Jetten vindt niet dat EU verder kan met budget uit de jaren 90
BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten herhaalt dat hij een moderne EU-meerjarenbegroting (2028-2034) wil, die focust op concurrentiekracht en veiligheid. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan een EU-top waar de leiders het over de begroting gaan hebben. "Als we een economie willen opbouwen voor het komende decennium, dan kunnen we dat niet doen met de begroting uit de jaren negentig", aldus de premier.
De EU-landen liggen nog ver uit elkaar als het aankomt op de begroting, zowel over het voorgestelde bedrag als over de invulling ervan. Momenteel ligt er een voorstel van een budget van ruim 1900 miljard, maar Nederland vindt dat bedrag veel te hoog.
Het voorstel van het Cypriotische voorzitterschap, met onder meer minder geld voor veiligheid en concurrentiekracht, "is absoluut niet goed genoeg". De nu voorgestelde begroting legt bovendien een "enorme rekening bij de Nederlandse belastingbetaler". Dat is voor Nederland onacceptabel, herhaalde de premier.
Impasse
Nederland heeft hierin medestanders, maar ook tegenstanders. Die willen een hogere begroting, met meer geld voor landbouw. De regeringsleiders moeten vrijdag uit die impasse zien te komen. Het ziet er niet naar uit dat dit gaat lukken. Ieder land zal zijn eigen standpunt herhalen.
"Dat hoort ook een beetje bij Europese onderhandelingen, zeker als het gaat over een begroting die zeven jaar duurt", zei Jetten.
'Inhoud boven snelheid'
Instemming met de begroting vereist unanimiteit. Jetten zegt nog geen haast te hebben om snel akkoord te gaan als de begroting niet aan zijn eisen voldoet. "Inhoud boven snelheid. We willen allemaal een veiliger en concurrerender Europa. Dan hebben we ook een begroting nodig die daarbij aansluit."
Ierland komt in oktober met een nieuw voorstel. Het land is vanaf juli EU-voorzitter.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Volgende week verschijnen onder anderen oud-justitieminister Ferd Grapperhaus, oud-RIVM-directeur Jaap van Dissel en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema voor de parlementaire enquêtecommissie corona. Van Dissel is er voor de tweede keer. Ook Grapperhaus wordt later nog een tweede keer verhoord.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofuitstoot van industrie en vervoer moet in 2035 de helft lager zijn dan in 2019, zo staat in het stikstofplan van het kabinet. De stikstofuitstoot van de twee sectoren is de afgelopen jaren al hard gedaald, maar ze moeten nog een "extra stap zetten". Daarvoor trekt het kabinet eenmalig 250 miljoen euro uit.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het meeste geld uit de pot van 20 miljard euro voor de stikstofaanpak gaat naar de aanpak rondom natuurgebieden. Daar legt landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 9 miljard euro voor klaar. Er is 2,2 miljard euro voor het herstellen van natuur. Van Essen trekt 2,75 miljard euro uit voor boeren die vrijwillig stoppen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uiterlijk eind volgend jaar moet het weer mogelijk zijn om bij projecten kleine hoeveelheden stikstof uit te stoten, aldus het kabinet. Nu ligt de grens vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is zo laag, dat in de praktijk altijd een vergunning nodig is voor uitstoot. Omdat daar geen ruimte voor is, kunnen ook projecten of evenementen met lage uitstoot nu niet doorgaan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landbouw moet in 2030 23 tot 25 procent minder stikstof in de vorm van ammoniak uitstoten. Als dat doel niet gehaald wordt, komt er strenger beleid. Rondom natuurgebieden moet de stikstofuitstoot nog verder omlaag. Dat staat in de Kamerbrief van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) over de stikstofaanpak.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat melkveehouders niet meer dan 2,6 koeien per hectare gaan houden. Dat is een van de maatregelen die in het pakket aan maatregelen in het kader van stikstof staat. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van de Telegraaf.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een kabinetsplan tegen het cellentekort moet ruim 1700 plekken opleveren, meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid). Om plekken in meer beveiligde cellen vrij te maken, wil ze vaker werken met sobere regimes. Bovendien wil ze meer gaan werken met enkelbanden om gevangenen te helpen terug te keren in de samenleving.
9 uur geleden