Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten: VS kunnen zien dat Europa been bijtrekt met defensie

Jetten: VS kunnen zien dat Europa been bijtrekt met defensie

ANKARA (ANP) - Een jaar nadat in de NAVO is afgesproken om fors meer aan defensie uit te geven, kunnen de Verenigde Staten zien dat Europa en Canada een been bijtrekken. Dat zei Rob Jetten dinsdag bij de topontmoeting van het militaire bondgenootschap in Ankara. De premier hoopt dat de ook aanwezige Amerikaanse president Donald Trump daarvan doordrongen raakt. "En dat het in zijn belang is dat het NAVO-bondgenootschap iets is wat de Amerikanen moeten koesteren."

Bij de top heeft Nederland ruim 3 miljard aan defensiecontracten en plannen daartoe aangekondigd. Ook andere lidstaten kondigden miljardeninvesteringen aan.

"Nederland is echt wel een koploper", vindt de D66-premier. "Niet alleen als het gaat om de Oekraïne-steun. Maar ook om die Europese defensie-industrie een enorme boost te geven. We trekken niet alleen geld uit, maar zetten dat ook verstandig in samen met allerlei bondgenoten." Bij de aangekondigde Nederlandse plannen zitten samenwerkingen met onder andere Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen.

De minister-president vindt het "cruciaal" dat Europese landen meer investeren in defensie. "Want we zijn veel te lang veel te naïef geweest over onze eigen veiligheid. Die hybride dreiging vanuit Rusland is ook voor Europa echt het belangrijkste nu om met elkaar te bestrijden. En dan moet je ook zelf meer kunnen dan dat je alleen maar afhankelijk bent van de Amerikanen."

Trump ageert regelmatig tegen de NAVO en speelt daarbij ook met het idee om het bondgenootschap te verlaten. Hij vindt dat de Amerikanen daaraan te veel bijdragen en daar te weinig voor terugzien. Een van zijn grieven is dat NAVO-bondgenoten in zijn ogen te weinig hebben geholpen bij de Iranoorlog. Die klacht herhaalde hij ook in Ankara.

Meer uit Buitenland

Trump klaagt ook bij NAVO-top over gebrek aan steun Iranoorlog

ANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft herhaald teleurgesteld te zijn in de opstelling van NAVO-bondgenoten tijdens de oorlog met Iran. Trump is naar Ankara gekomen voor een top met alle NAVO-regeringsleiders, maar zei dat hij hun gebrek aan steun nog niet was vergeten.

1 uur geleden
Farage geeft zetel op om zich herkiesbaar te stellen

LONDEN (ANP) - De Britse politicus Nigel Farage geeft zijn parlementszetel op na onrust over zijn financiën, maar stelt zich wel herkiesbaar. Hij legt zijn politieke lot daarmee in handen van de kiezers, maakte hij bekend op een persconferentie. Farage voert met zijn anti-immigratiepartij Reform UK momenteel de peilingen aan.

2 uur geleden
Trump wil beperkingen voor wapenverkoop aan Turkije schrappen

ANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt de beperkingen voor de wapenverkoop aan Turkije te willen schrappen. Dat zou mogelijk betekenen dat Turkije F-35-gevechtsvliegtuigen mag kopen, iets waar het land al lang om vraagt.

2 uur geleden
Prins Harry verliest rechtszaak tegen uitgever tabloid Daily Mail

LONDEN (ANP) - De Britse prins Harry en zes andere prominenten, waaronder Elton John, Sadie Frost en Liz Hurley, hebben hun rechtszaak tegen de uitgeverij van onder meer The Daily Mail verloren. Het gerechtshof in Londen heeft alle vorderingen afgewezen, blijkt uit de dinsdagmiddag gepubliceerde schriftelijke uitspraak.

2 uur geleden
Zelensky: NAVO doet zichzelf tekort als ze Oekraïne buitenhoudt

ANKARA (ANP) - De NAVO benadeelt zichzelf als zij Oekraïne buiten de deur blijft houden, vindt president Volodymyr Zelensky. Op de eerste dag van de NAVO-top in Ankara hield Zelensky een NAVO-forum voor dat zijn land als dronegrootmacht bijvoorbeeld zijn gelijke niet heeft.

2 uur geleden
Le Pen ook in beroep schuldig bevonden aan misbruik EU-geld

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse Hof van Beroep heeft de radicaal-rechtse politica Marine Le Pen ook in hoger beroep schuldig bevonden aan het misbruik van EU-geld. Als onderdeel van haar straf mag ze zich 45 maanden niet verkiesbaar stellen, waarvan 30 voorwaardelijk. Volgens het hof heeft ze die straf inmiddels achter de rug.

3 uur geleden
Oekraïense justitie bevestigt dood van verdachte aanslag Monaco

KYIV (ANP/RTR) - De belangrijkste verdachte van de bomaanslag in Monaco is dood, meldt de Oekraïense hoofdaanklager. Anastasiia Berezovska is doodgeschoten, staat in een persverklaring. De dood van de 39-jarige vrouw was eerder al gemeld door Oekraïense media.

4 uur geleden