Jetten vindt demonstratie XR iets te vroeg en op verkeerde plek
DEN HAAG (ANP) - De demonstratie die actiegroep Extinction Rebellion voor zaterdag heeft aangekondigd op de A12 komt wat demissionair energieminister Rob Jetten betreft net iets te vroeg. Hij wijst erop dat hij volgende week het rapport over fossiele subsidies en andere belastingvoordelen en voorstellen om die af te bouwen, naar de Tweede Kamer stuurt. Bovendien oppert hij dat het beter zou zijn om bij de Eerste Kamer te demonstreren, omdat daar een wetsvoorstel om een aantal fossiele subsidies af te bouwen, is weggestemd.
"Dus demonstreren moet je misschien ook doen op de plekken waar mensen dit soort veranderingen tegenhouden", zei Jetten vrijdag voor aanvang van de ministerraad. De snelweg vindt hij sowieso niet zo'n goed plan. "Het staat iedereen natuurlijk vrij om te demonstreren, maar dan moet je het wel doen op plekken waar het ook is toegestaan en dat is niet op de A12."
"Als ze nog een paar dagen geduld hebben, dan zullen ze zien dat volgende week het rapport dat ik samen met staatssecretaris Marnix van Rij gemaakt heb, naar de Tweede Kamer gaat", aldus Jetten. Daarin is volgens hem goed in kaart gebracht wat er allemaal aan fossiele subsidies is "en nu de volgende stap, hoe kun je er dan ook van afkomen." Hij benadrukt dat dit "tegelijkertijd ook wel echt om politieke moed vraagt".
40 miljard euro
Het gaat volgens hem in totaal om een bedrag van circa 40 miljard euro en de helft daarvan zit in internationale afspraken vast. Over "alles wat je nationaal kan beïnvloeden geven we nu dus ook suggesties aan de Tweede Kamer hoe daarmee om te gaan" zegt Jetten. "De politiek kan er ook snel mee aan de slag, maar een aantal zaken zal door een nieuw kabinet moeten worden besloten. Dus hoe sneller deze formatie tot een einde komt, hoe sneller we ook weer knopen kunnen gaan doorhakken."
XR protesteert al tijden tegen de steun van de overheid voor de fossiele industrie, een grote veroorzaker van klimaatproblemen. Eerder deed de actiegroep dat al meer dan dertig keer op de A12 in Den Haag. Ze schortte de acties in oktober op in afwachting van een onderzoek naar de afbouw van fossiele subsidies. Dat zou voor de kerst klaar zijn, maar dat is niet gehaald. Ook in Amsterdam kwam XR al in actie op een snelweg.
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
1 dag geleden