Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten vindt demonstratie XR iets te vroeg en op verkeerde plek

Jetten vindt demonstratie XR iets te vroeg en op verkeerde plek

DEN HAAG (ANP) - De demonstratie die actiegroep Extinction Rebellion voor zaterdag heeft aangekondigd op de A12 komt wat demissionair energieminister Rob Jetten betreft net iets te vroeg. Hij wijst erop dat hij volgende week het rapport over fossiele subsidies en andere belastingvoordelen en voorstellen om die af te bouwen, naar de Tweede Kamer stuurt. Bovendien oppert hij dat het beter zou zijn om bij de Eerste Kamer te demonstreren, omdat daar een wetsvoorstel om een aantal fossiele subsidies af te bouwen, is weggestemd.

"Dus demonstreren moet je misschien ook doen op de plekken waar mensen dit soort veranderingen tegenhouden", zei Jetten vrijdag voor aanvang van de ministerraad. De snelweg vindt hij sowieso niet zo'n goed plan. "Het staat iedereen natuurlijk vrij om te demonstreren, maar dan moet je het wel doen op plekken waar het ook is toegestaan en dat is niet op de A12."

"Als ze nog een paar dagen geduld hebben, dan zullen ze zien dat volgende week het rapport dat ik samen met staatssecretaris Marnix van Rij gemaakt heb, naar de Tweede Kamer gaat", aldus Jetten. Daarin is volgens hem goed in kaart gebracht wat er allemaal aan fossiele subsidies is "en nu de volgende stap, hoe kun je er dan ook van afkomen." Hij benadrukt dat dit "tegelijkertijd ook wel echt om politieke moed vraagt".

40 miljard euro

Het gaat volgens hem in totaal om een bedrag van circa 40 miljard euro en de helft daarvan zit in internationale afspraken vast. Over "alles wat je nationaal kan beïnvloeden geven we nu dus ook suggesties aan de Tweede Kamer hoe daarmee om te gaan" zegt Jetten. "De politiek kan er ook snel mee aan de slag, maar een aantal zaken zal door een nieuw kabinet moeten worden besloten. Dus hoe sneller deze formatie tot een einde komt, hoe sneller we ook weer knopen kunnen gaan doorhakken."

XR protesteert al tijden tegen de steun van de overheid voor de fossiele industrie, een grote veroorzaker van klimaatproblemen. Eerder deed de actiegroep dat al meer dan dertig keer op de A12 in Den Haag. Ze schortte de acties in oktober op in afwachting van een onderzoek naar de afbouw van fossiele subsidies. Dat zou voor de kerst klaar zijn, maar dat is niet gehaald. Ook in Amsterdam kwam XR al in actie op een snelweg.

Meer uit Politiek

Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

2 uur geleden
OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

3 uur geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

6 uur geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

8 uur geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

9 uur geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

10 uur geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

2 dagen geleden