Jetten verwacht stevige evaluatie van geweld tegen Baudet
DEN HAAG (ANP) - Minister van Economische Zaken en lijsttrekker van D66, Rob Jetten, verwacht dat het geweld tegen Thierry Baudet "heel stevig" zal worden geëvalueerd. "Ik ga er dus ook vanuit dat de veiligheidsdiensten opnieuw kijken of alle campagneactiviteiten op een goede, veilige manier kunnen plaatsvinden", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
De leider van Forum voor Democratie werd donderdagavond in Gent door een man met een paraplu hard op het hoofd geslagen. Baudet was daar op uitnodiging van de conservatieve Vlaamse studentenvereniging KVHV om daar op de universiteit een lezing geven. Toen hij het gebouw wilde betreden werd hij geslagen.
Volgens Jetten zijn partijen en lijsttrekkers "extra bewust bezig met veiligheid" na bedreigingen en eerdere incidenten. Er wordt volgens hem onder meer heel scherp naar de setting van activiteiten gekeken. Hij vindt het onacceptabel dat de FVD-voorman is geslagen. Hij benadrukt dat politici niet hun mond zullen laten snoeren.
Grove schande
"Het is ontzettend zonde dat we op dit moment moeten kijken naar de veiligheid van mensen om op straat te kunnen flyeren of debatten aan te gaan", zegt Dilan Yeşilgöz, minister van Justitie en Veiligheid en lijsttrekker van de VVD. Ze wil niks kwijt over veiligheidsmaatregelen, maar zegt wel dat de veiligheidsdiensten alert zijn.
Minister Hugo de Jonge van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties noemt het incident een "grove schande". Volgens hem horen "parlementariërs in vrijheid en veiligheid hun werk te kunnen doen". Direct na het voorval veroordeelden andere bewindslieden en politici al het geweld tegen Baudet.
Eerder afgeblazen
De lezing van de FVD-lijsttrekker was al een keer eerder afgeblazen. Het bestuur van de universiteit was tegen omdat de veiligheid niet gewaarborgd kon worden. De rechter oordeelde uiteindelijk anders. Vóór de lezing was in de Belgische stad veel politie op straat omdat tegenstanders van Baudet een betoging hadden aangekondigd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt nu ook de Raad van State (RvS) dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.
6 uur geleden