Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten: Nederland bereid brandstoffen aan Oekraïne te leveren

Jetten: Nederland bereid brandstoffen aan Oekraïne te leveren

BRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid Oekraïne aan fossiele brandstoffen te helpen, net als andere EU-landen. "Zodra dat verzoek er komt staan we er klaar voor", zei minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) na afloop van overleg met zijn EU-collega's in Brussel. Er is volgens Jetten niet gevraagd om de gasproductie in Groningen op te hogen. "Dat is nu nog absoluut niet aan de orde en ik was ook blij dat die vraag niet is gekomen."

De ministers bespraken tijdens een ingelaste raad wat de EU kan betekenen voor het door Rusland aangevallen land. Op korte termijn gaat het om de levering van brandstoffen. De Europese Commissie gaat dat coördineren. Vrijdag zei Jetten al in Den Haag dat meer Gronings gas uit de grond halen een "aller-, allerlaatste redmiddel in het geval van een heel groot conflict dat langer duurt" is.

Daarnaast wil Oekraïne graag worden aangesloten op het Europese elektriciteitsnet, om minder afhankelijk te zijn van Russische stroomleveranties. Het gaat om het Europese netwerk van transmissiesysteembeheerders voor elektriciteit (ENTSO-E) waar nu 35 landen op aangesloten zijn. ENTSO-E onderzoekt hoe dat "op een veilige en verantwoorde manier kan", zei Jetten. "Maar eigenlijk zeiden alle lidstaten: laten we daarmee extra tempo maken."

Ook de EU zelf wil sneller onafhankelijk worden van de Russische energie. Er is volgens Jetten "brede overeenstemming" om sneller over te stappen op groene energie in de EU. Zo wil Nederland meer investeren in groene waterstof en zijn nieuwe lng-terminals voor het leveren, opslaan en inladen van vloeibaar aardgas gepland. Jetten noemde de Russische invasie en de dreigende hapering of stopzetting van gasaanvoer uit het land plus de steeds oplopende energieprijzen een "wake-upcall".

Meer uit Politiek

Tielen steunt verbod generatieve AI op basisschool nog niet

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."

8 uur geleden
Meerderheid Kamer wil 40 miljoen renteplafond anders uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.

9 uur geleden
Kamer wil generatieve AI verbieden voor basisschoolleerlingen

DEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.

11 uur geleden
Minimumuurloon bedraagt vanaf volgend jaar 15,29 euro

DEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.

11 uur geleden
Documenten: Heinen vond renteplafond al in maart te duur

DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.

12 uur geleden
Kabinet praat verder over zoektocht naar steun voor belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.

13 uur geleden
Jetten: nog veel werk te doen tegen racisme en discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.

17 uur geleden