Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Jihadbruid' Angela B. krijgt 4,5 jaar celstraf

'Jihadbruid' Angela B. krijgt 4,5 jaar celstraf

ROTTERDAM (ANP) - 'Jihadbruid' Angela B. (26) is vrijdag veroordeeld tot 4,5 jaar celstraf. De rechtbank in Rotterdam acht haar schuldig aan deelname aan terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) en het voorbereiden van terroristische misdrijven.

Het Openbaar Ministerie had zes jaar cel geëist. De straf voor de inwoonster van Soest is de hoogste die tot nu toe in Nederland is uitgedeeld aan een vrouw die uitreisde naar Syrië om daar te trouwen met een strijder van IS en met hem kinderen te krijgen.

Kort nadat B. zich bekeerde tot de islam reisde ze in 2014 af naar Syrië, waar ze trouwde met jihadstrijder Fabio P. Dit kopstuk van IS was betrokken bij executies van westerse gijzelaars. Met hem kreeg ze twee kinderen. Na diens dood hertrouwde B. tweemaal met andere IS-leden.

Onbewust

De Nederlandse beweerde dat ze "onbewust had deelgenomen aan IS". Ze zou meermaals tevergeefs hebben geprobeerd Syrië te ontvluchten, nadat haar duidelijk werd welke gruwelijke praktijken de terreurgroepering van haar echtgenoten er op nahield.

De rechters stelden dat er een stortvloed aan bewijs is dat B. simpelweg lid was van IS. "Zowel voor haar vertrek in 2014 als gedurende haar hele verblijf in Syrië wist ze heel goed van de terroristische activiteiten van haar eerste en volgende echtgenoten. Ze heeft welbewust gekozen voor en zich aangesloten bij IS."

Als voorbeelden daarvan wees de rechtbank op berichten waarin ze de terreurgroepering toejuicht. Ook was een notitie gevonden waarin B. schreef dat haar zoon - die ze kreeg met Fabio P. - sterk moest worden om in de toekomst "zoveel mogelijk slachtoffers te maken". Verder probeerde B. andere meisjes in Nederland over te halen om haar voorbeeld als jihadbruid te volgen.

Strafvermindering

Strafvermindering omdat B. onder moeilijke omstandigheden in een kamp voor jihadbruiden was beland, wilden de rechters niet toepassen. Volgens hen had de vrouw zelf besloten om niet terug te keren naar Nederland. Zo schreef ze aan haar moeder in Soest dat ze zich "zo goed voelde, terwijl anderen weggaan."

Behalve de 4,5 jaar celstraf legde de rechtbank ook een gedragsmaatregel op. Dat houdt in dat B. onder toezicht wordt gesteld. Volgens deskundigen was B. "gevoelig voor invloeden van anderen", met name een echtgenoot.

Meer uit Binnenland

Straffen voor geweld tegen vrouw rond onrust asielopvang Engelen

DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft maandag twee mannen van 41 en 43 jaar oud bestraft voor de mishandeling van een vrouw. Het slachtoffer saboteerde volgens de mannen in het naast Den Bosch gelegen dorp Engelen protesten tegen de komst van een asielopvang. Zij zou onder meer vlaggen en protestborden hebben vernield of beklad.

2 uur geleden
23 jaar cel voor Nederlandse vader wegens moord op zoon in België

ANTWERPEN (ANP) - In Antwerpen is een Nederlandse vader (47) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar voor de moord op zijn 14-jarige zoon. In januari 2022 overleed de jongen in het huis van zijn vader in Turnhout, waar hij pas acht weken later door de politie werd gevonden. Al die tijd wisten zijn moeder en broers niet waar hij was. In het lichaam van de jongen werd ketamine gevonden.

2 uur geleden
NVJ: verklaring politie over fotograaf in water niet plausibel

DEN HAAG (ANP) - Dat een fotograaf zaterdag bij rellen op het Malieveld volgens de politie in het water belandde om werkruimte voor agenten te creëren, noemt de Nederlandse Vereniging van Journalisten "een niet plausibele verklaring". "Dat valt niet te rijmen met het beeldmateriaal dat publiekelijk te zien is", stelt Paul Teixeira van de NVJ.

3 uur geleden
Korte brand met veel rookontwikkeling bij Tata Steel

IJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden heeft maandagmiddag een grote brand gewoed, waar veel rook vanaf kwam. Tata zelf laat weten dat het vuur na zo'n veertig minuten blussen onder controle was. Zowel de bedrijfsbrandweer van het staalbedrijf als de reguliere brandweer rukte uit. Niemand raakte gewond.

4 uur geleden
OM beslist later over afhandeling meeste Malieveld-verdachten

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen wat er gebeurt met de meeste van de 24 verdachten die zaterdag zijn aangehouden bij rellen op het Malieveld. Volgens een woordvoerder is van twee minderjarigen, die werden gepakt om vuurwerk, wel bekend wat er met ze gaat gebeuren.

4 uur geleden
Zeer grote brand op het terrein van Tata Steel

IJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden woedt maandagmiddag een zeer grote brand. Dat meldt de veiligheidsregio. Het gaat om een brand bij een transportband. De brand veroorzaakt veel rook.

4 uur geleden
Politie: fotograaf in water gevolg van 'creëren werkruimte'

DEN HAAG (ANP) - Dat er zaterdag een fotograaf een duw kreeg van een agent en in het water belandde bij rellen op het Malieveld, is het "gevolg van het creëren van werkruimte" voor de arrestatie-eenheid van de politie. Dat laat de politie Den Haag weten. Volgens een woordvoerder ging het om een "heftige inzet", waarbij de politie "snel moest handelen".

4 uur geleden