Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten: Nederland stapt uit omstreden energieverdrag ECT

Jetten: Nederland stapt uit omstreden energieverdrag ECT

DEN HAAG (ANP) - Nederland stapt uit het omstreden energieverdrag ECT (Energy Charter Treaty). Dat zegt minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Reden daarvoor is dat het verdrag volgens Jetten eerder de klimaatdoelen van Parijs in de weg staat dan dat het eraan bijdraagt.

Volgens critici werden producenten van fossiele energie te veel beschermd door het verdrag. Vooral de mogelijkheid voor bedrijven die vinden dat zij benadeeld worden door klimaatbeleid om schadeclaims in te dienen tegen overheden, was Nederland een doorn in het oog.

Het verdrag is enigszins aangepast, maar volgens Jetten is het nog niet goed genoeg. Verschillende politieke partijen en klimaatorganisaties hadden er vorige week al op aangedrongen om te stoppen met het ECT. De minister antwoordde toen bereid te zijn er "consequenties aan te verbinden" als voldoende verbetering zou uitblijven. Nu heeft het kabinet daarover dus de knoop doorgehakt.

Wanneer Nederland uit het ECT stapt, is nog niet bekend. Het kabinet wil zich er nog over beraden of het eerst instemt met de aangepaste versie en dan uittreedt, of dat het direct uit het ECT gaat. Jetten zegt andere landen die zich nog wel aan het ECT committeren de laatste versie toe te wensen, omdat die volgens hem toch beter is dan de oudere. Ook wil Nederland het liefste optrekken met andere EU-landen die ook uit het ECT willen. Later komt het kabinet met een uitgebreidere brief hierover.

Meer uit Politiek

Nederland praat met Fransen over samenwerking op kernwapengebied

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Berendsen: repatriëren uit Midden-Oosten kan momenteel niet

DEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.

3 uur geleden
Minister: Nederland heeft 'begrip' voor aanvallen op Iran

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.

4 uur geleden
Jetten noemt welwillende partijen 'lichtpuntjes'

NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.

2 dagen geleden
Yeşilgöz: veiligheid militairen in regio heeft hoogste prioriteit

DEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.

2 dagen geleden
Voor partijen in de Kamer komt aanval op Iran niet als verrassing

DEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.

2 dagen geleden
Berendsen en Yeşilgöz brengen bezoek aan Oekraïne

KYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.

2 dagen geleden