'Jihadbruid' Angela B. krijgt 4,5 jaar celstraf
ROTTERDAM (ANP) - 'Jihadbruid' Angela B. (26) is vrijdag veroordeeld tot 4,5 jaar celstraf. De rechtbank in Rotterdam acht haar schuldig aan deelname aan terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) en het voorbereiden van terroristische misdrijven.
Het Openbaar Ministerie had zes jaar cel geëist. De straf voor de inwoonster van Soest is de hoogste die tot nu toe in Nederland is uitgedeeld aan een vrouw die uitreisde naar Syrië om daar te trouwen met een strijder van IS en met hem kinderen te krijgen.
Kort nadat B. zich bekeerde tot de islam reisde ze in 2014 af naar Syrië, waar ze trouwde met jihadstrijder Fabio P. Dit kopstuk van IS was betrokken bij executies van westerse gijzelaars. Met hem kreeg ze twee kinderen. Na diens dood hertrouwde B. tweemaal met andere IS-leden.
Onbewust
De Nederlandse beweerde dat ze "onbewust had deelgenomen aan IS". Ze zou meermaals tevergeefs hebben geprobeerd Syrië te ontvluchten, nadat haar duidelijk werd welke gruwelijke praktijken de terreurgroepering van haar echtgenoten er op nahield.
De rechters stelden dat er een stortvloed aan bewijs is dat B. simpelweg lid was van IS. "Zowel voor haar vertrek in 2014 als gedurende haar hele verblijf in Syrië wist ze heel goed van de terroristische activiteiten van haar eerste en volgende echtgenoten. Ze heeft welbewust gekozen voor en zich aangesloten bij IS."
Als voorbeelden daarvan wees de rechtbank op berichten waarin ze de terreurgroepering toejuicht. Ook was een notitie gevonden waarin B. schreef dat haar zoon - die ze kreeg met Fabio P. - sterk moest worden om in de toekomst "zoveel mogelijk slachtoffers te maken". Verder probeerde B. andere meisjes in Nederland over te halen om haar voorbeeld als jihadbruid te volgen.
Strafvermindering
Strafvermindering omdat B. onder moeilijke omstandigheden in een kamp voor jihadbruiden was beland, wilden de rechters niet toepassen. Volgens hen had de vrouw zelf besloten om niet terug te keren naar Nederland. Zo schreef ze aan haar moeder in Soest dat ze zich "zo goed voelde, terwijl anderen weggaan."
Behalve de 4,5 jaar celstraf legde de rechtbank ook een gedragsmaatregel op. Dat houdt in dat B. onder toezicht wordt gesteld. Volgens deskundigen was B. "gevoelig voor invloeden van anderen", met name een echtgenoot.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
10 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
15 uur geleden