Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten verwacht meer daling uitstoot als plannen zijn uitgewerkt

Jetten verwacht meer daling uitstoot als plannen zijn uitgewerkt

DEN HAAG (ANP) - De reductie van de CO2-uitstoot zal de komende jaren "waarschijnlijk hoger zijn dan de ramingen nu laten zien". Minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) heeft dat gezegd tegen een kritische Tweede Kamer. Volgens Jetten zal de uitstoot meer dalen dan het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) onlangs becijferde na de concrete uitwerking van allerlei landelijke en Europese plannen.

Linkse oppositiepartijen kraakten het klimaatbeleid tijdens een debat met Jetten. Ze vinden het onacceptabel dat het huidige én voorgenomen beleid de uitstoot nog onvoldoende laat dalen. Volgens het PBL stevent Nederland nu af op een reductie van 39 tot 50 procent in 2030. Als 'geagendeerde' plannen ook worden meegeteld, kan dat oplopen naar 41 tot 52 procent. Dat is nog altijd ver weg van de 60 procent waar het kabinet op mikt.

"We zijn op de goede weg, maar we zijn er zeker nog niet", erkende Jetten tijdens een Kamerdebat. "We hebben zeker niet stilgezeten de laatste tijd", voegde hij eraan toe. Jetten somde maatregelen op waar het kabinet aan werkt, zoals meer windmolens op zee, gascentrales waarvan de CO2 niet meer de lucht in gaat en afspraken die net zijn gemaakt met de glastuinbouwsector. Die heeft zich verbonden aan het doel om vanaf 2040 geen broeikasgassen meer uit te stoten.

Ongeduld en chagrijn

Jetten zei "het ongeduld en chagrijn" van een deel van de Kamer te begrijpen en benadrukte dat de 60 procent moet worden gehaald. Volgens Suzanne Kröger (GroenLinks) komt Jetten eerdere beloften aan de Kamer niet na doordat de doelen nog steeds niet worden gehaald. "Dat doet iets met het vertrouwen."

GroenLinks zegt de klimaatnota van Jetten niet te steunen, omdat die de partij niet ver genoeg gaat. De PvdA en de Partij voor de Dieren staan er net zo in. Jetten beschouwt dat als "aansporing" om meer te doen.

Verkwistend en onnodig

Rechtse partijen als de PVV en FVD steunen het kabinet eveneens niet, maar zij vinden het klimaatbeleid vooral verkwistend en onnodig. Alle vier de coalitiepartijen steunen de kabinetsaanpak wel.

Jetten wees erop dat de Klimaat- en Energieverkenning (KEV) van het PBL laat zien dat we "elk jaar weer een stapje dichterbij" komen. Dat klopt: in 2020 voorzag het planbureau nog dat de uitstoot 30 tot 40 procent zou dalen tegen 2030. In 2021 werd dat 38 tot 48 procent en dit jaar dus 39 tot 50 procent. Jetten noemt overigens steeds het iets hogere getal als het over dit jaar gaat, van 41 tot 52 procent, dat dus inclusief de niet-uitgewerkte plannen is. De cijfers die hij noemt van voorgaande jaren zijn echter exclusief de plannen die nog niet zo concreet zijn.

Meer uit Politiek

Sjoerdsma weet niets van "schaduwdeal" naast akkoord met PRO

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.

4 uur geleden
Kabinet zint niet op alternatief voor AOW-plan, zegt Vijlbrief

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.

6 uur geleden
Ouwehand mist benodigde 'maximale energie' voor partijleiderschap

DEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.

6 uur geleden
Partijen willen opheldering over 'schaduwdeal' van Sjoerdsma

DEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.

6 uur geleden
Jetten: eerst deal over sociale zekerheid, dan praten over geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.

7 uur geleden
VVD botst met Kamer over bezuinigingen sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.

9 uur geleden
D66: alternatief voor bezuinigingen mag buiten sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.

9 uur geleden