Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jihadbruid Angela B. betuigt spijt: ik nam onbewust deel aan IS

Jihadbruid Angela B. betuigt spijt: ik nam onbewust deel aan IS

ROTTERDAM (ANP) - Terreurverdachte Angela B. (26) uit Soest heeft spijt dat ze in 2014 is uitgereisd naar Syrië. "Als ik mijn leven opnieuw kon doen dan had ik die keuze zeker niet gemaakt. De grootste fout van mijn leven", verklaarde ze vrijdagochtend in de extra beveiligde rechtbank in Rotterdam. Daar is het strafproces tegen de jihadbruid gestart.

Tevens beweerde B. dat ze de gruweldaden van Islamitische Staat (IS) veroordeelt. "Ik weet dat ik fout heb gezeten. Ik vind het vreselijk wat er allemaal is gebeurd, wat ze allemaal hebben aangericht. Het is heel erg dat ik onbewust deel heb genomen aan zo’n organisatie, vreselijk."

B. wordt door het Openbaar Ministerie (OM) verdachte van deelname aan IS en het ‘bevorderen en voorbereiden van terroristische misdrijven’. De Nederlandse trouwde in Syrië met de Portugese jihadstrijder Fabio P. Zij leerde hem na haar bekering tot de islam kennen via internet. "Ik zag hem als een held in Syrië die alle moslims aan het helpen was."

Executievideo's

De IS-strijder was volgens de autoriteiten betrokken bij de productie van executievideo's. B. beweert dat ze door P. "heel erg in de maling was genomen". Ze zou een andere voorstelling hebben gehad van de situatie in Syrië. "Ik heb heel vaak geprobeerd weg te komen, ben zelfs op een lijst gezet om gestenigd te worden. Mijn redding was dat ik zwanger was", stelde de vrouw die in totaal met drie IS-strijders getrouwd was, allemaal kopstukken van de terreurgroep.

Na detentie in een kamp voor IS-vrouwen, wist B. te ontsnappen. Via het Nederlandse consulaat in Turkije keerde ze begin 2021 terug naar Nederland. Sindsdien zit ze vast.

Gruweldaden

Het OM is ervan overtuigd dat B. wist welke gruweldaden IS pleegde. Zo schreef de destijds 18-jarige in een afscheidsbrief aan haar moeder dat ze ‘wilde sterven onder de islamitische vlag’. Verder zijn er talloze foto’s waarop B. een wapen toonde en een testament met belastende teksten dat ze tot het bittere einde bij IS wilde horen met een strijder. "Ik moest gewoon doen dat ik bij ze hoorde, dat beeld heb ik geprobeerd op te houden. Als ik dat niet had gedaan, had ik hier vandaag niet meer kunnen zitten", beweerde B. in de rechtbank.

Twee meisjes van 15 en 16, die in 2015 vlak voor hun oversteek naar Syrië werden tegengehouden, verklaarden dat B. via social media meiden ronselde om naar het kalifaat te komen.

Het OM maakt vanmiddag de strafeis bekend tegen B. Haar moeder en jongere zusje wonen het proces bij.

Meer uit Binnenland

Bohemian Rhapsody van Queen opnieuw op 1 in Top 2000

HILVERSUM (ANP) - Bohemian Rhapsody van Queen heeft ook dit jaar de meeste stemmen gekregen voor de NPO Radio 2 Top 2000. De klassieker, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, staat voor de 22e keer bovenaan, is maandag bekendgemaakt in het Top 2000 Café in Beeld & Geluid in Hilversum. Piano Man van Billy Joel is in de 27e editie van de populaire eindejaarslijst de nummer 2 en plek 3 wordt bezet door Hotel California van Eagles.

10 uur geleden
Regisseur Frans Weisz (87) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.

14 uur geleden
OM eist 12 jaar cel voor doden vrouw Tilburg

BREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag bij de rechtbank in Breda twaalf jaar cel geëist tegen de 43-jarige Werner de R. voor het doden van de Tilburgse Hennie de Laat (58). Het lichaam van de vrouw werd op 23 december 2017 gevonden in een brandgang bij de Hoogvensestraat in haar woonplaats. Zij was onder meer in haar borst gestoken en haar keel was doorgesneden. "Zeer bruut geweld", aldus de officier van justitie, waarbij het slachtoffer "als oud vuil is achtergelaten".

14 uur geleden
Corné H. in afzondering na gijzeling in gevangenis Vught

VUGHT (ANP) - Corné H., de man die wordt verdacht van het gijzelen van drie medewerkers in de gevangenis in Vught op vrijdag, zit in die gevangenis in afzondering. Dat zegt zijn advocaat Petra Breukink. Zij zegt verder dat Corné H. een disciplinaire straf heeft gekregen.

15 uur geleden
Afschieten Gelderse 'probleemwolf' ligt vrijdag weer bij rechter

ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem buigt zich vrijdagmiddag opnieuw over de vraag of de provincie Gelderland een zogeheten 'probleemwolf' mag laten afschieten. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de rechter gevraagd om de opdracht hiervoor te schorsen. In mei stapten de dierenorganisaties ook al naar de rechter toen de provincie een afschotvergunning gaf, maar hun verzoek werd afgewezen.

16 uur geleden
Kabinet maakt 700 miljoen vrij voor Oekraïne na motie Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt in eerste instantie 700 miljoen euro extra vrij voor Oekraïne. Dat is een reactie op de aangenomen motie van GroenLinks-PvdA om volgend jaar 2 miljard extra uit te trekken voor de regering in Kyiv. Begin volgend jaar bekijkt het kabinet waar de rest van het geld vandaan moet komen.

17 uur geleden
Aantal asielzoekers in Ter Apel na twee weken weer boven limiet

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.

17 uur geleden