Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten: Nederland stapt uit omstreden energieverdrag ECT

Jetten: Nederland stapt uit omstreden energieverdrag ECT

DEN HAAG (ANP) - Nederland stapt uit het omstreden energieverdrag ECT (Energy Charter Treaty). Dat zegt minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Reden daarvoor is dat het verdrag volgens Jetten eerder de klimaatdoelen van Parijs in de weg staat dan dat het eraan bijdraagt.

Volgens critici werden producenten van fossiele energie te veel beschermd door het verdrag. Vooral de mogelijkheid voor bedrijven die vinden dat zij benadeeld worden door klimaatbeleid om schadeclaims in te dienen tegen overheden, was Nederland een doorn in het oog.

Het verdrag is enigszins aangepast, maar volgens Jetten is het nog niet goed genoeg. Verschillende politieke partijen en klimaatorganisaties hadden er vorige week al op aangedrongen om te stoppen met het ECT. De minister antwoordde toen bereid te zijn er "consequenties aan te verbinden" als voldoende verbetering zou uitblijven. Nu heeft het kabinet daarover dus de knoop doorgehakt.

Wanneer Nederland uit het ECT stapt, is nog niet bekend. Het kabinet wil zich er nog over beraden of het eerst instemt met de aangepaste versie en dan uittreedt, of dat het direct uit het ECT gaat. Jetten zegt andere landen die zich nog wel aan het ECT committeren de laatste versie toe te wensen, omdat die volgens hem toch beter is dan de oudere. Ook wil Nederland het liefste optrekken met andere EU-landen die ook uit het ECT willen. Later komt het kabinet met een uitgebreidere brief hierover.

Meer uit Politiek

Democraat Jon Ossoff herkozen voor Senaat namens Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.

44 minuten geleden
PRO steunt ook nader uitgewerkte stikstofplannen kabinet

DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.

5 uur geleden
Kabinet wil eerder kleine stikstofuitstoot vergunningvrij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.

9 uur geleden
Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

9 uur geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

10 uur geleden
JA21 kan belastingplan nog niet steunen, ziet eisen niet terug

DEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."

11 uur geleden
ChristenUnie positief over aanpassing belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.

12 uur geleden