Jetten komt na zomer met plan voor mogelijk afschalen industrie
DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Rob Jetten komt na de zomer met een plan voor de mogelijke afschaling van de Nederlandse industrie, mocht dat vanwege de gascrisis nodig zijn. In totaal gaat het om 251 bedrijven die mogelijk hun productie moeten verlagen om zo gas te besparen. Welke bedrijven het zijn, kon de minister niet zeggen. Zij zijn al wel op de hoogte van de voorgenomen plannen. Ook kon Jetten niet zeggen welke sectoren als eerste hun productie moeten minderen.
Jetten benadrukt dat het plan waarschijnlijk nog voor minstens een jaar niet aan de orde is, mits de winter niet te streng is. Pas als de derde fase van het Nationaal Crisisplan Gas wordt bereikt, komt afschaling in beeld.
Wel kunnen Nederlandse bedrijven afschalen als dat in bijvoorbeeld Duitsland ook gebeurt. De Nederlandse industrie is sterk afhankelijk van die in Duitsland. Als een Duitse fabriek de productie volledig stillegt, komen ook Nederlandse bedrijven in de problemen. Het kabinet wil daarom afspraken maken met Duitsland om bedrijven gelijkmatig af te schalen, zodat de productie niet volledig stilvalt en toch dezelfde gaswinst wordt behaald.
Partijen in de Tweede Kamer vinden al langer dat bepaalde sectoren hun productie moeten minderen of zelfs helemaal moeten stoppen, om zo gas te besparen. Onder meer GroenLinks pleit voor een verbod op het gebruik van fossiele brandstoffen in bijvoorbeeld de sierteelt. Die sector is volgens de partij minder essentieel dan andere bedrijfstakken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 dagen geleden