Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Jihadbruid' Angela B. krijgt 4,5 jaar celstraf

'Jihadbruid' Angela B. krijgt 4,5 jaar celstraf

ROTTERDAM (ANP) - 'Jihadbruid' Angela B. (26) is vrijdag veroordeeld tot 4,5 jaar celstraf. De rechtbank in Rotterdam acht haar schuldig aan deelname aan terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) en het voorbereiden van terroristische misdrijven.

Het Openbaar Ministerie had zes jaar cel geëist. De straf voor de inwoonster van Soest is de hoogste die tot nu toe in Nederland is uitgedeeld aan een vrouw die uitreisde naar Syrië om daar te trouwen met een strijder van IS en met hem kinderen te krijgen.

Kort nadat B. zich bekeerde tot de islam reisde ze in 2014 af naar Syrië, waar ze trouwde met jihadstrijder Fabio P. Dit kopstuk van IS was betrokken bij executies van westerse gijzelaars. Met hem kreeg ze twee kinderen. Na diens dood hertrouwde B. tweemaal met andere IS-leden.

Onbewust

De Nederlandse beweerde dat ze "onbewust had deelgenomen aan IS". Ze zou meermaals tevergeefs hebben geprobeerd Syrië te ontvluchten, nadat haar duidelijk werd welke gruwelijke praktijken de terreurgroepering van haar echtgenoten er op nahield.

De rechters stelden dat er een stortvloed aan bewijs is dat B. simpelweg lid was van IS. "Zowel voor haar vertrek in 2014 als gedurende haar hele verblijf in Syrië wist ze heel goed van de terroristische activiteiten van haar eerste en volgende echtgenoten. Ze heeft welbewust gekozen voor en zich aangesloten bij IS."

Als voorbeelden daarvan wees de rechtbank op berichten waarin ze de terreurgroepering toejuicht. Ook was een notitie gevonden waarin B. schreef dat haar zoon - die ze kreeg met Fabio P. - sterk moest worden om in de toekomst "zoveel mogelijk slachtoffers te maken". Verder probeerde B. andere meisjes in Nederland over te halen om haar voorbeeld als jihadbruid te volgen.

Strafvermindering

Strafvermindering omdat B. onder moeilijke omstandigheden in een kamp voor jihadbruiden was beland, wilden de rechters niet toepassen. Volgens hen had de vrouw zelf besloten om niet terug te keren naar Nederland. Zo schreef ze aan haar moeder in Soest dat ze zich "zo goed voelde, terwijl anderen weggaan."

Behalve de 4,5 jaar celstraf legde de rechtbank ook een gedragsmaatregel op. Dat houdt in dat B. onder toezicht wordt gesteld. Volgens deskundigen was B. "gevoelig voor invloeden van anderen", met name een echtgenoot.

Meer uit Binnenland

Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

6 minuten geleden
GL-PvdA vindt energiepakket onvoldoende, kondigt plannen aan

DEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."

13 minuten geleden
Milieuclubs vinden energiemaatregelen kabinet niet genoeg

DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".

1 uur geleden
Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

2 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

3 uur geleden
Meisje doodgestoken in woning Blerick, man en vrouw vast

BLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.

5 uur geleden
RIVM stelt voor sigarettenfilters te verbieden om microplastics

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.

7 uur geleden