gold dit voor alle kustprovincies en de Waddeneilanden. Ook voor dat laatste gebied is de weerswaarschuwing nu opgeheven.
11 uur geledenSION (ANP) - Door een technisch probleem bij streamingdienst KIJK kan het zo zijn dat fans van Ajax de wedstrijd van hun club tegen FC Sion in de Conference League mogelijk niet via het platform kunnen zien. Wie het duel om een plek in het Europese voetbaltoernooi wilde bekijken, moest 5 euro betalen om dat via KIJK te doen. Donderdagavond regent het op sociale media klachten dat dit echter niet mogelijk is.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twaalf Nederlandse brandweerlieden uit Twente en IJsselland helpen zeker tot en met zondag bij het blussen van de brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Het gaat om elf leden van een zogenoemde handcrew en een coördinator. Of het team ook na zondag nog ingezet wordt, is nog onduidelijk, laat een woordvoerder van de brandweer weten.
15 uur geleden