Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jihadbruid Angela B. betuigt spijt: ik nam onbewust deel aan IS

Jihadbruid Angela B. betuigt spijt: ik nam onbewust deel aan IS

ROTTERDAM (ANP) - Terreurverdachte Angela B. (26) uit Soest heeft spijt dat ze in 2014 is uitgereisd naar Syrië. "Als ik mijn leven opnieuw kon doen dan had ik die keuze zeker niet gemaakt. De grootste fout van mijn leven", verklaarde ze vrijdagochtend in de extra beveiligde rechtbank in Rotterdam. Daar is het strafproces tegen de jihadbruid gestart.

Tevens beweerde B. dat ze de gruweldaden van Islamitische Staat (IS) veroordeelt. "Ik weet dat ik fout heb gezeten. Ik vind het vreselijk wat er allemaal is gebeurd, wat ze allemaal hebben aangericht. Het is heel erg dat ik onbewust deel heb genomen aan zo’n organisatie, vreselijk."

B. wordt door het Openbaar Ministerie (OM) verdachte van deelname aan IS en het ‘bevorderen en voorbereiden van terroristische misdrijven’. De Nederlandse trouwde in Syrië met de Portugese jihadstrijder Fabio P. Zij leerde hem na haar bekering tot de islam kennen via internet. "Ik zag hem als een held in Syrië die alle moslims aan het helpen was."

Executievideo's

De IS-strijder was volgens de autoriteiten betrokken bij de productie van executievideo's. B. beweert dat ze door P. "heel erg in de maling was genomen". Ze zou een andere voorstelling hebben gehad van de situatie in Syrië. "Ik heb heel vaak geprobeerd weg te komen, ben zelfs op een lijst gezet om gestenigd te worden. Mijn redding was dat ik zwanger was", stelde de vrouw die in totaal met drie IS-strijders getrouwd was, allemaal kopstukken van de terreurgroep.

Na detentie in een kamp voor IS-vrouwen, wist B. te ontsnappen. Via het Nederlandse consulaat in Turkije keerde ze begin 2021 terug naar Nederland. Sindsdien zit ze vast.

Gruweldaden

Het OM is ervan overtuigd dat B. wist welke gruweldaden IS pleegde. Zo schreef de destijds 18-jarige in een afscheidsbrief aan haar moeder dat ze ‘wilde sterven onder de islamitische vlag’. Verder zijn er talloze foto’s waarop B. een wapen toonde en een testament met belastende teksten dat ze tot het bittere einde bij IS wilde horen met een strijder. "Ik moest gewoon doen dat ik bij ze hoorde, dat beeld heb ik geprobeerd op te houden. Als ik dat niet had gedaan, had ik hier vandaag niet meer kunnen zitten", beweerde B. in de rechtbank.

Twee meisjes van 15 en 16, die in 2015 vlak voor hun oversteek naar Syrië werden tegengehouden, verklaarden dat B. via social media meiden ronselde om naar het kalifaat te komen.

Het OM maakt vanmiddag de strafeis bekend tegen B. Haar moeder en jongere zusje wonen het proces bij.

Meer uit Binnenland

Meerdere grote branden in natuurgebieden

WEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.

7 minuten geleden
Generaal: stoppen met militaire oefeningen niet nodig na branden

HILVERSUM (ANP) - Ondanks drie grote branden in twee dagen op militaire terreinen, vindt generaal Onno Eichelsheim het niet nodig oefeningen van Defensie te pauzeren zolang het droog is. Hij vindt het onder meer "heel vervelend voor omstanders, campings en de natuur zelf", zo zegt hij tijdens een persmoment in Hilversum, "maar we moeten blijven oefenen om klaar te zijn voor crises en het opleiden van onze mensen".

20 minuten geleden
Asielzoekerscentrum Budel volledig ontruimd om natuurbrand

BUDEL (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Budel wordt donderdag volledig ontruimd omdat in het gebied een grote natuurbrand woedt. In de voormalige kazerne zitten 1500 asielzoekers. Opvangorgaan COA weet nog niet waar zij naartoe worden gebracht en hoe lang ze daar moeten blijven. Ook de vele tientallen medewerkers moeten het terrein verlaten.

29 minuten geleden
'Nog enkele uren blussen' bij natuurbrand Limburgse Kessel

KESSEL (ANP) - Ploegen van de brandweer zijn nog enkele uren bezig met bluswerkzaamheden bij de grote natuurbrand bij het Limburgse Kessel, meldt de veiligheidsregio. "De brand breidt zich niet uit", luidt het.

35 minuten geleden
Experts: uitdrogende natuur heeft hulp nodig om te herstellen

WAGENINGEN (ANP) - De natuur heeft hulp nodig om te herstellen, zeggen experts naar aanleiding van de grote natuurbrand bij 't Harde. "Zulke branden zijn heel spectaculair en zichtbaar, maar ze staan symbool voor effecten die op een veel grotere schaal spelen", zegt bioloog Arnold van Vliet van Wageningen University & Research (WUR). "Het is alle hens aan dek om de natuurkwaliteit te verbeteren."

1 uur geleden
Zeer grote brand bij Weert, Kempen Airport ontruimd

WEERT (ANP) - De brand op een militair oefenterrein bij Weert is 500.000 vierkante meter groot, zegt een woordvoerder van de veiligheidsregio. De brand brak rond 13.15 uur uit en breidt steeds verder uit. Of het vuur beperkt is tot het oefenterrein bij de Geuzendijk, weet de woordvoerder niet zeker. Het vliegveld Kempen Airport, dat vooral wordt gebruikt voor recreatievluchten, wordt ontruimd. De rook trekt richting Budel.

1 uur geleden
Brand Oirschot naar verwachting in 'komende uren' onder controle

OIRSCHOT (ANP) - De brandweer verwacht de natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant ergens "in de komende uren onder controle te krijgen", meldt de veiligheidsregio. Die verwachting is gebaseerd op de huidige inzet van blusmateriaal.

1 uur geleden