Jetten waarschuwt voor 'bezuinigingsblunder' in het onderwijs
ROTTERDAM (ANP) - PVV, VVD, NSC en BBB begaan een blunder als ze inderdaad gaan bezuinigingen op onderwijs, waarschuwt D66-leider Rob Jetten tijdens een campagnebijeenkomst in poppodium Annabel in Rotterdam. "Doe het niet", zegt hij tegen de nieuwe coalitiepartijen over "de allergrootste onderwijsbezuiniging van deze eeuw".
In hun hoofdlijnenakkoord beloven de samenwerkende partijen "absolute prioriteit" te geven aan de basisvaardigheden lezen, schrijven en rekenen. Maar dat gaat niet gepaard met extra investeringen. Wel gaat de nieuwe coalitie meer dan 1 miljard euro per jaar bezuinigen op wetenschap en onderwijs.
De samenwerkende partijen willen bijvoorbeeld 210 miljoen euro per jaar bezuinigen op subsidieregelingen voor buitenschools onderwijs en de zogeheten 'brede brugklassen' met leerlingen van verschillende niveaus. Ook draaien zij 215 miljoen euro aan jaarlijkse investeringen in het hoger onderwijs en de wetenschap terug (de sectorplannen).
Extreemrechts
"Een frontale aanval op de kansen van kinderen en studenten, op leraren, op de wetenschap en op onze economie", is het oordeel van Jetten over zulke bezuinigingen.
Tijdens de campagnebijeenkomst over de Europese verkiezingen zegt de D66-leider verder dat een "golf van extreemrechtse partijen" dreigt. Daar rekent hij de PVV ook onder. "Wilders en consorten als Le Pen en Orbán zijn er op uit om onze vrijheden, waar decennialang voor gestreden is, af te breken."
Zorgen
Jetten vindt het een "zorgwekkende trend" dat "steeds meer normale conservatieve partijen bereid zijn om extreme politici in het zadel te helpen". Die bewandelen een heilloze weg volgens de liberale politicus. "De geschiedenis leert ons: wie samenwerkt met extreemrechts, wordt uiteindelijk door hen opgegeten."
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.
2 dagen geleden