Jetten voelt weinig voor rechtse coalitie met Yeşilgöz
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten voelt weinig voor de "centrumrechtse coalitie" die VVD-leider Dilan Yeşilgöz voorstelde. Zij zou graag een coalitie willen met JA21 en BBB, waar D66 of het CDA wat haar betreft ook bij zouden kunnen. "Tegen haar wil ik zeggen: je hebt je rechtse coalitie gehad en jullie hebben er een puinhoop van gemaakt", zei Jetten tijdens de presentatie van het D66-verkiezingsprogramma.
Jetten wil vooral samenwerken met "de positieve krachten" in de politiek. Daar rekent hij Yeşilgöz nadrukkelijk niet toe. Hij neemt het haar kwalijk dat Yeşilgöz GroenLinks-PvdA neerzet als een radicale partij die slecht is voor het land.
Op basis van de huidige peilingen zouden de vijf partijen waarmee Yeşilgöz graag in een coalitie wil 57 tot 73 zetels halen. Zonder D66 blijven daar nog maar 47 tot 61 van over. Een coalitie van GroenLinks-PvdA, CDA, VVD en D66 lijkt momenteel de enige politiek haalbare meerderheidscoalitie die uit vier partijen of minder bestaat. Die combinatie staat nu op gemiddeld 69 tot 83 zetels in de peilingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bij deze Tweede Kamerverkiezingen heeft 43 procent van de kiezers op een vrouw gestemd, laat stichting Stem op een Vrouw weten. Dat is het hoogste percentage stemmen op vrouwen sinds 2010. Deze verkiezingen zijn vijf vrouwen extra met voorkeursstemmen verkozen, aldus de stichting.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook in de gemeenten Meerssen (Limburg) en Rijswijk (Zuid-Holland) worden stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen opnieuw geteld. Dat is een standaardprocedure om mogelijke vergissingen uit te sluiten. De Kiesraad verwacht in de komende dagen hertellingen in tientallen gemeenten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP weet nog niet hoe het verdergaat met het initiatiefwetsvoorstel, dat de partij samen met JA21 heeft ingediend, om geluidsversterking bij gebedsoproepen te verbieden. De Raad van State heeft "ernstige bezwaren" tegen het voorstel.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SP houdt waarschijnlijk haar derde zetel. Dat meldt de ANP Verkiezingsdienst op basis van een prognose. Een restzetel zou mogelijk nog verschuiven naar D66, maar nu de briefstemmen uit het buitenland zijn geteld, lijkt het erop dat dat niet het geval is.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 blijft de PVV zoals verwacht voor na het tellen van de briefstemmen die vanuit het buitenland zijn binnengekomen. De partij van Rob Jetten kreeg aanzienlijk meer briefstemmen dan die van Geert Wilders, zo laten de voorlopige uitslagen zien: 18,47 tegen 8,57 procent. Daarmee is het verschil tussen de twee nog iets groter geworden. GroenLinks-PvdA kreeg net als in 2023 de meeste stemmen van Nederlanders in het buitenland: 28,9 procent.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Dat bij de verkiezingen in Rotterdam D66 ruim 2000 stemmen meer en de PVV dik 2000 stemmen minder hebben gekregen dan eerder gemeld, komt doordat de voorlopige uitslag is gemaakt op basis van een berekening. Dat laat de gemeente weten nu de definitieve uitslag bekend is.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees wordt waarschijnlijk de verkenner voor D66. Een ingewijde bevestigt berichtgeving van RTL Nieuws dat de topman van de NS en voormalig D66-minister "in beeld is" voor de klus. Dinsdag wordt een verkenner voorgedragen na een overleg tussen de fractievoorzitters en voorzitter Martin Bosma van de Tweede Kamer.
14 uur geleden